Najviac drevených kostolíkov možno nájsť na severovýchode krajiny, ale aj stred Slovenska ponúka zopár pozoruhodností v podobe jedinečných evanjelických artikulárnych kostolov. Na Slovensku sa zachovalo päť evanjelických artikulárnych kostolov - v Kežmarku, Leštinách, Istebnom, Hronseku a vo Svätom Kríži. Najväčším z nich a zároveň aj najväčší v strednej Európe je práve kostol vo Svätom Kríži. Väčšie kostoly sa nachádzajú už iba v severských krajinách, kde je tradícia stavieb drevených protestantských kostolov rozšírenejšia.
Sťahovanie kostola
Liptovskú obec Svätý Kríž nájdete na úpätí Nízkych Tatier a dostanete sa k nej po starej ceste z Liptovského Mikuláša alebo z odbočky Ivachnová na diaľnici D1. Kostol je postavený za dedinou na okraji lesa, v tesnom susedstve obce Lazisko.
Artikulárny chrám tu však nestál odjakživa. Sťahovať či lepšie prenášať ho pamiatkari začali až v roku 1974 z obce Paludza, ktorú zaliali vody vodného diela Liptovská Mara.
"Po napustení priehrady síce samotné miesto, kde stál kostol, vodná hladina nezaliala, no v čase vysokej hladiny oblizovali vlny Liptovskej Mary aj samotný kostol. Preto ho bolo potrebné preniesť a reštaurovať," vysvetľuje Ján Paciga, tunajší evanjelický farár.
Príhovor pomohol
Pôvodne mal byť kostol prenesený do Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Snahy vtedajších predstaviteľov okresného národného výboru však narazili na odpor veriacich. Na príhovor Petra Colotku napokon kostol zostal na území farnosti, presunul sa iba o pár kilometrov ďalej.
Celé znovu postavenie trvalo až do roku 1982, keď bola vzácna pamiatka umeleckého prejavu slovenskej drevenej sakrálnej architektúry vysvätená. Do skanzenu v Pribyline sa tak dostal iba katolícky murovaný kostol z obce Liptovská Mara.
Unikát
Kostol vo Svätom Kríži je vyhľadávanou turistickou atrakciou. Nechýba hlavne v zahraničných sprievodcoch, a tak viac ako polovicu návštevníkov tvoria práve hostia zo zahraničia. Zaujíma ich najmä stavba, ale aj vzácny interiér.
Kostol je svojím spôsobom unikátom, podobne ako všetky ostatné artikulárne chrámy. Tie mohli protestantské cirkvi budovať až po šopronskom sneme v roku 1681, pričom ich výstavbu upravovali isté pravidlá zapísané v tzv. artikulách (článkoch). Takéto kostoly museli napríklad stáť za obcou, pri ich budovaní sa nemohlo použiť železo ani kameň a vchody museli byť odvrátené od obce. Nemohli mať ani zvonice a v jednej stolici mohli stáť nanajvýš dva. Tak to bolo aj v Liptovskej stolici, no starší kostol v Hybiach, vyhorel.
"Kostol vo Svätom Kríži pochádza z roku 1774 a je dodnes funkčný. Slúži veriacim, ale aj turistom a z času na čas aj na organové koncerty. Na chóre sa totiž nachádza veľmi vzácny nástroj, zaradený do zoznamu slovenských historických organov," hovorí Ján Paciga a upozorňuje na cenný interiér, barokový oltár a predovšetkým na maľby na dreve.
Ľubomír Lehotský
FOTO - AUTOR
Príbeh kostola
Predchodcu kostola v Paludzi postavili v roku 1693. Keďže sa však počet evanjelikov zvýšil, cirkevný zbor sa rozhodol v marci 1774 ho prestavať. Tesársky majster Jozef Lang to stihol ešte v rovnakom roku - presne 11. novembra.
V kostole prevláda barokové zariadenie, medzi najvzácnejšie veci patrí najmä barokový oltár, pochádzajúci z pôvodného kostola z roku 1693. Je drevený. Hlavný oltárny obraz, olejomaľba, znázorňuje premenenie Krista.
Kazateľnica stojí na zrubovom základe, vpredu s podsunutým barokovým anjelom, ktorý akoby ju podopieral. Sú to práce majstra rezbára Lercha z Kežmarku.
Organ zhotovil J. Podmanický z Banskej Štiavnice v roku 1760. Luster pochádzajúci z roku 1780 je zhotovený z benátskeho skla.
Chórové empory sú vyzdobené biblickými maľbami na drevených doskách. Zhotovil ich neznámy remeselný maliar asi koncom 17. storočia. Ich ľudový pôvod dokazuje aj skutočnosť, že výjavy z Biblie sú prestúpené obrazmi zvierat a kvetov. Maľby sú výrazovo jednoduché.
Drevená veža, slúžiaca ako zvonica, je vysoká 19 metrov. Tri pôvodné zvony z konca 18. storočia boli počas 1. svetovej vojny zrekvirované na vojnové účely. Terajšie sú z rokov 1921 - 1922 a volajú sa: Viera, Nádej, Láska.
V súvislosti s výstavbou vodného diela Liptovská Mara bol rozobratý a zreštaurovaný a v pôvodnej podobe znovu postavený v katastri obce Svätý Kríž, na území starého veľkopaludzkého chotára, čím sa zachovala autentickosť pôvodného krajinného prostredia tejto vzácnej kultúrnej pamiatky.www.drevenykostol.sk
V kostole je počas dňa zabezpečená sprievodcovská služba a predaj pohľadníc. Vstupné sa do kostola nevyberá, stalo sa však dobrou tradíciou, že turisti prispejú na jeho údržbu sumou 20 korún.
Otváracie hodiny:
1. 10. - 31. 5.
po - ne od 9.00 do 15.00 h, každú nedeľu omša od 9.00 do 10.00 h
1. 6. - 30. 9.
po - ne 9.00 - 17.00 h, každú nedeľu omša od 9.00 do 10.00 h
T. č.: 044/5592 622 - farský úrad Lazisko
www.drevenykostol.sk
Interiér. FOTO - TASR |