SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Cena dovolenky pre Slovákov v Bulharsku je mimoriadne výhodná

Bratislava 17. mája (TASR) - V súvislosti s otvorením oficiálneho začiatku letnej turistickej sezóny 2007, vydáva TASR profil prvých piatich destinácií, ...

Bratislava 17. mája (TASR) - V súvislosti s otvorením oficiálneho začiatku letnej turistickej sezóny 2007, vydáva TASR profil prvých piatich destinácií, ktoré sú v ostatných rokoch z pohľadu Slovákov stabilne najžiadanejšie.

Názov: Bulharská republika Medzinárodná poznávacia značka (MPZ): BG Internetová doména: .bg Čas k SEČ: +1 hodina Rozloha: 110 910 km2 Počet obyvateľov: 7 517 973 Hl.mesto v slovenčine: Sofia (1 116 000 obyv.) Úradný jazyk: bulharský jazyk Člen EÚ od 1. januára 2007.

Vo všeobecnosti platí, že Bulharska republika je bezpečná krajina, pokiaľ návštevník dodržiava elementárne pravidlá bezpečnosti. Turistom zo Slovenska preto nehrozí nijaké mimoriadne riziko. Bezpečnostná situácia sa však komplikuje začiatkom každej turistickej sezóny, keď sú hlásené krádeže motorových vozidiel a cenností. Vo vlastnom záujme je preto nevyhnutné dodržiavať niektoré opatrenia - treba sa vyhýbať cestovaniu v noci, nenocovať v aute, ani na stráženom parkovisku alebo na čerpacej stanici, dávať si pozor na falošných policajtov, v prípade podozrivej prekážky na ceste, motorista má vozidlo otočiť a pokračovať v ceste opačným smerom, auto sa má vybaviť zabezpečovacím zariadením, parkovať sa odporúča na strážených parkoviskách, doklady a cennosti ukladať na rôznych, nie viditeľných miestach vozidla, využívať hotelový sejf, nenechávať na miestach oddychu cennosti bez dozoru.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienky cestovania do Bulharska sa zmenili od 1. januára 2007, kedy sa krajina stala členom EÚ.

Na územie Bulharskej republiky je možné vstúpiť s platným cestovným pasom SR. Odporúča sa, aby platnosť cestovného pasu bola o 3 mesiace dlhšia ako predpokladaný termín skončenia pobytu, minimálne však musí pokrývať plánovanú dĺžku pobytu v Bulharsku. Dieťa mladšie ako 5 rokov smie vstúpiť na územie BR bez vlastného cestovného pasu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísaný, a to aj vtedy, ak takýto cestovný doklad nie je opatrený fotografiou dieťaťa. Krajinu musí dieťa opustiť s rodičom, v ktorého pase je zapísaný. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Bulharsku vlastný cestovný pas.

Cudzinci vstupujúci alebo tranzitujúci cez Bulharsko s dopravným prostriedkom, musia mať platný vodičský preukaz, najlepšie medzinárodný a technický preukaz, resp. osvedčenie o evidencii vozidla a základné povinné poistenie vozidla, ide o zelenú kartu. V každom prípade odporúčame mať uzatvorené aj havarijné pripoistenie vozidla. V prípade zapožičaného alebo služobného vozidla odporúčame, aby mal vodič overenú plnú moc majiteľa vozidla s overeným prekladom do bulharského alebo svetového jazyka, najlepšie do anglického jazyka. Pokiaľ ide o autobusy a kamióny, netreba zabudnúť na prejazdné povolenia v prípadoch, kde sa to vyžaduje.

SkryťVypnúť reklamu

Od 1. januára 2007 sa už od občanov EÚ pri vstupe na územie Bulharska nevyžaduje preukázanie dostatočného množstva finančných prostriedkov na pobyt, pokiaľ tento nepresiahne 90 dní.

Všetky bulharské hraničné priechody sú prepojené počítačovou technikou so zoznamom nežiaducich osôb. Navyše v súlade s bulharskou legislatívou sú pasové a colné orgány oprávnené zadržať štátneho príslušníka iného štátu, ak sa proti nemu vedie administratívne alebo trestné konanie, a to až do vyriešenia prípadu. Podľa novej bulharskej legislatívy vstup a právo na pobyt v Bulharsku možno odoprieť občanom EÚ a ich rodinným príslušníkom len ak existuje dôvodné podozrenie, že by boli hrozbou pre bezpečnosť štátu, udržanie verejného poriadku alebo ochranu zdravia. Zoznam hraničných priechodov: 1. Bulharsko-srbská hranica: hraničné priechody Bregovo, Vrashka Chuka, Kalotina, Strezimirovci, Oltomanci; 2. Bulharsko-macedónska hranica: hraničné priechody Gjueshevo, Stanke Lisichkovo, Zlatarevo; 3. Bulharsko-turecká hranica: hraničné priechody Malko Tarnovo, Lessovo, Kapitan Andreevo; 4. Bulharsko-grécka hranica: hraničné priechody Kulata, Ilinden, Kapitan Petko Voivoda; 5. Bulharsko-rumunská hranica: hraničné priechody Vidin - trajekt, Orjachovo - trajekt, Russe - most cez rieku Dunaj, Silistra, Kardam, Durankulak; 6. riečne prístavy: hraničné priechody Vidin, Lom, Nikopol, Svistov, Russe, Tutrakan, Silistra 7. morské prístavy: hraničné priechody Balchik, Varna, Burgas, Tzarevo; letiská: hraničné priechody letisko Sofia, letisko Plovdiv, letisko Gorna Orjahovitza, letisko Varna, letisko Burgas.

SkryťVypnúť reklamu

Používanie cestnej siete, diaľnic a odpočívadiel v BR je platené. Vyberanie poplatkov na hraničných priechodoch pri vstupe do krajiny bolo nahradené systémom zakúpenia cestných nálepiek (vinetky), ktoré sú ročné, mesačné, týždenné, príp. jednodňové.

Na základe zmien a doplnení Sadzobníka č. 12 o poplatkoch vyberaných Ministerstvom financií Bulharska - podľa Zákona o štátnych poplatkoch - sa s účinnosťou od 1. januára 2007 zrovnávajú poplatky za používanie cestnej infraštruktúry u dopravných prostriedkov s cudzou registráciou s poplatkami, ktoré platia vodiči vozidiel s bulharskou registráciou.

Dňom vstupu do EÚ začalo Bulharsko uplatňovať predpisy v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti platné v rámci celej únie. Lekársku starostlivosť, ktorá nemôže byť odložená, sú verejné zdravotnícke zariadenia v Bulharsku povinné občanom EÚ poskytnúť bezplatne. Lekárska starostlivosť musí byť pri tom poskytnutá zdarma v takom rozsahu, aby pacient nemusel vycestovať do krajiny, kde platí povinné zdravotné poistenie skôr, ako pôvodne plánoval. Právo na bezplatné poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti má občan EÚ u lekára alebo v zdravotníckom zariadení, ktoré má uzatvorenú zmluvu s bulharskou Národnou zdravotnou poisťovňou po predložení Európskeho zdravotného preukazu (EZP) vydaného zdravotnou poisťovňou domovského štátu alebo certifikátom zdravotnej poisťovne, ktorý dočasne nahrádza EZP. Vzhľadom na to, že na základe predloženia EZP nie je možné nárokovať úhradu nákladov súvisiacich s prípadnou repatriáciou/prepravou do SR, odporúča sa dovolenkárom pred plánovou cestou do Bulharska, zdravotne sa pripoistiť. Rovnako sa zdravotné pripoistenie odporúča aj na pobyt v bulharských horách pre prípad potreby poskytnutia prvej pomoci a transport do zdravotníckeho zariadenia horskou záchrannou službou, nakoľko ceny týchto služieb sú relatívne vysoké a nie sú zahrnuté v balíčku povinného verejného zdravotného poistenia v Bulharsku. V prípade potreby kontaktujte ambasádu SR v Sofii: Bulharská republika - Veľvyslanectvo SR Posolstvo Slovackoj Respubliky Bulvar Janko Sakazov 9 1504 Sofia Bulharská republika Tel.: 00359-2 / 942 9210 (ústredňa), 00359-2 / 942 9211 (sekretariát veľvyslanca), Fax: 00359-2 / 942 9235 Mobil: 00359/888 396 453

SkryťVypnúť reklamu

Bulharsko je čiernomorský štát, nachádzajúci sa v severovýchodnej časti Balkánskeho polostrova.

V polovici 7. storočia si kočovní Bulhari podmanili tu sídliace slovanské obyvateľstvo a v roku 681 založili 1. Bulharskú ríšu, ktorá dosiahla najväčší rozvoj v 10. storočí, ale neskôr bola podmanená Byzantskou ríšou. Ani 2. Bulharská ríša (12.-14. storočie) si neudržala samostatnosť, obsadili ju Turci. Moderné Bulharsko vzniklo až na Berlínskom kongrese v roku 1878 po rusko-tureckej vojne ako kniežactvo formálne závislé na Turecku. Úplná nezávislosť krajiny bola vyhlásená v roku 1908. Po 2. svetovej vojne bol v krajine zavedený socialistický systém, ktorý padol v roku 1989. Krajina od roku 1990 nastúpila cestu k demokracii, členom NATO sa stala 29. marca 2004 a členom EÚ 1. januára 2007.

SkryťVypnúť reklamu

Bulharsko bolo obľúbenou turistickou destináciou pre krajiny východného bloku už v časoch socialistického režimu. Obľúbené sú doteraz čiernomorské letoviská s piesočnatými plážami, ako Albena, Achtopol, Černomorec, Kiten, Nesebar, Pomorie, Primorsko, Sozopol, Slnečné pobrežie, Zlaté piesky. Medzi popredné turistické atrakcie patria aj mestá Sofia a okolie, Plovdiv, Varna, Burgas, Ruse, Stará Zagora a ďalšie. V Bulharsku sa nachádzajú mnohé národné parky (Pirin, Rila, Vitoša) so vzácnou flórou a faunou, vzácnymi druhmi vtákov a s ohrozenými druhmi zvierat. Zlaté piesky - stredisko je známe krásnymi piesočnými plážami, na deti čakajú mnohé bazény s toboganmi. Slnečné pobrežie - dlhé a široké pláže ponúkajú bohatý výber vodných športov, stredisko je situované v zálive neďaleko mesta Nesebar. Primorsko - pláže s bielym pieskom ocenia najmä rodiny s deťmi. Pomorie - pláž kvôli liečivému bahnu a železitému piesku vyhľadávajú návštevníci - pacienti, ktorí chcú dovolenku spojiť s liečením zdravotných ťažkostí.

SkryťVypnúť reklamu

mitt ku pop

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 2. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 3. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 4. Ako vybrať správny televízor? QLED verzus QD OLED
 5. Vytvor si svoju budúcnosť
 6. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 7. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť.
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 2. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 3. Zmeny v systéme revíznych postupov
 4. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 5. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
 6. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 7. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 8. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 16 943
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 895
 3. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 6 843
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 537
 5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 580
 6. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 025
 7. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022 1 608
 8. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Kamenné tváre a Obelisk
 2. Soňa Fröhlichová: Jazero Powell – najkrajšie priehradové jazero v USA, deň číslo 6
 3. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť piata-Tirana
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
 5. Aleš Tvrdý: Južná Amerika
 6. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť štvrtá- Skaderské jazero a príchod na albánske pobrežie
 7. Soňa Fröhlichová: Grand Canyon –⁠ jeden z najkrajších prírodných divov sveta, deň číslo 4
 8. Aleš Tvrdý: Cestovateľ
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 185 001
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 787
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 129
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 845
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 019
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 884
 7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 385
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 2 702
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťZatvoriť reklamu