Lambsheim 23. marca (TASR) - Za rukojemníka, ktorého Irán zadržiaval nie kvôli výkupnému, ale kvôli snahe dostať výmenou za jeho osobu z nemeckého žalára istého atentátnika, sa dnes na tlačovej konferencii na radnici vo svojom bydlisku Labmsheime označil nemecký rybár Donald Klein (53).
Ide o dovolenkára, ktorý strávil viac ako 15 mesiacov v iránskom väzení za ilegálne prekročenie štátnej hranice. Do vlasti sa vrátil 14. marca po predčasnom prepustení spoza mreží.
Nemec sa počas rybolovu 29. novembra 2005 dostal spoločne s francúzskym kolegom Stéphanom Lherbierom s ich plavidlom z vôd Spojených arabských emirátov južne od ostrova Abú Mussa do výsostných vôd Iránskej islamskej republiky. Nasledovalo zadržanie a začiatkom roka 2006 odsúdenie na 18 mesiacov odňatia slobody za narušenie štátnej hranice.
Kým Lherbiera iránske úrady prepustili predčasne z výkonu trestu 25. februára, Klein sa dostal na slobodu v pondelok 12. marca.
Obom mužom, v súvislosti s ktorými sa objavili aj špekulácie o možnom odsúdení za údajnú špionáž, by trest bol vypršal až koncom mája.
Donald Klein sa podľa vlastných slov nedomnieva, že Nemecko zaplatilo za neho výkupné, pretože Irán údajne peniaze nezaujímali. Ak by tomu bolo bývalo tak, bol by som s určitosťou doma už po jednom-dvoch mesiacoch, podčiarkol.
Oficiálne nemecké miesta už krátko po jeho návrate do vlasti zdôraznili, že za jeho prepustenie neplatili výkupné, ani neprepustili na slobodu žiadnu osobu, ktorá sa dopustila trestnej činnosti.
Civilným povolaním sochár využil tlačovú konferenciu, aby sa poďakoval nemeckým politikom za ich úsilie dostať ho na slobodu. Viem o tom, že vláda zašla veľmi ďaleko, formuloval a dodal, že čosi sa okolo neho pohlo až po tom, čo v kauze intervenovali spolkový prezident Horst Köhler, šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier i dlhoročný niekdajší minister zahraničných vecí, čerstvý osemdesiatnik Hans-Dietrich Genscher.
Zároveň vyzdvihol veľmi priateľský prístup iránskeho väzenského personálu, ktorý voči nemu nikdy nepoužil násilie, či hlasnejšie direktívy. Prejavy agresie medzi uväznenými zažil iba ojedinele, na 16 dní v samotke však spomína nerád.
Donald Klein sa chce teraz vrátiť k sochárstvu, ale rozhodne mu leží na srdci aj publikácia jeho zážitkov z Iránu v knižnej podobe.