BRATISLAVA, VYSOKÉ TATRY, ŠTRBA. Štrbské Pleso už nebude administratívne patriť pod mesto Vysoké Tatry, ale pod obec Štrba. Rozhodol o tom včera Najvyšší súd. Zároveň súd nepriznal právo mesta Vysoké Tatry na obec Tatranská Štrba, ktorá bola v polovici 70. rokov z jeho územia správne vyňatá a pričlenená k obci Štrba.
Pod správu Štrby bude patriť katastrálne územie v okolí Štrbského Plesa s rozlohou približne dvetisíc štvorcových metrov. Senát Najvyššieho súdu tak ukončil spor o územie, ktorý sa ťahá od roku 1997.
„Najvyšší súd rozhodol podľa môjho názoru nespravodlivo. Pravda je síce na strane Štrby, ale zákon je na našej strane,“ reagoval primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.
Starosta Štrby Michal Sýkora považuje rozhodnutie súdu za jeden z najväčších historických okamihov obce. Oliver Ondráš
Hotelieri: Môže to byť lepšie
Starí Štrbania si údajne ešte pamätajú, ako prišli po vojne o Pleso a márne protestovali. Teraz sú spokojní. Sýkora revolučno–administratívne odtrhnutie Plesa prirovnáva k odčleneniu obývačky z rodinného domu. Niektorí radoví obyvatelia Tatier či Štrby ani nevedia, o čo prišli, respektíve čo získali.
Peniaze až na prvom mieste
Keď opadnú emócie, prídu na rad ekonómovia a počty. Starosta Sýkora sa ešte nestihol zaoberať tým, čo mu podľa neho dvetisíc hektárov Štrbského Plesa prinesie do obecnej pokladnice. Všetko sa ukáže až na budúci rok. Už dnes však vie, o koľko prišla Štrba bez Plesa.„Neviem, o koľko prídu Vysoké Tatry, nemáme to zrátané, ale Štrba od roku 1948 určite prišla o miliardy,“ hovorí vážne Sýkora.
Niektoré finančné záležitosti sú už teraz evidentné. Vysoké Tatry prídu o takmer desať miliónov, ktoré plynuli z daní podnikateľov Štrbského Plesa. Nie je to síce ani desatina ročného rozpočtu mesta, ale pri optimistických prognózach podnikateľov, to môže byť stále viac. „Stále verím, že zvíťazí zdravý rozum,“ opakuje nezmierený primátor Mokoš a naznačuje, že aj z hľadiska zámerov vlády je odčlenenie Štrbského Plesa krokom späť.
Dane zaujímajú samosprávy aj podnikateľov. Sýkora hovorí, že na dane nemieni siahať. „Nemyslím, že by dane išli od nového roka hore,“ konštatoval.
Hotelieri sú spokojní
Podnikatelia zo Štrbského Plesa sú spokojní. Riaditeľ hotela Patria Jozef Bendžala vidí budúcnosť lepšie. Je presvedčený, že plánované dve nové niekoľkokilometrové zjazdovky, ktoré by mali spojiť Štrbské Pleso so Štrbou, sú teraz viac ako reálne. „Môže byť len lepšie. Naše dane sa nevracali naspäť do Štrbského Plesa. Verím, že teraz sa to zmení,“ hovorí riaditeľ hotela.
Macošský prístup magistrátu Vysokých Tatier potvrdil aj manažér hotela FIS Martin Findura. Predpokladá naštartovanie rozvoja Plesa a investície.
Vysoké Tatry môžu prísť aj o čas peňazí z eurofondov. Mesto totiž získalo grant v hodnote takmer 130 miliónov korún. Deväť miliónov malo ísť na investície do Plesa. „Áno, to môže byť problém. Možno, že nám peniaze zoberú,“ obáva sa primátor Mokoš.
Územný plán
Mokoš nevidí odčlenenie Štrbského Plesa optimisticky. Teda pre cestovný ruch vo Vysokých Tatrách. Vraj sa celý rozvoj spomalí. Problémom je územný plán mesta Vysoké Tatry, ktorý je pred schválením a počíta aj so Štrbským Plesom. Od územného plánu zavisí akýkoľvek rozvoj oblasti aj prípadné investície, ktoré obidve mestá potrebujú. „Nastane celý rad problémov. Pribrzdí to celý proces a rozvoj Tatier,“ vidí úplne jasne čiernu budúcnosť Tatier primátor Mokoš.
Starosta Sýkora má presne opačný postoj. Pripúšťa, že investovanie v Štrbskom Plese potrebuje schválený územný plán, ale rozbehnuté investičné akcie vraj môžu pokračovať. „Nový územný plán môže mať Štrba za pol až trištvrte roka.“
Mierne obavy vyjadril aj hovorca skupiny J&T Maroš Sýkora. Domnieva sa, že komplikácie pri investíciách v Štrbskom Plese by im mohla priniesť práve absencia územného plánu. Verí však, že Štrba skôr, či neskôr úlohy spojené s rozšírením územia zvládne. „Otázka je len kedy,“ dodal Maroš Sýkora z J&T.
Daniel Vražda