Rio de Janeiro 16. apríla (TASR) - Brazílska metropola Rio de Janeiro je obdivovaná kvôli prekrásnym plážam a pohodovému rytmu bossa-novy. Rastúce násilie však mení tvár mesta a dáva mu prívlastok - vojnové. Za posledné tri roky v štáte Rio de Janeiro zabili 19.381 ľudí, z toho väčšinu práve v Riu a okolí.
"Jediný rozdiel s vojnou je, že tu nie je nijaké prímerie," charakterizoval situáciu dr. Carlos Chaves, riaditeľ nemocnice Getulio Vargas, kde strelné poranenia ošetrujú takmer denne. Pripomína to nemocnicu vo vojnovej zóne. Jednu minútu je pokoj, ďalšiu už zase vládne chaos.
Minulý rok ošetrili v Getulio Vargas 473 ľudí so strelnými poraneniami, z toho 27 detí. Za prvé tri mesiace roku 2007 mali 131 takýchto pacientov. Dráma, ktorá je príkladom rastúceho násilia v krajine. Počet mŕtvych je taký veľký, ako keby bola v Riu a jeho slumoch vojna.
Bujnejúca kriminalita má negatívny vplyv na cestovný ruch, z ktorého metropola v prvom rade žije. Biznismani vlani potrebovali 1,3 miliardy dolárov na zvýšenie bezpečnosti, pritom peniaze bolo lepšie investovať.
"Nie je to o tom, koľko sme stratili, ale o tom, koľko sme nemohli zarobiť kvôli násiliu," hovorí Alexandre Sampaio, prezident miestnej hotelovej a reštauračnej únie. Mesto stráca punc svetovej metropoly.
Kvôli zvýšeniu bezpečnosti nový guvernér štátu Rio de Janeiro Sergio Cabral zrušil dlhoročné tabu a poprosil o pomoc federálnu vládu. Prezident Luiz Inacio Lula da Silva mu vyšiel v ústrety, do júla (keď bude mesto hostiť Panamerické hry 2007), pribudne na uliciach 6000 mužov v zbrani.
Vykoreniť násilie drogových gangov a slumov nie je ľahké, ozbrojené milície sú častokrát ešte násilnejšie. Tvoria ich aj bývalí policajti, alebo policajti mimo služby.
Niektorí ich prirovnávajú k ozbrojeným komandám v Kolumbii, iní zas tvrdia, že sú síce problémom, ale zároveň menším zlom ako obchodníci s drogami a zbraňami. Iba v januári v Riu zabili 526 ľudí, vo februári a marci ešte viac.