SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Cena dovolenky pre Slovákov v Bulharsku je mimoriadne výhodná

Bratislava 17. mája (TASR) - V súvislosti s otvorením oficiálneho začiatku letnej turistickej sezóny 2007, vydáva TASR profil prvých piatich destinácií, ...

Bratislava 17. mája (TASR) - V súvislosti s otvorením oficiálneho začiatku letnej turistickej sezóny 2007, vydáva TASR profil prvých piatich destinácií, ktoré sú v ostatných rokoch z pohľadu Slovákov stabilne najžiadanejšie.

Názov: Bulharská republika Medzinárodná poznávacia značka (MPZ): BG Internetová doména: .bg Čas k SEČ: +1 hodina Rozloha: 110 910 km2 Počet obyvateľov: 7 517 973 Hl.mesto v slovenčine: Sofia (1 116 000 obyv.) Úradný jazyk: bulharský jazyk Člen EÚ od 1. januára 2007.

Vo všeobecnosti platí, že Bulharska republika je bezpečná krajina, pokiaľ návštevník dodržiava elementárne pravidlá bezpečnosti. Turistom zo Slovenska preto nehrozí nijaké mimoriadne riziko. Bezpečnostná situácia sa však komplikuje začiatkom každej turistickej sezóny, keď sú hlásené krádeže motorových vozidiel a cenností. Vo vlastnom záujme je preto nevyhnutné dodržiavať niektoré opatrenia - treba sa vyhýbať cestovaniu v noci, nenocovať v aute, ani na stráženom parkovisku alebo na čerpacej stanici, dávať si pozor na falošných policajtov, v prípade podozrivej prekážky na ceste, motorista má vozidlo otočiť a pokračovať v ceste opačným smerom, auto sa má vybaviť zabezpečovacím zariadením, parkovať sa odporúča na strážených parkoviskách, doklady a cennosti ukladať na rôznych, nie viditeľných miestach vozidla, využívať hotelový sejf, nenechávať na miestach oddychu cennosti bez dozoru.

Skryť Vypnúť reklamu

Podmienky cestovania do Bulharska sa zmenili od 1. januára 2007, kedy sa krajina stala členom EÚ.

Na územie Bulharskej republiky je možné vstúpiť s platným cestovným pasom SR. Odporúča sa, aby platnosť cestovného pasu bola o 3 mesiace dlhšia ako predpokladaný termín skončenia pobytu, minimálne však musí pokrývať plánovanú dĺžku pobytu v Bulharsku. Dieťa mladšie ako 5 rokov smie vstúpiť na územie BR bez vlastného cestovného pasu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísaný, a to aj vtedy, ak takýto cestovný doklad nie je opatrený fotografiou dieťaťa. Krajinu musí dieťa opustiť s rodičom, v ktorého pase je zapísaný. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Bulharsku vlastný cestovný pas.

Cudzinci vstupujúci alebo tranzitujúci cez Bulharsko s dopravným prostriedkom, musia mať platný vodičský preukaz, najlepšie medzinárodný a technický preukaz, resp. osvedčenie o evidencii vozidla a základné povinné poistenie vozidla, ide o zelenú kartu. V každom prípade odporúčame mať uzatvorené aj havarijné pripoistenie vozidla. V prípade zapožičaného alebo služobného vozidla odporúčame, aby mal vodič overenú plnú moc majiteľa vozidla s overeným prekladom do bulharského alebo svetového jazyka, najlepšie do anglického jazyka. Pokiaľ ide o autobusy a kamióny, netreba zabudnúť na prejazdné povolenia v prípadoch, kde sa to vyžaduje.

Skryť Vypnúť reklamu

Od 1. januára 2007 sa už od občanov EÚ pri vstupe na územie Bulharska nevyžaduje preukázanie dostatočného množstva finančných prostriedkov na pobyt, pokiaľ tento nepresiahne 90 dní.

Všetky bulharské hraničné priechody sú prepojené počítačovou technikou so zoznamom nežiaducich osôb. Navyše v súlade s bulharskou legislatívou sú pasové a colné orgány oprávnené zadržať štátneho príslušníka iného štátu, ak sa proti nemu vedie administratívne alebo trestné konanie, a to až do vyriešenia prípadu. Podľa novej bulharskej legislatívy vstup a právo na pobyt v Bulharsku možno odoprieť občanom EÚ a ich rodinným príslušníkom len ak existuje dôvodné podozrenie, že by boli hrozbou pre bezpečnosť štátu, udržanie verejného poriadku alebo ochranu zdravia. Zoznam hraničných priechodov: 1. Bulharsko-srbská hranica: hraničné priechody Bregovo, Vrashka Chuka, Kalotina, Strezimirovci, Oltomanci; 2. Bulharsko-macedónska hranica: hraničné priechody Gjueshevo, Stanke Lisichkovo, Zlatarevo; 3. Bulharsko-turecká hranica: hraničné priechody Malko Tarnovo, Lessovo, Kapitan Andreevo; 4. Bulharsko-grécka hranica: hraničné priechody Kulata, Ilinden, Kapitan Petko Voivoda; 5. Bulharsko-rumunská hranica: hraničné priechody Vidin - trajekt, Orjachovo - trajekt, Russe - most cez rieku Dunaj, Silistra, Kardam, Durankulak; 6. riečne prístavy: hraničné priechody Vidin, Lom, Nikopol, Svistov, Russe, Tutrakan, Silistra 7. morské prístavy: hraničné priechody Balchik, Varna, Burgas, Tzarevo; letiská: hraničné priechody letisko Sofia, letisko Plovdiv, letisko Gorna Orjahovitza, letisko Varna, letisko Burgas.

Skryť Vypnúť reklamu

Používanie cestnej siete, diaľnic a odpočívadiel v BR je platené. Vyberanie poplatkov na hraničných priechodoch pri vstupe do krajiny bolo nahradené systémom zakúpenia cestných nálepiek (vinetky), ktoré sú ročné, mesačné, týždenné, príp. jednodňové.

Na základe zmien a doplnení Sadzobníka č. 12 o poplatkoch vyberaných Ministerstvom financií Bulharska - podľa Zákona o štátnych poplatkoch - sa s účinnosťou od 1. januára 2007 zrovnávajú poplatky za používanie cestnej infraštruktúry u dopravných prostriedkov s cudzou registráciou s poplatkami, ktoré platia vodiči vozidiel s bulharskou registráciou.

Dňom vstupu do EÚ začalo Bulharsko uplatňovať predpisy v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti platné v rámci celej únie. Lekársku starostlivosť, ktorá nemôže byť odložená, sú verejné zdravotnícke zariadenia v Bulharsku povinné občanom EÚ poskytnúť bezplatne. Lekárska starostlivosť musí byť pri tom poskytnutá zdarma v takom rozsahu, aby pacient nemusel vycestovať do krajiny, kde platí povinné zdravotné poistenie skôr, ako pôvodne plánoval. Právo na bezplatné poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti má občan EÚ u lekára alebo v zdravotníckom zariadení, ktoré má uzatvorenú zmluvu s bulharskou Národnou zdravotnou poisťovňou po predložení Európskeho zdravotného preukazu (EZP) vydaného zdravotnou poisťovňou domovského štátu alebo certifikátom zdravotnej poisťovne, ktorý dočasne nahrádza EZP. Vzhľadom na to, že na základe predloženia EZP nie je možné nárokovať úhradu nákladov súvisiacich s prípadnou repatriáciou/prepravou do SR, odporúča sa dovolenkárom pred plánovou cestou do Bulharska, zdravotne sa pripoistiť. Rovnako sa zdravotné pripoistenie odporúča aj na pobyt v bulharských horách pre prípad potreby poskytnutia prvej pomoci a transport do zdravotníckeho zariadenia horskou záchrannou službou, nakoľko ceny týchto služieb sú relatívne vysoké a nie sú zahrnuté v balíčku povinného verejného zdravotného poistenia v Bulharsku. V prípade potreby kontaktujte ambasádu SR v Sofii: Bulharská republika - Veľvyslanectvo SR Posolstvo Slovackoj Respubliky Bulvar Janko Sakazov 9 1504 Sofia Bulharská republika Tel.: 00359-2 / 942 9210 (ústredňa), 00359-2 / 942 9211 (sekretariát veľvyslanca), Fax: 00359-2 / 942 9235 Mobil: 00359/888 396 453

Skryť Vypnúť reklamu

Bulharsko je čiernomorský štát, nachádzajúci sa v severovýchodnej časti Balkánskeho polostrova.

V polovici 7. storočia si kočovní Bulhari podmanili tu sídliace slovanské obyvateľstvo a v roku 681 založili 1. Bulharskú ríšu, ktorá dosiahla najväčší rozvoj v 10. storočí, ale neskôr bola podmanená Byzantskou ríšou. Ani 2. Bulharská ríša (12.-14. storočie) si neudržala samostatnosť, obsadili ju Turci. Moderné Bulharsko vzniklo až na Berlínskom kongrese v roku 1878 po rusko-tureckej vojne ako kniežactvo formálne závislé na Turecku. Úplná nezávislosť krajiny bola vyhlásená v roku 1908. Po 2. svetovej vojne bol v krajine zavedený socialistický systém, ktorý padol v roku 1989. Krajina od roku 1990 nastúpila cestu k demokracii, členom NATO sa stala 29. marca 2004 a členom EÚ 1. januára 2007.

Skryť Vypnúť reklamu

Bulharsko bolo obľúbenou turistickou destináciou pre krajiny východného bloku už v časoch socialistického režimu. Obľúbené sú doteraz čiernomorské letoviská s piesočnatými plážami, ako Albena, Achtopol, Černomorec, Kiten, Nesebar, Pomorie, Primorsko, Sozopol, Slnečné pobrežie, Zlaté piesky. Medzi popredné turistické atrakcie patria aj mestá Sofia a okolie, Plovdiv, Varna, Burgas, Ruse, Stará Zagora a ďalšie. V Bulharsku sa nachádzajú mnohé národné parky (Pirin, Rila, Vitoša) so vzácnou flórou a faunou, vzácnymi druhmi vtákov a s ohrozenými druhmi zvierat. Zlaté piesky - stredisko je známe krásnymi piesočnými plážami, na deti čakajú mnohé bazény s toboganmi. Slnečné pobrežie - dlhé a široké pláže ponúkajú bohatý výber vodných športov, stredisko je situované v zálive neďaleko mesta Nesebar. Primorsko - pláže s bielym pieskom ocenia najmä rodiny s deťmi. Pomorie - pláž kvôli liečivému bahnu a železitému piesku vyhľadávajú návštevníci - pacienti, ktorí chcú dovolenku spojiť s liečením zdravotných ťažkostí.

Skryť Vypnúť reklamu

mitt ku pop

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 2. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 3. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 4. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 5. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 4. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 5. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 6. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 7. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 10. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 815
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 630
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 598
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 6 976
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 305
 6. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 3 731
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 712
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 777
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 680
 10. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus 1 978
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes páté, Olšanské hřbitovy (Memento Mori)
 2. Soňa Fröhlichová: Švajčiarsky Pilatus (2132 m) – tajomná Dračia hora, opradená legendami a ako bonus slovenský personál
 3. Irena Šimuneková: Túlačky okolo Štrbských plies
 4. Pavel Dvořák: Instantná polievka ako SYMBOL LUXUSU?
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky LXXXVIII - Zámok Plumlov /CZ/
 6. Pavel Dvořák: Život na Slovensku očami Číňanov
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 18. - Preteky v lokalizácii južného pólu 1/2 - Dumont d'Urville
 8. Pavel Dvořák: Sú Číňania šťastnejší?
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 13 595
 2. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 840
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 447
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 498
 5. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 906
 6. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !! 4 150
 7. Pavel Dvořák: Platby mobilom v Číne 3 945
 8. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 3 452
 1. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
 2. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 7. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 8. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
Skryť Zatvoriť reklamu