SME

Pred dovolenkou sa oplatí pripoistiť

Európsky zdravotný preukaz, ktorý vydávajú zdravotné poisťovne, nechráni dovolenkárov pred vysokou spoluúčasťou pri vykonaní lekárskeho zákroku. Komerčné poistenie kryje vyšetrenie ...

Európsky zdravotný preukaz, ktorý vydávajú zdravotné poisťovne, nechráni dovolenkárov pred vysokou spoluúčasťou pri vykonaní lekárskeho zákroku. Komerčné poistenie kryje vyšetrenie aj v súkromnom zdravotníckom zariadení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Napriek tomu, že po vstupe Slovenska do Európskej únie majú všetci právo na zdravotnú starostlivosť vo všetkých štátoch únie, pred cestou alebo dovolenkou v zahraničí je lepšie uzatvoriť aj komerčné cestovné poistenie. Zdravotná starostlivosť na základe Európskeho preukazu je v rámci EÚ poskytnutá len v prípade, ak dôjde k ohrozeniu ich života alebo zdravia, a nie je možné liečbu odložiť do návratu na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) vydaný zdravotnou poisťovňou síce zabezpečí pre poistenca rovnaké postavenie ako majú ľudia danej krajiny, nechráni však pred často vysokou spoluúčasťou za vykonanie lekárskeho zákroku.

Vysoké finančné náklady neočakávaných udalostí, ako je choroba, strata batožiny alebo krádež dokladov počas dovoleniek v zahraničí môže zmierniť komerčné cestovné poistenie. Komerčné pripoistenie odporúčajú aj samotné zdravotné poisťovne.

Základ cestovného poistenia zvyčajne tvorí poistenie liečebných nákladov. Hradia sa z neho náklady, ktoré vzniknú v prípade náhleho ochorenia alebo úrazu. Ostatné produkty ako napríklad úrazové poistenie, poistenie batožiny, zodpovednosti za škodu alebo stornovacie poplatky, ak sa daná cesta neuskutoční, môže si dovolenkujúci doplatiť. Niektoré poisťovne ponúkajú väčšinu týchto služieb aj v tzv. zvýhodnených "balíčkoch". Zľavy poisťovne dávajú aj rodinám alebo skupinám.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšie problémy počas dovolenky

Choroba Náklady (v Sk)
žalúdočné a tráviace problémy 5000
chrípka, zápal priedušiek 5000
alergická reakcia na slnko 2000 až 5000
zubné ošetrenie 5000 až 10 000
zápalové ochorenia 3000 až 5000 Sk
poranenie morským živočíchom 5000 Sk
prevoz lietadlom 350 000 Sk
lieky 700 Sk
hospitalizácie 34- až 100-tisíc Sk

Zdroj: poisťovne

Asistenčné služby v rodnom jazyku

V rámci komerčného cestovného poistenia majú klienti navyše automaticky k dispozícii aj takzvané asistenčné služby. V prípade choroby alebo úrazu stačí, ak poistený zavolá na telefónne číslo, ktoré funguje nepretržite. Výhodou je, že klient aj v cudzine môže komunikovať vo svojom rodnom jazyku. Pracovník asistenčnej služby mu tiež môže zabezpečiť tlmočníka. V prípade, ak poistený nemá dostatok peňazí pri sebe, uhradí potrebné výdavky asistenčná služba. Tá zároveň zabezpečí primerané zdravotnícke zariadenie bez ohľadu na to, či je potrebné využiť štátne, alebo súkromné zariadenie.

Cestovné poistenie oproti EPZP kryje vyšetrenie aj v súkromnom lekárskom zariadení. S európskym preukazom sa dovolenkár musí spoľahnúť len na lekárov a kliniky, ktoré sú napojené na verejný systém danej krajiny. V blízkosti letovísk sa však väčšinou nachádzajú súkromní lekári. Zo zdravotného poistenia sa nedá preplatiť ani tzv. repatriácia - návrat na Slovensko. Pri hospitalizácii sa vo väčšine štátov únie musia hradiť aj nemocničné poplatky, resp. spoluúčasť, ktorú zdravotné poisťovne tiež nepreplácajú. Tieto poplatky je možné uhradiť z cestovného poistenia.

SkryťVypnúť reklamu

Klienti na uzatvorenie poistenia môžu využiť viacero spôsobov. Poisťovne ponúkajú poistenie najčastejšie vo svojich pobočkách, ale už aj prostredníctvom internetu, SMS správy alebo telefonicky.

Cestovné poistenie môžu dovolenkári uzavrieť nielen v poisťovniach, ale aj v cestovných kanceláriách. Človek, ktorý si kupuje zájazd, tak nemusí už chodiť do poisťovne. Nie všetky cestovné kancelárie však poisťujú klientov automaticky.

Európsky preukaz zdravotného poistenia Od minulého roka slovenské zdravotné poisťovne vydávajú Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP).

Poisťovňa musí preukaz vydať do 30 dní odo dňa podania žiadosti. Za vydanie preukazu sa v súčasnosti už neplatí žiadny poplatok. Preukaz sa vydáva na obdobie 5 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe preukazu má každý nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských krajinách Európskej únie a aj vo Švajčiarsku, v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande.

Preukaz je určený hlavne na krátkodobé cesty - dovolenky, pracovné cesty, brigády, stáže, študijné pobyty a podobne. EPZP nie je vhodný na výkon práce na základe pracovnej zmluvy v zahraničí.

Poistencovi vzniká nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v podstate bezplatne, pokiaľ navštívi lekára napojeného na verejný systém zdravotného poistenia v danej krajine.

Výška krytia poskytnutej zdravotnej starostlivosti nie je limitovaná. Zdravotná poisťovňa platí všetko, čo je hradené z verejného zdravotného poistenia daného členského štátu nezávisle od ceny poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Preukaz však nekryje spoluúčasť poistenca, čiže sumu, ktorú musí poistenec zaplatiť sám. V zahraničí môžu od občanov Slovenska žiadať pri ošetrení poplatky, ktoré bežne platia aj "domáci" poistenci (napr. spoluúčasť pri liekoch, poplatky za recept a pod.). Na preplatenie tohto poplatku poistencovi už nevzniká nárok.

SkryťVypnúť reklamu

Kto si nestihne vybaviť preukaz v stanovej lehote 30 dní, dostane v poisťovni náhradný certifikát, ktorý preukaz dočasne nahrádza. Náhradný certifikát platí 3 mesiace. Je vydaný na počkanie a bez poplatkov.

Ponuka jednotlivých poisťovní Allianz-Slovenská poisťovňa

  • ponúka individuálne cestovné poistenie s neobmedzeným krytím liečebných nákladov,
  • komplexné cestovné poistenie zahŕňa poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie batožiny, úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú poistený zaviní a doplnkové asistenčné služby,
  • poistenie storno poplatkov za zájazd alebo letenku možno poistiť samostatne,
  • maximálne krytie na všetky škody na batožinách na jedného poisteného je 20-tisíc Sk a na jednej veci 10-tisíc Sk, na škody spôsobené vlámaním do auta 10-tisíc Sk,
  • v prípade pomoci pri strate alebo odcudzení dokladov poisťovňa za klienta uhradí najviac 10-tisíc Sk a v prípade pomoci pri neskorom dodaní batožiny leteckou spoločnosťou do 24 hodín 2-tisíc Sk.

Kooperativa

SkryťVypnúť reklamu
  • najlacnejšie individuálne cestovné poistenie - ASSIST CARD CLASSIC do zahraničia zahŕňa poistenie liečebných nákladov, batožiny, trvalých následkov úrazu, smrť úrazom, poistenie zodpovednosti za škodu (na zdraví a na veci), náhradu cestovných dokladov, zdržania batožiny pri vycestovaní a doplnkové asistenčné služby,
  • maximálne krytie pri liečebných nákladoch je do 80-tisíc eur, pri poistení batožiny do 20-tisíc Sk, pri trvalých následkoch úrazu 200-tisíc Sk a pri poistení zodpovednosti milión Sk.

Wüstenrot

  • pri cestovnom poistení TRAVEL (poistenie pre individuálnu turistiku alebo rodiny) si klient môže sám zvoliť, ktoré riziká chce mať kryté, a ktoré nie,
  • klient platí iba za to, za čo sa rozhodol,
  • v základnom poistení je zahrnuté: poistenie liečebných nákladov, pohotovostné zubné ošetrenie, repatriácia (návrat do vlasti), poistenie právnej pomoci a asistenčné služby,
  • maximálne krytie liečebných nákladov (Európa) - 30-tisíc eur, poistenie batožiny do výšky 10-tisíc Sk, zodpovednosť za škodu (zdravie) 52-tisíc eur,
  • osobitne, so zvýhodnenou sadzbou, sa poisťujú rodiny. S väčším počtom detí (do 17 rokov vrátane) sa výška poistného s počtom detí nezvyšuje.

Európska cestovná poisťovňa

SkryťVypnúť reklamu
  • cestovné poistenie zahŕňa a kryje - poistenie storna, poistenie zmeškania dopravného prostriedku a oneskoreného návratu do vlasti, poistenie batožiny, poistenie pátrania a záchrany, poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti a asistenčné služby,
  • v krátkodobom cestovnom poistení je maximálne krytie pri poistení liečebných nákladov do 6 miliónov Sk, pri krádeži je maximálne krytie - jednotlivec do 30-tisíc Sk, rodina do 60-tisíc Sk.

ČSOB Poisťovňa

  • základ cestovného poistenia tvorí poistenie liečebných nákladov na lekárske ošetrenie, pobyt v nemocnici, lieky predpísané lekárom, prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia, náklady na prevoz poisteného (repatriácia) a privolanie sprevádzajúcej osoby,
  • k liečebným nákladom si možno pripoistiť úraz (a to pre prípad: trvalých následkov, smrti následkom úrazu, denného odškodného za liečenie úrazu), zodpovednosti za spôsobenú škodu na živote alebo na zdraví, batožiny pre prípad poškodenia, zničenia alebo krádeže a storno zájazdu,
  • klienti ČSOB Poisťovne môžu získať zľavu do výšky 15 percent z poistenia liečebných nákladov,
  • zvýhodnené tarify pre deti do 15 rokov,
  • liečebné náklady - krytie do 2 miliónov Sk, úraz - krytie pri trvalých následkoch 200-tisíc Sk, pri dennom odškodnom za liečenie úrazu 100 korún, batožina - krytie až do výšky 20-tisíc Sk, storno zájazdu - do 30-tisíc Sk.

Union

SkryťVypnúť reklamu
  • súčasťou cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov v zahraničí, úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za škody,
  • poistenie v prípade poistnej udalosti kryje ošetrenie vrátane predpísaných liekov, hospitalizáciu, prevoz do najbližšej nemocnice, prevoz pacienta do vlasti a v najhoršom prípade prevoz telesných pozostatkov do vlasti,
  • ponúka cestovné poistenie pre držiteľov kariet CKM SYTS,
  • pre individuálne komplexné poistenie v rámci EÚ liečebné náklady sú kryté do výšky 1,02 milióna Sk (30-tisíc eur), v krajinách mimo EÚ do výšky 1,4 milióna Sk (40-tisíc eur), poistenie batožiny je obvykle do výšky 10-tisíc Sk, maximálna výška krytia pri poistení zodpovednosti klienta za škodu je vo výške 100-tisíc Sk.

Uniqa

SkryťVypnúť reklamu
  • ponúka individuálne cestovné poistenie s možnosťou voľby poistných rizík podľa potreby. Podmienkou sú dohodnuté liečebné náklady vrátane právnej pomoci v zahraničí,
  • medzi ostatné možné riziká patria: batožina, storno poplatok, omeškanie letu, omeškanie batožiny, zodpovednosť za škodu, úrazové poistenie,
  • maximálne poistné krytie na liečebné náklady pri krátkodobom poistení je 3 milióny Sk, zodpovednosť za škodu (zdravie, majetok) milión Sk,
  • pri poistení batožiny je maximálne krytie 20-tisíc Sk, pri meškaní letu 300 dolárov a pri omeškaní batožiny 150 dolárov.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 333
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 548
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 219
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 983
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 228
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 480
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 869
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 370
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 611
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 56 722
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 090
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 22 504
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 902
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 457
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 14 887
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu