Bicykel stojí v predsieni, je pripravený vyraziť s vami do hôr či na cestu. Teraz stojíte pred rozhodnutím, čo si obliecť, čo si vziať na seba na bicyklovú túru a na aké ďalšie veci by ste nemali zabudnúť. Idete na dlhšiu, viacdňovú túru alebo iba na krátke posedenie v najbližšej reštaurácii, prejazd niekoľkých kilometrov?
Oblečenie
Oblečenie by nemalo byť iba výplodom najnovších módnych trendov, aby sa na vás pozerali okolití cyklisti. Malo by spĺňať isté kritériá. V prvom rade by vás malo chrániť. Či už pred počasím, alebo zvyšovať bezpečnosť pri páde. Na druhej strane by vás nemalo zbytočne obmedzovať. Ľahšie a účelnejšie je vziať si na seba viac tenších vrstiev ako jednu hrubú, z ktorých neskôr môžete niektoré vyzliecť do ruksaku. Silný vietor vás môže prefúknuť a naopak na slnku sa môžete poriadne spáliť už po niekoľkých minútach. Je tiež lepšie, keď budete mať pestré oblečenie, viditeľné aj za šera a slabšej viditeľnosti. Tmavé farby nosia iba šialenci. Čím svetlejšia je farba, tým lepšie, najlepšie na chrbte, ktorý má najväčšiu plochu. Samozrejmosťou sú odrazové sklíčka, vpredu aj vzadu.
Dnes obchodníci ponúkajú dostatočne široký výber kvalitného oblečenia. Tenká vetrovka by mala mať po celej dĺžke vetranie. Pri nohaviciach je fajn, ak zakrývajú či majú vystužené kolená. Absolútne nevhodnými na cykloturistiku sú džínsy. Najlepšie je vybrať sa do bicyklového obchodu a zaobstarať si nohavice, ktoré majú na rozkroku vypchávku, po ktorej vás nebude bolieť vystupovanie zo sedadla. Ak si na ňu zvyknete, bez vypchávky už na bicykel nesadnete. Dresy si kupujte zo 100% polyesteru či zmesi nylonu s merylom. Materiály sajú pot a odvádzajú ho od tela na povrch látky.
Ako sa chrániť proti vetru? Môžete využiť množstvo husto tkaných a jemných neprefukových materiálov. Tenké vetrovky využijete po celý rok, sú skladné a ľahko ich zložíte aj do ľadvinky. Najznámejšími materiálmi sú Pertex a Tactel. Pod vetrovku si môžete proti vetru obliecť termobielizeň, ktorá je na prednom diele zosilnená podobnou látkou ako pri vetrovkách.
Stravovanie a pitný režim
Na bicyklovej túre je veľmi podstatné dodržiavať pitný režim. Ak na bicykli nemáte košík na umiestnenie fľašky, môžete ju dať do ruksaku. V obchodoch tiež predávajú ruksaky s pitnými vakmi s príznačným názvom "camelback", z ktorých sa veľmi ľahko napijete počas jazdy a nemusíte zosadať z bicykla. Pred cestou by ste mali pouvažovať, či si môžete vodu počas túry doplniť, alebo nie. Deťom tiež nedovoľte, aby vypili celú fľašku naraz už počas prvej zastávky. Radšej pite málo a pomalšie, zato častejšie. Pri celodennej túre sa tiež vyhnite sladeným nápojom na úkor vody a nesladeného čaju.
Pri stravovaní platia podobné zásady. Nejedzte po veľkých sústach, strava vám potom bude masírovať žalúdok a vnútorné orgány celý výlet. Jednoducho ju nemôžete vytráviť. Radšej pekne maličké a častejšie dávky. Na cestu si zoberte zásobu rôznych müsli tyčiniek, ovocie, napríklad banán a jablko. Veď predsa športujete pre zdravie a vysokokalorické dávky potravín vám schudnúť a získať dobrú kondíciu nepomôžu. Žalúdok by nemal byť preplnený sladkosťami, ale pokojne si so sebou vezmite čokoládu, ktorej niekoľko kúskov vám môže dodať potrebnú energiu.
Okrem oblečenia, pitia a niečoho na zjedenie je veľmi podstatné náradie na opravenie defektu. Môže sa vám prihodiť, že praskne, či spľasne duša. Keď ste vzdialení od civilizácie, v lese, neostáva vám nič iné, ako pokračovať ďalej peši. Každý cyklista by preto mal mať pumpu, náhradnú dušu, lepiacu súpravu a tiež niekoľko základných kľúčov na dotiahnutie súčiastok bicykla. Multifunkčné vreckové náradie sa podobá vreckovému nožíku a väčšinou obsahuje imbusové kľúče, krížový a plochý skrutkovač, nôž a otvárač na pivo.
Aký bicykel horské - celoodpružené modely / pevné horské s odpruženou vidlicouMerida AM 800-D 47 600 Sk
Je zástupcom stále obľúbenejšej kategórie zvanej enduro. Jeho prednosťami sú kvalitné vidlice RockShox Tora s olejovým tlmením, tlmič od rovnakej značky, výkonná kotúčová brzda Shimano LC. Medzi výhody tohto bicykla patrí tiež možnosť zmeniť zdvih tak pri vidlici (plynule 85-130 mm), ako aj pri zadnej časti (115, alebo 130 mm).
Mongoose Tyax Comp 10 350 Sk
Mongoose Tyax Comp stavia na kvalitnom zosilnenom hliníkovom ráme, ktorý sa hodí nielen pre mladých jazdcov vyznávajúcich ostrejší spôsob jazdy, ale vďaka pohodlnému vzpriamenému posedu i pre rekreačných cyklistov s ľahkou nadváhou. Tí iste ocenia tiež kvalitné a pohodlné sedlo WTB s dostatočnou mierou čalúnenia.
Author Traction ASL 20 250 Sk
Špeciálne pre dámy - cyklistky je určený Author Traction ASL postavený na kvalitnom hydroformovanom ráme.
Oproti pánskym typom je sedlovka prispôsobená ženskej anatómii. To je dosiahnuté napríklad vyššou polohou kormidla a jeho menšou dĺžkou, širším sedlom a mäkšie nastavenou odpruženou vidlicou.