BRATISLAVA 24. apríla (SITA) - Zmien podnebia, ktorému svet už pomaly čelí, sa obávajú až dve tretiny ľudstva. Vyplýva to z celosvetového sociologického prieskumu agentúry Synovate pre spravodajský kanál BBC World, ktorého závery zverejnil internetový portál 21stoleti.cz. Prieskum sa konal v 21 krajinách na šiestich kontinentoch vo februári 2007. Jeho cieľom bolo zistiť prístup svetovej populácie ku klimatickým zmenám.
Zistilo sa, že spomedzi spomínaných dvoch tretín, najviac sa obávajú zmien Brazílčania a Španieli (87%), Austrálčania (84%) a Juhoafričania (82%). Austrálčania ako aj Američania, z ktorých sa bojí klimatických zmien 57%, sa teda na rozdiel od svojich politikov, ktorí odmietli podpísať Kjótsky protokol dajú považovať za ekologickejšie zmýšľajúcich.
So súčasným stavom sú najviac spokojní Poliaci (31%), Rusi (27%) a Američania spolu s Indmi (22%). Títo tvrdia, že klimatických zmien sa neobávajú, so situáciou sú spokojní a zmeny, ktoré ľudstvo pociťuje sú podľa nich prirodzené. Najväčšiu vinu pripisujú človeku Španieli (32%) a Brazílčania (31%).
Dopad klimatických zmien nevedia mnohí odhadnúť. Najmenej informácií o tejto problematike majú Ázijci - Kórejčania, Číňania a obyvatelia Singapuru. Viac ako pätina opýtaných považuje za najväčšiu príčinu klimatických zmien znečistenie (23%), výrub lesov, odpad a celkové navŕšenie populácie ľudstva (21%), spolu so zvyšovaním skleníkových plynov a globálnym otepľovaním (po 10%). Zaujímavé zistenie sa podarilo v Nemecku. Nemci totiž najväčšiu vinu pripisujú automobilom a leteckej doprave. Každý piaty obyvateľ Dubaja si zasa myslí, že za zmeny v podnebí môže Boh. Dve tretiny opýtaných vinia zo situácie USA, no Američania svoju kritiku neprijímajú.
Ľudia sa snažia zmierniť následky pôsobenia negatívnych vplyvov rôznorodo. Viac ako polovica preferuje pri kúpe ekologicky nezávadný výrobok, znižujú používanie igelitových tašiek. Z tých, ktorí sa snažia životnému prostrediu neškodiť, 78% uviedlo, že šetrí energiou, zatiaľ čo dve tretiny (68%) recyklujú odpad.