mrakodrapové výšiny a preplnené ulice, tak Boston zasýti sladkým pokojom. Obýva ho zväčša lepšie situovaná vrstva Američanov a turisti z celého sveta ho navštevujú pre neopakovateľné čaro i historické bohatstvo.Američania o Bostone vyhlasujú, že je centrom americkej histórie. Avšak Boston sa dá v podstate považovať za jedinú americkú históriu.
Len približne štyri hodiny cesty autobusom z New Yorku, smerom na severovýchod, sa otvára brána do jedného z najkrajších a najhistorickejších miest USA.
Boston ponúka exkurz do čias bojov o nezávislosť Ameriky. Odporúča sa najmä Cesta alebo aj Chodník slobody - tzv. Freedom Trail, ktorá vedie po uliciach a pamiatkach pripomínajúcich toto slávne obdobie. V každej predajni suvenírov, a tých je v Bostone neúrekom, si môžete kúpiť farebné mapky mesta. Na všetkých sú precízne zaznačené významné miesta Cesty slobody.
Malebnou architektúrou a zvláštnym historickým vyžarovaním upúta najmä ulica Bacon Hill. Smiešny názov Slaninový vrch kompenzuje úžasný pohľad na staré domy obrastané brečtanom. Pri potulkách po tejto ulici určite neobíďte State Capital Building postavený v roku 1795. Jeho útroby skrývajú nielen malebnú The Hall of Flags, čiže Halu zástav, ale aj mnoho zaujímavých malieb.
Tento dotyk s americkými dejinami treba oceniť, veď Boston je popri Washingtone jedným z mála miest, ktoré sa na svoju históriu nehrajú výstavbou vtipne okázalých budov, násilne kopírujúcich nejaký európsky sloh.
"Američania chodia obdivovať túto mladú pseudohistóriu do Albany, hlavného mesta štátu New York, ale len ľudia pochádzajúci zo starého kontinentu si dokážu bostonské historické bohatstvo naozaj vychutnať," uzavrel vysvetľovanie trasy na mape postarší Bostončan, nápadne sa podobajúci na Hemingwaya. Náhlil sa na nedeľnú omšu do jedného z početných bostonských kostolov, ktoré zaujímavo kontrujú moderným presklenným obchodným centrám.
Zeleň obklopená mólami
Boston má okrem svojej historickej hodnoty aj prvenstvo medzi najkultivovanejšou úpravou mestských plôch. Nič sa tu vzájomne nebije.
Precízne vyčistené ulice dokonale kontrastujú s vkusnými budovami. No najväčšou pýchou prístavu sú početné parky. Udržiavanú zeleň dopĺňajú umelecké sochy i všadeprítomné historické nápisy či monumenty.
Každý z parkov je jedinečný. Japonskú záhradnú architektúru striedajú bežecké chodníky a pompézne drevené arkády. Pozdĺž mól s výhľadom na čisto biele plachetnice vyrástli luxusné hotely. Dovolenku v Bostone si môžu zväčša dovoliť len lepšie situovaní Američania. Tí oceňujú toto zelené mesto aj opätovnými návratmi.
Centrum prestížneho vzdelania
Mnohí vysokoškoláci majú Boston zafixovaný ako sídlo jednej z najprestížnejších svetových univerzít Harvardu.
Harvard tvorí v podstate samostatnú časť mesta s vlastným nadštandardným areálom. Na druhom brehu rieky pretekajúcej cez Boston má táto univerzita s historickým renomé uzavretú komunitu. Celé Harvardské námestie je vydláždené červenými dlaždicami a aj na budovách jednotlivých fakúlt i internátov dominuje červená tehla. Bežný slovenský študent môže o perfektne vybavených halách a študentských izbách len snívať. V obrovských aulách sa aj cez leto konajú prestížne konferencie. Najprominentnejší poslucháči všetkých národností sa združujú v známych campusoch, z ktorých každý má svoje rituály a prepracovanú hierarchiu.
Dopravný prostriedok číslo 2
Kým ku koloritu megacity New York jednoznačne patria yellow cabs, čiže žlté taxíky, tak Boston svoje taxíky špeciálne "neznačkuje".
Oproti New Yorku je tu však tento druh rýchlej prepravy ešte drahší. O zapožičaní auta ani neuvažujte, ak nemáte nad 25 rokov a kreditnú kartu platnú na území USA. Samozrejme, s dostatočným množstvom bucks - dolárov. Rozhodne sa preto odporúča otestovať bostonské metro, ktoré prekvapuje svojou nadčasovosťou.
Za jednu jazdu (s potrebným množstvom prestupov) zaplatíte dva doláre, ale ceny sa zvyknú občasne meniť. Cesta metrom prekvapuje svojou pohodlnosťou až futurizmom. Napríklad počas prechodu pod riekou defilujú na múroch podvodných tunelov idylické obrázky, ktoré sa vysielajú na veľkých plazmových obrazovkách. Bostonské metro je navyše čistučké, výsostne komfortné a spoľahlivé.
Bostonské suveníry
Z poličky útulného obchodu so suvenírmi sa na mňa usmieval povedomý červený plastový hrnček s nápisom Harvard. Presne taký totiž vlastní aj jeden zo slovenských vysokoškolských profesorov. Ako ľahko možno prísť na to, že svet je malý a kúsok z harvardského renomé nasal aj príslušník slovenskej inteligencie.
Medzi upomienkovými predmetmi však rozhodne vedú pohľadnice a najrôznejšie materiály s nádhernými majákmi a čajkami, ktoré sú pýchou okolia Bostonu i celého štátu Massachusetts. No v počte dekorácií ich suverénne predbehne obrázok typickej bostonskej špeciality - lobstera - homára. Cena tohto morského živočícha sa pohybuje vo vyšších sumách, a tak čo sa neochutná, to aspoň poteší na obale cukríkov.
Z mora rovno do zobáčika!
Ochutnať spomínaného homára možno aj v zapadnutých bostonských "krčmičkách" nachádzajúcich sa v Starom meste. Tu sa jeho cena nešplhá do závratných výšok ako v naškrobených reštauráciách špecializujúcich sa len na prípravu lobsters. Keď vám zaškvŕka v žalúdku, a striktne netrváte iba na konzumácii miestnej špeciality, tak svoj hlad zasýtite i v podnikoch akoby vystrihnutých z príbehov o Pepkovi námorníkovi.
Alebo vstúpte do pubov štylizovaných na spôsob Írska či Anglicka. Napokon, aj v početných bostonských pizzeriách pripravujú lahodnú "originálu taliansku" pochúťku.
n n n
Boston reprezentuje pokoj a prímorskú scenériu východného pobrežia USA. Odtiaľto je už len kúsok k vychytenému letovisku Cape Code.
Letargická energia Bostonu vás však dostane skôr. V prvom dúšku neodmysliteľnej coca coly, ktorá aj tu patrí medzi nápoje number one, ešte cítiť hektický konzumný spôsob života. S každým ďalším nasatím zaoceánskej atmosféry však uveríte, že práve takto vyzerá americký sen o úspechu, šťastí a krásnom prostredí na prácu i bývanie.
Ako do Bostonu
najlacnejším spôsobom ako sa dostať zo susedného štátu New Yorku do Bostonu, je využitie autobusu. Napr. čínska autobusová spoločnosť Fungwahbus (www. fungwahbus.com ) premávajúca na trase New York (Chinatown, 139 Canal Street, NY) - Boston (Chinatown, Boston) a späť, ponúka veľmi výhodnú cenu - len 15 dolárov za jednu cestu.
cestovať lietadlom sa oplatí len ak cestujete zo západného pobrežia na východné. Mnohé miestne americké letecké spoločnosti lákajú cestujúcich na tzv. airpassy, ktoré stoja 300 - 400 dolárov, ale vyplatia sa len v prípade, že v rámci spoznávania Ameriky budete lietať do viacerých miest.
ani využitie železnice nie je dobré riešenie. Tento druh prepravy patrí medzi najdrahšie a spoločnosť Amtrak, ktorá ju prevádzkuje, sa rada pýši tým, že vlaky v USA považujú za pojazdné hviezdičkové hotely s vysokým štandardom.
pre úsporný program v peňaženke sa v Bostone ubytujte v niektorom z hostelov. Sú síce lacnejšie ako hotely, ale porovnateľne komfortné. Napr. v hosteli Hostelling International zoženiete čistú izbu už od 25 dolárov za noc. Aj ženská kúpeľňa je v tomto zariadení útulná a vybavená dokonca i sušičom na vlasy. Mnohé z hostelov patria aj do skupiny tzv. children friendly hostelov, čo znamená, že tam pokojne prespíte aj so svojimi ratolesťami. Všetko je na webe, aj zoznamy hostelov.
záchvat nákupnej horúčky upokojíte v početných centrách s veľkým množstvom kvalitných odevných značiek. Navštívte miestne JC Penny alebo ostatné rozľahlé "skleníky" v bostonskom Business Districte a dovezte si hŕbu značkového oblečenia, ktoré je v porovnaní so slovenskými "polusmi" a "auparkmi" neporovnateľne lacnejšie. Napríklad značkové džínsy za 20 dolárov alebo priestrannú tašku vychytenej športovej značky za 40 dolárov. A topánky po 10 alebo 15 dolárov.
niečo dobré svojmu žalúdku vyberiete v mnohých krčmičkách a útulných reštauráciách, ktorých je v celom Bostone neúrekom.
miestne bohatstvá môžete spoznávať naozaj zadarmo. Spomínaná Freedom Trail sa tiahne cez celú historickú časť Bostonu, takže žiadny vstup do múzea platiť nemusíte. V podstate všetok poklad tohto čarovného mesta je dostupný každému. Stačí len vydržať celodennú prechádzku po parkoch, mólach, historických uličkách i moderných štvrtiach. (jp)
Boston je sídlom Harvardu - jednej z najprestížnejších svetových univerzít. |
Autor: Jana Považanová