Atlas bol v gréckej mytológii obor, syn Titana Iapeta a Okeanovej dcéry Klymeny. Spolu s ostatnými Titanmi sa vzbúril proti olympským bohom. Po porážke musel za trest niesť na pleciach nebeskú klenbu. Tejto ťarchy sa zbavil iba raz na krátku chvíľu, keď ju namiesto neho držal Herakles, zatiaľ čo mu Atlas priniesol zlaté jablká Hesperidiek. Zmenil sa na skalu, keď mu Perzeus ukázal hlavu zabitej Medúzy. To však nie je jediný dôvod, prečo turistov, ktorí zamieria do Maroka, zaujíma rovnomenné prekrásne pohorie. Mnohí Európania sa vyberú tisícky kilometrov, aby si vychutnali to, čo ponúka v arabskom svete vysokohorská turistika.
Atlas je najvyšším pohorím Afriky a Džebel Toubkal jeho najvyšší vrch. Meria 4165 metrov a podľa horolezeckých internetových stránok sa výstup naň dá porovnať s vysokohorskými túrami vo Vysokých Tatrách.
Štvorica mladých ľudí zo Slovenska sa v Marakéši počas čakania na udelenie mauretánskych víz rozhodla, že skúsi na Toubkal vyjsť.
Maťo, Vlado, Peter a Janka sa na výstup špeciálne nepripravovali. Navyše, aktívnymi športovcami sú len dvaja z nich - Vlado a Maťo. Peter je skôr kaviarenský typ a Janka má zmysel pre dobrodružstvo aj pre humor.
Toubkal lákal
Maťa Víta, Vlada Kvasnicu, Petra Doubka a Janku Čelákovú pohorie Atlas so svojím najvyšším zasneženým kopcom Džebel Toubkalom ich priťahoval ako magnet aj doma. Keďže víza boli v nedohľadne, rozhodli sa definitívne.
Taxíky značky mercedes
Výstup na Toubkal sa začína v mestečku Asni, vzdialeného asi 50 kilometrov od Marakéša, kam sa dostanete autobusom.
Z Asni je už cesta natoľko zlá, že autobusy po nej neprejdú. Na turistov však čakajú taxíky - prevažne priestranné mercedesy, do ktorých sa pomestí viac pasažierov.
Jedenásť kilometrov do ďalšej dediny Imlil trvá necelú hodinu dobrodružnej jazdy po kľukatej ceste, ktorú lemujú zrázy. Imlil leží vo výške 1740 metrov. Tu je posledná možnosť na nákup relatívne lacného jedla a pitia. A môžete sa tu aj rozhodnúť, či si najmete osla na dopravu batohov až k Neltnerovej chate, ktorá leží vo výške 3207 metrov nad morom, alebo všetko zvládnete sami. Zviera dokáže odniesť tri ruksaky a cena sa pohybuje okolo 150 dirhamov za jednu cestu.
S batohom na chrbte
Partia však túto možnosť nevyužila. Možno si chceli overiť vlastné sily a možno aj trochu podcenili zážitok, ktorý im Džebel Toubkal pripravil. S naloženými batohmi sa pomaly štverali hore. Asi po dvoch kilometroch im cestu prekrížil potok, vo februári ešte plný vody.
Slnko hrialo a postupne sa však zeleň menila na snehové polia. Ako sa píše vo všetkých turistických sprievodcoch, výstup do Neltnerovho sedla nie je nič mimoriadne. Netreba však veriť všetkému, čo je napísané, najmä, ak človek nie je veľmi trénovaný na vysokohorskú turistiku.
Desaťkilometrová trasa dala skupinke riadne zabrať a trvala približne osem hodín. Stúpalo sa im ťažko, organizmus neveľmi zvyknutý na výškové rozdiely, protestoval. Únava sa zvyšovala, ťažko sa im dýchalo, bolesť hlavy a závrate neprechádzali. Zaujímavé, že horšie na tom boli práve vyšportovaní chlapci. Neltnerova chata, ktorá stojí na úpätí vytúženého kopca, však poteší asi každého, keď sa k nej dopracuje.
Vysokohorská chata býva plná turistov zo západnej Európy. Môžete si v nej oddýchnuť - podávajú tu čaj a polievky. Dá sa tam aj prespať. Hoci tabuľka varuje, že nocľah poskytnú iba tým návštevníkom, ktorí si ho dopredu zabezpečia, s prenocovaním zvyčajne nebýva problém.
Na vrchol
Štvorica možnosť oddýchnuť si a predsa len zdolať vrchol Atlasu využila. Na odporúčanie vysokohorských sprievodcov si za 100 dirhamov požičali mačky, bez ktorých sa Džebel Toubkal nedá zdolať. Vystrojení sa pripojili k veľkej skupine ďalších turistov, ktorú viedol berberský horský vodca.
Pochod cez zasnežené pláne trval šesť hodín, ale počasie, ktoré sa tu zvyčajne mení každú polhodinu, žičilo. Vrchol, ktorý označuje veľký kovový ihlan, bolo vidieť až tesne pred jeho dosiahnutím. Blankytné nebo, slnko, utešený výhľad z vrcholu na okolité hory Atlasu vynahradil zrejme každému posledné desiatky metrov pod úpätím plné utrpenia. "Myslel som si, že tam nedôjdem. Všetko ma bolelo, hlava mi dunela a nohy sa mi triasli. Organizmus začal štrajkovať," priznáva dnes Maťo. Aj ostatní boli presvedčení, že už nedokážu urobiť ani krok. Džebel Toubkal však zdolali.
Cesta naspäť na chatu im trvala už len dve hodiny.
Maroko
Kurz: 1 dirham - 4,5 Sk
Víza: Občania Slovenska a Česka potrebujú pre návštevu Marockého kráľovstva pobytové vízum. Konzulát pre občanov SR je v Prahe. Na vybavenie víza potrebujete platný pas, tri fotografie pasového formátu, občiansky preukaz (prípadne jeho kópiu) a poplatok 500 Kč. Na konzuláte musíte vyplniť tri tlačivá. Ak plánujete cestu ako skupina, môže vybaviť jedna osoba niekoľko víz (nemusíte do Prahy cestovať všetci). Príjem žiadostí o víza je od 9.00 - 12.00 h a výdaj medzi 13.00 - 14.00 h.
Adresa: Konzulát Marockého kráľovstva, K Starému bubenči 4, Praha, tel: 00420/2/333 25656,
Doprava:
Medzinárodné spojenie do Maroka je možné skoro všetkými spôsobmi. Cestovanie autobusom či vlakom je zdĺhavé a nákladné.
Letecky je najviac frekventované spojenie s Casablancou. Cena letenky sa pohybuje okolo 11-tisíc korún.
Vnútroštátna doprava je pomerne dobrá. Najväčšie mestá severu krajiny spája železničná sieť. Nie je veľká, ale postačuje pre najväčšie ťahy ako Tanger - Marakéš cez Casablancu či Rabat. Cestovanie osobnými vlakmi môže byť útrapou hlavne cez noc, keď sú väčšinou preplnené. Tieto najlacnejšie vlaky sú nepohodlné a veľmi pomalé.
Rýchliky druhej triedy sú na miestne pomery asi najlepším dopravným prostriedkom. Majú klimatizáciu a nie sú také plné. Platí sa za ne "rýchlikový" príplatok.
Autobusom sa dostanete aj do odľahlejších regiónov južného Maroka a mnohých oáz. Okrem autobusov premávajú aj rôzne taxíky či minibusy pre skupiny. Najlepšie je vyhľadať autobusovú stanicu a zistiť si najvhodnejšie spojenie
Ubytovanie:
Najlacnejšie v študentských hosteloch a malých hoteloch. Izby sú jednoduché (posteľ, stolička a stolík), ale nie vždy také čisté ako európske. Priemerné ceny ubytovania sa pohybujú okolo 300 - 400 korún za dvojposteľovú izbu, 600 - 700 za štvorposteľovú. Za sprchy sa platí extra (25 - 50 korún).
Lepšie hotely za ubytovanie účtujú niekoľkonásobne viac. Rozdiely v komforte však nie sú natoľko viditeľné.
Stravovanie:
Miestne reštaurácie sú často kombinované s čajovňami - Salon de Thé. Ponúkajú polievky, ale aj grilované mäso v štýle kebabu. Na jedálnom lístku sa objavujú aj omelety, napríklad s tuniakom. Obed v lacnejšej jedálni stojí do 100 - 150, v reštaurácii až okolo 150 - 450 korún. Pozor na stravu, predávanú priamo na ulici.
Bez mačiek by to bolo ťažšie. |