Bratislava 20. apríla (TASR) Inštalácia a úspešné skúšky technologických zariadení v bratislavskom tuneli Sitina, ktorý je súčasťou úseku D2 Lamačská cesta Staré Grunty, sú ukončené. Technológia odvetrania stavby spĺňa najprísnejšie bezpečnostné kritériá. Práce v hodnote viac ako 137 miliónov Sk, ktoré začali v marci 2006, zabezpečovala spoločnosť Skanska Technológie v subdodávke pre českú firmu Eltodo EG. Investorom projektu je Národná diaľničná spoločnosť. TASR o tom informovala špecialistka vonkajších vzťahov skupiny Skanska v SR Magdaléna Dobišová.
Spresnila, že na tomto projekte firma Skanska Technológie zabezpečovala dodávku a montáž vysoko- a nízkonapäťových rozvádzačov, trafostaníc a kabeláže. "Realizovali sme aj odvetranie portálových objektov sever juh, robili sme na požiarnom odvetraní tunelovej rúry západ východ, odvetraní únikových ciest a silnoprúdové napojenie technologických zariadení. Vetranie tunela spĺňa prísne podmienky na požiarnu bezpečnosť," zdôraznil Ján Oravec zo spoločnosti Skanska Technológie. Tunel tvoria 2 rúry s jednosmernou premávkou. Výhodou je, že v prípade uzatvorenia jednej rúry tunela (servis, údržba, porucha), bude doprava vedená obojsmerne cez druhú rúru. Doprava tak bude fungovať možno s malým obmedzením, ale tunel nebude musieť byť zatvorený.
Technologické práce na projekte tunela Sitina, ktoré začali v marci 2006 montážou rozvodov vzduchotechnického potrubia, skončili do apríla. Nasledovala inštalácia vzduchotechnického zariadenia a požiarnych dverí, v októbri práce na prídavných ventilátorových JET FANN. "Ich zaujímavosťou je výkon. Jeden ventilátor s metrovým priemerom váži približne 1,3 tony. Keďže ventilátory sú uchytené pod stropom, bola zaujímavá ich montáž. Pozdĺžne vetranie tunela je zabezpečené 10 reverznými ventilátormi pre každú tunelovú rúru umiestnenými tak, aby nezasahovali do prejazdného profilu tunela," vysvetlil Oravec.
Po skompletizovaní prevádzkového technologického vybavenia, ktoré bolo ukončené v januári 2007, bol tunel v skúšobnej prevádzke. Nasledovali funkčné skúšky a rôzne merania na preukázanie požadovaných parametrov v projekte. Skúšky boli úspešné. "Predpokladaným termínom sprejazdnenia tunela a jeho uvedenie do prevádzky je jún 2007," uviedla Dobišová.