SME

Peking sa pred olympiádou učí po anglicky

Zrejme nijaké mesto sa v posledných mesiacoch nemení tak prudko ako Peking. Vyše 15-miliónová čínska metropola stavia nové diaľnice, metro, hotely, športoviská a parky. Pred budúcoročnými letnými Olympijskými hrami sa však nemení len vonkajšia tvár ...

Takmer pol milióna Číňanov sa prihlásilo, že budú dobrovoľne pomáhať počas olympiády.Takmer pol milióna Číňanov sa prihlásilo, že budú dobrovoľne pomáhať počas olympiády. (Zdroj: ČTK)

Zrejme nijaké mesto sa v posledných mesiacoch nemení tak prudko ako Peking. Vyše 15-miliónová čínska metropola stavia nové diaľnice, metro, hotely, športoviská a parky. Pred budúcoročnými letnými Olympijskými hrami sa však nemení len vonkajšia tvár mesta. Premenu na západné, cudzincom otvorené a priateľské mesto sa snažia dovŕšiť svojím správaním aj domáci obyvatelia. Usilovne sa učia angličtinu, prestávajú pľuť na uliciach, viac sa umievajú a nestrkajú sa pri nastupovaní do autobusu.Ak sa rozhodnete navštíviť Čínu, určite by ste nemali vynechať Peking. Práve tu cudzinec pochopí, akými obrovskými zmenami prechádza najľudnatejšia krajina sveta. Famózny zážitok ponúka prechádzka po Zakázanom meste i komunizmom presiaknutým Námestím Nebeského pokoja. Ak máte chuť zažiť Peking aj s jeho starým duchom a trochu neokrôchanými spôsobmi, poponáhľajte sa. Na budúce leto, keď sa koná olympiáda, už môže byť všetko inak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Viac sa mi tu páčilo pred dvadsiatmi rokmi, keď som sem prišla. Starý Peking - čiže malé, úzke uličky, tzv. hutongy, zmizli a stavajú sa mrakodrapy," spomína Slovenka Mária Boydová. Hovorí, že celá krajina žije olympiádou. "Robia všetko preto, aby sa ukázali. Olympiáda priniesla investície, je tu stavebný

boom, mesto sa internacionalizuje a rozvíja. Stretla som aj s názormi, že olympiáda prišla skoro. Stojí to obrovské peniaze, ktoré sa mohli použiť aj lepšie."

Ďalšia kultúrna revolúcia?

Športoviská, diaľnice a obchodné centrá rastú ľahko, ťažšie je však meniť ľudské zvyky a správanie. Peking pred olympiádou zažíva doslova kultúrnu revolúciu. Hotelový personál chodí na hodiny etiky, kontrolóri v uliciach pokutujú pľutie, policajti trénujú angličtinu. Špeciálnou kategóriou sú taxikári. Smrad v ich autách je taký silný, že kazí imidž mesta. Niektorí taxikári sú totiž takí chudobní, že v aute jedia a spávajú, niektorí sa neumývajú a vo vozidle aj fajčia. "Niekedy som cítil takú neznesiteľnú arómu, ale nechcel som rovno vystúpiť, aby to nebolo nezdvorilé. Stiahol som radšej okno, aj keď vonku poriadne mrzlo," posťažoval sa biznismen z Hongkongu Shi Xiangpeng v jednom vydaní China Daily. Podobné slová môžu rozosmiať, stačí sa však raz previezť taxíkom a pochopíte, že ten citát nemá ďaleko od pravdy.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte väčší problém spôsobuje pľutie na uliciach. Sťažnosti nie sú výnimočné, a vláda sa preto rozhodla zorganizovať kampaň Zastavte pľutie! Prvé výsledky to už prinieslo. Úrady robia štatistiky a začiatkom roka sa pochválili, že počet Pekinčanov pľujúcich na uliciach vlani klesol takmer o štyri percentá a predbiehanie sa v rade o tri percentá. Samozrejme, nepomohlo len dobré slovo, ale aj sprísnené pokuty. Za každý pľuvanec hrozí pokuta 50 jüanov, čo je približne 150 korún. Znížiť predbiehanie sa zase pomohol tzv. Deň čakania v rade, ktorý je pravidelne každý mesiac jedenásteho. V tento deň Pekinčania dobrovoľne čakajú v rade na autobus či v obchode.

Vyprážaná somarina

Najväčším problémom pre cudzincov je v Pekingu dohovoriť sa. Mnohé nápisy napríklad v metre sú síce už aj v angličtine, ale keď sa pýtate na cestu personálu, ten vám nerozumie a ešte vás rozčúlene odháňa, lebo zdržujete rad za vami.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných mesiacoch sa však investuje aj do jazykových kurzov. Na univerzitách sa učia tisícky policajtov, úradníkov i taxikárov. Už teraz nie je výnimočné nájsť taxikára, ktorý si podľa kazety opakuje základné anglické slovíčka.

Čínskou špecialitou sú navyše čudné nápisy v angličtine. V Pekingu napríklad nájdete Rasistický park (Racist park), ktorý je však venovaný etnickým menšinám. V jedálnom lístku môžete nájsť vyprážanú somarinu (slovíčko crap namiesto crab) a kyslé jedlo označené ako kyselinu (acid). Domáci sa s tým snažia bojovať, opravili už aj šesťtisíc dopravných značiek a teraz sú na rade múzeá, nemocnice a športoviská.

"Spoliehame sa na ľudí, že nám pomôžu nájsť nesprávne preklady," povedal riaditeľ organizačného výboru Lui Yang pre China Daily. Denník pravidelne vyzýva ľudí, aby oznámili zlé preklady a tí najaktívnejší dostanú aj finančnú odmenu. Oficiálna tlač pravidelne chrlí informácie o obrovských prípravach na olympiádu. Zmeny neobídu ani verejné toalety v metre, kde bude zadarmo toaletný papier. Toalety zároveň kompletne zrekonštruujú, aby fungovali splachovače a dostali sa do nich aj zdravotné postihnutí.

SkryťVypnúť reklamu

Miznú celé štvrte

Peking má v súčasnosti dve linky metra, ale do olympiády majú byť vybudované aj ďalšie - aby sa zjednodušila preprava a rozvoj mesta. Riadne pokročila aj stavba hlavného štadióna, ktorý má názov Vtáčie hniezdo. Podľa posledných správ sa však dostavba 90-tisícového hľadiska oddiali pre menšie technické problémy. Mnoho domácich prišlo pre športoviská o strechu nad hlavou. Zbúrali sa celé štvrte - napríklad na mieste parku pre vodné športy stále dedina Maxingzhuang s vyše dvetisíc obyvateľmi. Všetci prišli o domov bez kompenzácií alebo ponúknutia náhradného ubytovania. Aj takáto živelná je dnešná Čína. "Nedávno sme sa chceli ísť najesť s kolegami do ruskej reštaurácie - a už tam nebola. Jednoducho ju zo dňa na deň strhli a niečo tam teraz stavajú," opisuje stavebný boom Slovák Peter.

SkryťVypnúť reklamu

Nebuduje sa len v meste, vlani odštartovali opravy takmer štvorkilometrového úseku Čínskeho múra Badaling, ktorý je hodinu jazdy autom z centra Pekingu. Pozor pred sklamaním, múr je preplnený návštevníkmi, betónovými parkoviskami a reštauráciami. Oveľa krajšie sú vzdialenejšie časti, ktoré sú vhodné na celodenné túry.

Postrach pre meteorológov

Na olympiádu musia byť pripravení aj meteorológovia. Koncom marca poriadne nahnevali Pekinčanov, keďže zle predpovedali počasie na nedeľu až utorok a v skutočnosti bolo o šesť stupňov teplejšie. Mnohí začali podľa médií pochybovať, či dokážu správne odhadnúť počasie cez olympijské hry. Pekinská meteorologická stanica sa ospravedlnila a jej riaditeľ sľúbil, že počas športového sviatku predpovede spresnie až tak, že určia presný čas začiatku búrky a jej trvanie. Zabezpečia to stovky meteorológov, ktorí sa na túto príležitosť presunú z provincií do hlavného mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Zelená olympiáda?

Peking trpí smogom, ktorý ešte zhoršujú pravidelné púštne búrky. Aj za tie môže človek, pretože množstvo vyrúbaných stromov rozširuje púšť. "Je to hrozné. Piesok sa vám dostane všade. Do očí, úst, zle vidíte. Naposledy padlo 300-tisíc ton piesku. Bolo to akoby napadol žltý sneh," hovorí Boydová.

Vláda však začína pomaly myslieť aj na životné prostredie. Vysádzajú sa stromy, v uliciach je viac kvetov, z centra miest vytlačajú fabriky a už sa nemôže len tak vypúšťať do riek odpad. Pri prechádzke mestom prekvapia medzi mrakodrapmi malé parčíky, kde ľudia športujú. Posilňujú alebo hrajú stolný tenis. Čína chce byť na olympiádou fit. Aj ona začína mať v posledných rokoch problémy s obezitou. Čísla sú však v porovaní so Západom stále nízke - obezitou trpí len jeden z desiatich mužov. Ženy si hmotnosť udržiavajú, stúpa však počet mladých obéznych. Ministerstvo zdravotníctva a úrady sa snažia, aby každá štvrť i dediny na vidieku mali aspoň basketbalové ihrisko a stoly na pingpong.

SkryťVypnúť reklamu

Úrady tiež zvažujú, že zakážu aj fajčenie na športoviskách. Číňania sú ťažkí fajčiari a zapália si kdekoľvek. Podľa odhadov fajčí 350 miliónov Číňanov, čo je približne štvrtina populácie. Každý rok zomiera na choroby spojené s týmto zlozvykom milión ľudí.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 213
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 548
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 925
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 301
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 178
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 870
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 708
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 141
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 441
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 650
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 458
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 370
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 288
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu