Skalica 14. mája (TASR) - Mesto Skalica sa už túto sobotu pokúsi o nový rekord v podobe najdlhšieho trdelníka na Slovensku a na svete. Pečenie tradičného koláča sa uskutoční počas tretieho ročníka Trdlofestu, ktorý bude zároveň otvorením skalického kultúrneho leta a letnej turistickej sezóny. Rekordný trdelník by mal byť podľa organizátorov najmenej 200 cm dlhý, čo by bol dvojnásobok minuloročného rekordu. Vtedy sa pekárom - manželom Romančíkovcom podaril v dĺžke 110 cm a s deväťcentimetrovým priemerom. V roku 2005 sa maxitrdelník zapísal do histórie s dĺžkou 107 cm.
Skalica obnovila dvestoročnú tradíciu pečenia jemného kysnutého koláča pred tromi rokmi myšlienkou festivalu dobrej nálady Trdlofest. V priestoroch Františkánskeho kláštora zriadila výrobňu, kde si môžu dobrotu, pečenú podľa tradičnej receptúry v peci, kúpiť domáci i návštevníci mesta počas celého roka. Maxitrdelníku však postavená pec nestačí, preto ho špeciálne zaučení pekári upečú v záhradách kláštora priamo nad ohňom pred zrakmi zabávajúcich sa Skaličanov. Na jeho pečenie bude musieť majster Jarolím Romančík vytvoriť nové trdlo -drevený valec, okolo ktorého sa krehké cesto otáča. Trdelník na bežnú konzumáciu je totiž dlhý iba okolo dvadsať až tridsať centimetrov. Skaličania z "lásky k svojmu koláču" dokonca dosiahli, že má certifikát Európskej únie. Podľa smernice sa originálny trdelník pečie iba "vo vymedzenom území Slovenskej republiky ohraničenom zo severu štátnou hranicou s Českou republikou, západnú hranicu vymedzenej oblasti tvorí rieka Morava, južnú hranicu tvorí rieka Myjava a východnú hranicu od mesta Senica po štátne hranice s Českou republikou tvorí rieka Teplica".
Na sobotu 19. mája pripravilo mesto aj rad zaujímavých sprievodných podujatí. K obľúbeným patria súťaže v jedení trdelníka, fazuľovice so širokými rezancami (vlaňajší rekord bol 54 sekúnd). Súťažiť sa bude aj v "tahání do koštýra", behu s vínom, "kto rýchlejšie s mašinou" a na vinárskej prekážkovej dráhe. V programe je aj krojovaná prehliadka a hudobné vystúpenia.
Sladký trdelník sa v Skalici udomácnil koncom 18. storočia, kedy do mesta prišiel bývať maďarský generál a básnik József Gvadányi a jeho sedmohradský kuchár. Ten stál podľa historických prameňov na začiatku trdelníkovej tradície.