SME

Krakovské impresie

Krakov je mestom umelcov a ich múz. Nie je okázalo hriešne, ale príjemne bohémske. So spleťou najkrajších historických uličiek, najútulnejších kaviarničiek či najuvravenejších knajp - krčmičiek. Krakov je aj jednou z prvých dvanástich lokalít zaradených

Bazilika sv. Panny Márie.Bazilika sv. Panny Márie.

už v roku 1978 na zoznam svetového dedičstva UNESCO.Ak existujú miesta, z ktorých na návštevníka dýcha genius loci, tak Krakov rozhodne patrí medzi ne. Možno o ňom smelo vyhlásiť, že snáď niet mesta, ktoré by bolo charizmatickejšie. Krakov na návštevníka zapôsobí ako atraktívny nápadník, úplne vás očarí a zostane láskou na celý život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Promenáda mestom

Krakov sa môže pochváliť námestím, ktoré je v merítku všetkých stredovekých európskych miest najrozsiahlejšie a v rámci celej Európy sa zaraďuje medzi tri najväčšie.

SkryťVypnúť reklamu

Rynek Główny nezmenil svoj vzhľad už od roku 1257. Orientáciu v prípade tohto odvekého krakovského strediska všetkých udalostí uľahčuje rozdelenie na štyri línie. Okrem sochy spisovateľa Adama Mickiewicza, pri ktorej si Krakovčania i turisti dávajú schôdzky (pod Adasiem je bezpochyby jednou z najobľúbenejších "čakární" pod pekným krakovským nebom), ho zdobí aj originálna Prométeova hlava umiestnená tak trochu atypicky - horizontálne.

Rynek Główny sa dokonca ocitol na zozname šesťdesiatich najväčších miest sveta, a to v spoločnosti takých atrakcií, akými sú pražský Karlov most, londýnska Covent Garden, moskovské metro či dublinská O'Connel Street.

Posedieť si len tak na lavičke alebo popíjať kávu v priľahlých kaviarničkách je nezabudnuteľným a príjemným zážitkom.

SkryťVypnúť reklamu

Na Rynku Głównom sa nachádza aj Mariackia Bazylika - kostol sv. Panny Márie. Pôvodný kostol prestavali na veľkolepú gotickú baziliku s dvomi vežami. Z tej najvyššej sa každú hodinu ozýva hejna˝ mariacki, čiže akási znelka, ktorej melódiu tvorí začiatok poľskej hymny. Miestny trubač ju však nikdy neodohrá celú, v určitom mieste jednoducho prestane - podľa legendy zostrelili Turci v 15. storočí vtedajšieho trubača práve počas hrania. Po smrti pápeža Jána Pavla II. sa repertoár hejna˝u ešte rozšíril o obľúbenú pápežovu pieseň, ktorá zaznieva v deň výročia jeho úmrtia a pohrebu.

Útroby baziliky ukrývajú jedno z najväčších stredovekých súsoší z 15. storočia od Wita Stwocza.

O tom, že Poliaci majú bravúrneho obchodného ducha sa Slováci zvyknutí na víkendovú turistiku do Nowého Targu nemusia extra presviedčať. Na krakovskom námestí však získava podnikavosť úplne iné dimenzie. Tunajšie Sukiennice sa považujú za jedno z najstarších nákupných stredísk na svete. Už v 13. storočí tu boli mnohé obchodíky. Dnes obchodovanie s textilom a látkami nahradili prevažne stánky s poľskými suvenírmi. Sukiennice si však aj napriek zjavnej modernizácii á la tvrdý kapitalizmus zachovávajú svoje čaro a historický ráz.

SkryťVypnúť reklamu

Kráľovský zámok

Prechádzkou pozdĺž ulice Grodzka, kde sú aj dva krásne kostoly - sv. Andreja a sv. Petra a Pavla - sa dostanete až pod kopec Wawel, na ktorom sa týči zámok. Už na pohľad vyzerá toto kráľovské renesančné sídlo veľkolepo. Korunovali tam poľských monarchov a obývali ho až tri dynastie poľských kráľov. Posledný z rodu Piastovcov, Kazimír III. Veľký, z neho spravil najväčší zámok v celom Poľsku. V dvadsiatom storočí zažil aj krušné časy, keď sa tam na čas usídlil jeden z nemeckých nacistických generálov.

V súčasnosti sa z Wawelu stalo zámocké múzeum s viacerými expozíciami. Okrem Wawelskej katedrály s hrobkami poľských kráľov i niektorých národných hrdinov (svoj sarkofág tam má aj maršal Józef Pi˝sudski), možno na Waweli obdivovať i korunovačné klenoty či zvon Zygmund. Tento tretí najväčší zvon na svete bol odliaty z diel ukoristených vo vojne s Ruskom a je o celých 350 rokov starší ako jeho londýnsky kolega - Big Ben.

SkryťVypnúť reklamu

Najmilšou, miestami až infantilnou atrakciou celého kopca Wawel je legendami opradená Dračia jaskyňa. Dráčik vo všetkých možných prevedeniach, od plyšových hračiek až po "živých" drakov rozosmievajúcich turistov, sa stal symbolom Krakova.

Podľa legendy sídlil v jednej z wawelských jaskýň drak, ktorý doslova terorizoval úbohé krakovské obyvateľstvo a pravidelne si žiadal svoje obete. Definitívne s ním skoncoval až chrabrý obuvnícky učeň, ktorý ho otrávil ovcou naplnenou sírou.

Jagellonská univerzita

Uniwersytet Jagiellonski v Krakove patrí medzi najprestížnejšie inštitúcie univerzitného vzdelania v celej Európe, ak nie na celom svete. Stačí sa len zapozerať na historické reprezentačné univerzitné budovy roztrúsené po celom Krakove a uvedomíte si, že tie naše, schátralé a často vysunuté na perifériu miest, si snáď označenie univerzita ani nezaslúžia. Medzi najstaršie univerzitné budovy na svete patrí Collegium

SkryťVypnúť reklamu

Maius, ktorú kúpili v roku 1364 za klenoty kráľovnej Hedvigy. Dala ich ako dar mestu. Collegium Maius dnes slúži už len ako múzeum. Viaceré múzeá nájdete aj v dodnes fungujúcich fakultách Jagellonskej univerzity. Takým je i Farmaceutické múzeum pri Collegium Medicum.

So študentmi Univerzity získava Krakov kozmopolitný charakter. Pre mladých intelektuálov z celého sveta (aj slovenských polonistov) je študijný pobyt na Jagellonskej univerzite, kde študoval aj Ján Pavol II., vecou obrovskej prestíže.

Smutné okamihy minulosti

V Krakove nemožno obísť ani pietne miesta tragickej poľskej minulosti. Preto by každý návštevník nemal zostať len pri obdivovaní Da Vinciho Dámy s hranostajom v Múzeu Czartoryski (patrí medzi celosvetovú sedmičku múzeí vlastniacich Da Vinciho originál), ale zájsť aj do židovskej štvrte Kazimierz.

SkryťVypnúť reklamu

V zvláštnom tichu tam stoja obchodíky vyvraždených krakovských židov. Na počesť vyvezených remeselníkov a živnostníkov sú priestory niekdajších dielní zariadené v pôvodnom štýle. Dnes sa z nich síce stali kaviarničky, ale výklady zostali nedotknuté. So zaprášenými krajčírskymi ihlami, šijacími strojmi či pavučinou zapadnutými obuvníckymi nástrojmi. Aby memento ľudského pochybenia bolo stále živé.

V židovskej štvrti Kazimierz, ktorá tvorí spolu s mestskými časťami Staré Mesto, Kleparz, Stradom a Nová Huta veľké mesto v meste, je verejnosti sprístupnený i unikátny židovský cintorín.

Krakov má jedinečnú atmosféru tvorenú zmesou jeho historickosti, európskosti, ale i zjavnej svetáckosti. Veď neustála prítomnosť množstva cudzincov prepletených so študentmi dodáva niekdajšiemu hlavnému mestu Poľska mondénny charakter. Krakov je pre mnohých zreálnením predstáv o vysnívanom veľkomeste so všetkým, čo k tomu patrí. Jana Považanová

SkryťVypnúť reklamu

Mickiewicz a tí ostatní

Krakov sa stal hlavným mestom Poľska v roku 1138 a dodnes ťaží z tohto významného postavenia. Svedčia o tom svetské i cirkevné architektonické skvosty, ale aj popredné významné osobnosti, ktoré si Krakov vybrali za svoje pôsobisko. Jedným z nich bol aj spisovateľ Adam Mickiewicz.

Aj poľská poetka a nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (1996) Wis˝awa Szymborska žije celý život v Krakove. Dožil tu aj ďalší Nobelovou cenou za literatúru (rok 1980) ocenený poľský intelektuál a držiteľ izraelského ocenenia Yad Vashem (Spravodlivý medzi národmi) Czeslaw Mi˝osz.

Na svoje mesto nedá dopustiť ani známy a uznávaný poľský režisér Andrzej Wajda, ktorého možno stretnúť, ako sa prechádza uličkami a čerpá inšpiráciu. Pre všetkých týchto dôležitých a v celom Poľsku uznávaných géniov predstavuje Krakov tvorivé útočisko, ktoré ich uchvátilo svojou až magnetickou príťažlivosťou. (jp)

SkryťVypnúť reklamu

Čo treba vedieť

Poľsko sa stalo členom Európskej únie v rovnakom roku ako my - 2004.

okrem leteckej a autobusovej dopravy ponúkajú pomerne lacný spôsob prepravy do Krakova aj železnice. Napríklad zo severu Slovenska, ktorý je najbližšie k poľským hraniciam, premáva na trase Žilina - Krakov denne zrýchlený priamy spoj.

Kde sa dobre najete

Po celom Krakove funguje sieť reštaurácií U Babci Maliny, kde si príde na svoje každý gurmán. Cenovo prístupné menu sa skladá z dobrôt staropoľskej kuchyne. Interiér týchto reštaurácií je zariadený v ľudovom štýle a v sprievodnej hudobnej produkcii nechýbajú ani slovenské pesničky ako napríklad Pec nám spadla.

Treba ochutnať

šurek z jajkiem i kie˝basŕ - lahodnú kyslú polievku,

SkryťVypnúť reklamu

grochowŕ zup´ z grzankami - hrachovú polievku s hriankami,

pomidorowŕ zup´ z makaronem - paradajkovú polievku s cestovinou,

v štvrti Kazimierz dostanete tú najlepšiu zapekanku na svete. Tamojšia zapiekanka z pieca sa s tými predávanými v našich pouličných stánkoch nemôže ani zďaleka porovnávať. Krakovská zapekanka si až vyžaduje, aby sa jej hovorilo "ony".

n nielen na vianočných trhoch nájdete skvelé varené víno - grzaniec galicyjski. (jp)

Rynek Główny.


Židovský cintorín.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 358
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 976
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 314
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 540
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 585
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 468
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 762
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 183
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 554
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 186
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 22 395
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 332
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 285
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu