Blíži sa obdobie sezónnych prác, overte si agentúru
BRATISLAVA 3. mája (SITA) - Slováci, ktorí sa chystajú pracovať v zahraničí, by si mali pred cestou preveriť agentúru, aby sa vyhli podvodníkom. Akreditované agentúry nájdu na stránke Úradu práce, sociálnych ...
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA 3. mája (SITA) - Slováci, ktorí sa chystajú pracovať v zahraničí, by si mali pred cestou preveriť agentúru, aby sa vyhli podvodníkom. Akreditované agentúry nájdu na stránke Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny www.upsvr.sk, prípadne aj na veľvyslanectve. Riaditeľ konzulárneho odboru MZV SR Ľubor Bystrický dnes na tlačovej besede uviedol, že okrem Cypru majú v Bratislave veľvyslanectvá všetky štáty Európskej únie. Podvodníci sa sústreďujú najmä na nekvalifikovanú pracovnú silu, teda sezónnych robotníkov v poľnohospodárstve a službách.
Najviac Slovákov, vyše 40-tisíc, v súčasnosti pracuje vo Veľkej Británii, viac ako 15-tisíc v Írsku. Bystrický predpokladá, že záujem bude aj o Holandsko, ktoré pre nás otvorilo trh práce od 1. mája.
Slovenskí konzuli sú pripravení pomôcť občanom v núdzi, či už pri turistike alebo ceste za prácou. Bystrický ale upozornil, že nemôžu poskytovať nenávratné pôžičky. Za občana sa musí niekto zaručiť, v krajnom prípade môže zložiť zábezpeku obec, z ktorej pochádza. Pred cestou do zahraničia je preto nutné mať okrem platných dokladov, prípadne víz, aj peniaze. Dôležitá je aj cestovná poistka. Ľudia by si mali zistiť aj bezpečnostnú situáciu v krajine kam cestujú a dbať na to, aby sa nedostali do konfliktu s miestnymi zákonmi. Všetky informácie nájdu na stránke ministerstva zahraničných vecí www.mzv.sk. Dbať treba aj na dodržanie času pobytu, na ktorý sú vydané víza. Prekračovanie povolenej lehoty je aj jednou z výhrad Spojených štátov pre zavedenie bezvízového styku.
Slováci radi cestujú za turistikou. Vlani ich do zahraničia vycestovalo pol milióna. Najviac, vyše 200-tisíc, do Chorvátska. Za ním je najobľúbenejšie Grécko a Španielsko, už tradične Slováci dovolenkujú v Taliansku a Francúzsku. Vyše 70-tisíc Slovákov bolo v Tunisku, 40-tisíc v Egypte. Rastie záujem o Bulharsko a Turecko.
V Chorvátsku majú toto leto pribudnúť dva honorárne konzuláty - v Rijeke a Splite. Podľa Bystrického naši turisti v Chorvátsku nemávajú problémy. Vlani tam zomrelo päť Slovákov. Len jeden sa utopil, ostatní zomreli na infarkt alebo pri dopravnej nehode. Slovenská republika má dnes vo svete 144 honorárnych konzulátov, čoskoro by ich malo byť 160, čo považuje Bystrický za optimálne. Upozornil, že honorárni konzuli nie sú profesionálni diplomati. Sú to miestni občania a pracujú bezplatne. Pred dovolenkou si treba overiť, či bude takýto konzulát v čase cesty funkčný.