Dohoda umožňuje fajčiť len v reštauráciách, veľkých baroch a krčmách, ktoré majú na to vyhradené oddelené priestory. Naopak, úplný zákaz platí na diskotékach, školách, domovoch dôchodcov a iných verejných priestoroch.
Christian Wulff, líder Dolného Saska, povedal, že dohoda je "veľkým krokom k ochrane pasívnych fajčiarov. Výnimka pre malé bary však vzišla práve z ľudnatého Saska. Poslednou výnimkou bude slávny Oktoberfest.
Minuloročný pokus Merkelovej vlády presadiť celonárodný zákaz bol zamietnutý ústavnými výhradami a pokusmi presadiť limitované zákazy. Minulý mesiac vláda schválila zákaz fajčiť na železničných staniciach, prostriedkoch verejnej dopravy a federálnych budovách. Zákon by mohol platiť od 1. septembra, pokiaľ ho prijmú obe komory parlamentu. Nemecký federálny systém dáva moc nad verejnými priestormi ako školy, nemocnice, reštaurácie a bary spolkovým krajinám, nie federálnej vláde.
Nemci sú podľa oficiálnych štatistík najväčšími fajčiarmi v Európe s takmer 18 miliónmi fajčiarov z celkového počtu 82 miliónov Európanov. V Európskej únii prijali Írsko, Taliansko, Malta a Španielsko úplný zákaz fajčenia vo verejných priestoroch. Toto pravidlo platí aj v Nórsku. Veľká Británia a Francúzsko prijali legislatívu, ktorá zakazuje fajčenie len vo vyhradených priestoroch.