Na Slovensku je vyznačených asi šesťtisíc kilometrov cyklistických trás.
Medzi oblasti s najhustejšou a najlepšou sieťou cyklotrás patrí Záhorie, brehy Dunaja, Myjavská pahorkatina, stredné a horné Považie, Kysuce, Turiec, okolie Prievidze, okolie Detvy, Slovenský kras, oblasť Spiša, okolie Prešova a Východné Karpaty. O sieť značených cyklotrás sa stará Slovenský cykloklub, ktorý spolupracuje s desiatkami regionálnych združení. Združenia značia trasy, zabezpečujú ich údržbu a prevádzku.
Najlepšie vyznačené trasy pre horské bicykle:
* okolie Terchovej s prepojením na Oravu, lokalita je vhodná ako hviezdicové východisko na viacdenné bicyklovanie
* okolie Detvy, 137 km dlhý okruh Okolo Poľany, pobyt je možné predĺžiť i priľahlými cyklotrasami v Slovenskom rudohorí a Javorí.
* Vysoké Tatry a s nimi súvisiace trasy medzi Popradom a Tatrami a v Zamagurí
* oblasť Spišskej Novej Vsi - v Slovenskom rudohorí a okolí Slovenského raja
* medzi Poloninami a Vihorlatom (cyklotrasa "Cesta ikon" spája drevené kostolíky tejto oblasti)
n Dunajská cyklocesta - medzinárodná trasa vedúca popri rieke Dunaj. Na Slovensko vstupuje z rakúskeho hraničného priechodu Berg a po hrádzi vedie pod Nový Most v Bratislave. Odtiaľto na východ pokračuje až po vodné dielo Gabčíkovo po oboch brehoch rieky a ďalej do Komárna. V Štúrove sa dá prejsť do Ostrihomu, odkiaľ vedú cesty ďalej do Vyšehradu. Trasa vedie väčšinou po hrádzach a účelových komunikáciách popri Dunaji. Hoci je nenáročná, pohyb po nej sa sťažuje pri veternom počasí. K dominantám poznávania patria Bratislava a Komárno, ako i lužné lesy pri gabčíkovskom vodnom diele. Je určená pre cestné bicykle. Na slovenskej strane cesta meria 170 km.
n Vážska cyklomagistrála - vedie z Piešťan do Žiliny po účelových komunikáciách a štátnych cestách, jej dĺžka je približne 120 km. Popri hlavnej trase je značených niekoľko paralelných trás. Na ceste stoja najmä hrady a zámky. Zastaviť sa dá v kúpeľnom meste Piešťany, Žiline, či Trenčíne. Je určená pre cestné bicykle.
n Kopaničiarska cyklomagistrála - trasa v malebnom kopaničiarskom kraji medzi Myjavou a Starou Turou. Trasa sa začína na Vážskej cyklomagistrále v Považanoch a končí v Senici. Ponúka množstvo výhľadov a malebných zákutí. Magnetmi sú Čachtice, Myjava, Stará Turá a Senica. Je určená pre cestné bicykle.
n Záhorská cyklomagistrála - 120 km dlhá diaľková trasa vedúca naprieč Záhorím. Začína sa v Senici a končí v Devíne. Celá vedie po štátnych cestách a umožňuje spoznávať hlavné pamiatky Záhoria: Senicu, Skalicu, Holíč, Šaštín-Stráže a Devín. Je určená pre cestné bicykle.
n Malokarpatská cyklomagistrála - 120-km cyklotrasa vedúca popod Malé Karpaty v ich plnej dĺžke z Nového Mesta nad Váhom do Vysokej pri Morave. K najväčším magnetom na trase sú hrady a zámky Malých Karpát. Je určená pre cestné bicykle.
n Kysucká cyklomagistrála - súbor cykloturistických trás na Kysuciach. Hlavná trasa sa začína na Vážskej cyklomagistrále v Kotešovej a cez Javorníky prechádza na Kysuce. Popod hrebeň Kysuckých Beskýd prechádza do Čadce a Starej Bystrice. Končí v sedle Demänová v smere na Oravu. Má dĺžku 131 km. Nájdete tu najmä ľudovú architektúru, skanzen vo Vychylovke. Je určená pre cestné bicykle.
n Oravská cyklomagistrála - je plynulým pokračovaním Kysuckej cyklomagistrály Oravou. Začína sa v sedle Demänová. Vedie popri Oravskej priehrade cez Trstenú, Oravice do Zuberca. Cez Kvačiansku dolinu prechádza na Liptov a končí v Ružomberku. Okúpať sa môžete v Oraviciach, cestou môžete zájsť do skanzena Oravskej dediny. Je dlhá 83 km a je určená pre cestné bicykle.
n Turčianska cyklomagistrála - trasa vedúca po východnom okraji Turčianskej kotliny, je na ňu napojených viacero regionálnych trás. Začína sa vo Vrútkach a vedie popod Malú Fatru do Sučian a odtiaľ po západnom úbočí Veľkej Fatry do Turčianskych Teplíc. Jej dĺžka je 55 km. Spoznávať sa dajú hrady Veľkej Fatry. Určená je pre cestné bicykle.
n Liptovská cyklomagistrála - náročná trasa vedúca po severnom podhorí Nízkych Tatier. Začína sa v Bešeňovej na Oravskej cyklomagistrále. Pokračuje cez Liptovský Hrádok a trasa sa končí na Čiernom Váhu v lokalite Biely Potok. Odtiaľto pokračujú trasy na Poprad alebo smerom do Slovenského raja. Cesta je spestrená krásnou prírodou Nízkych Tatier, kúpaliskami v Bešeňovej, dreveným kostolom vo Svätom Kríži či archeologickým skanzenom na Liptovskej Mare. Určená pre horské a trekingové bicykle. Jej dĺžka je 74 km.
n Okruh Okolo Poľany - patrí k najkrajším horským okruhom na Slovensku, v masíve Poľany a Slovenského Rudohoria. Má dĺžku 137 km a je značený zelenou farbou. Miesto štartu i cieľa je Detva. Prechádza cez Hriňovú a Detviansku Hutu do Drábska. Kamenistou dolinou ďalej vedie na Chatu na Hrbe a cez Strelníky, Hrochoť a Očovú sa vracia do Detvy. Okruh je určený pre horské bicykle.
n Hnilecká cyklomagistála - diaľková trasa vedúca dolinou rieky Hnilec. Začína sa v Dedinkách na južnom podhorí Slovenského raja. Pokračuje na východ dolinou v zovretí hôr cez Gelnicu a končí v Margecanoch. Je dlhá 70 km. Hlavnými magnetmi sú prírodné prostredie a historické mesto Gelnica. Je určená pre cestné bicykle.
n Cyklomagistrála Slovenský kras - 195 km dlhý cyklookruh v prostredí planín Slovenského krasu. Začína sa v Gemerskej Hôrke a popri jaskyni Domica a Gombaseckej jaskyni vedie cez Silicu a Hájsku dolinu do Rožňavy, Betliara, Vyšnej Slanej, Štítnika a späť do Gemerskej Hôrky. Na ceste je mnoho jaskýň Slovenského krasu. Navštíviť môžete Rožňavu a Štítnik, hrad Krásnu Hôrku a kaštieľ Betliar. Je určený pre cestné bicykle.
n Chodník ikon - je cyklotrasa vedúca v podhorí Poloniských Karpát a Vihorlatu. Je značená modrou farbou, patria k nej aj priľahlé odbočky cyklotrás. Na ceste sa nachádzajú drevené kostolíky v Jalovej, Topoli, Ruskom Potoku a Uličskom Krivom. Trasa sa začína v Stakčíne na železničnej stanici, pokračuje cez Kolbasov a Ulič do Novej Sedlice, kde sa končí na táborisku. Trasa je dlhá 53 km, je určená pre cestné bicykle.
Zdroj: www.visitslovakia.sk
Niekoľko internetových adries, kde sa dozviete podrobnejšie informácie:
www.tourist-channel.sk/cykloturistika
www.e-slovensko.cz
www.skonline.sk/cykloturistika_lst.php
Veľa regionálnych cyklotrás má svoje vlastné stránky s podrobnými mapami a ďalšími informáciami. Ak sa chcete o nich dozvedieť viac, je dobré zablúdiť na internet.
FOTO |