SME
Piatok, 25. september, 2020 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Krakovské impresie

Krakov je mestom umelcov a ich múz. Nie je okázalo hriešne, ale príjemne bohémske. So spleťou najkrajších historických uličiek, najútulnejších kaviarničiek či najuvravenejších knajp - krčmičiek. Krakov je aj jednou z prvých dvanástich lokalít zaradených

Bazilika sv. Panny Márie.Bazilika sv. Panny Márie.

už v roku 1978 na zoznam svetového dedičstva UNESCO.Ak existujú miesta, z ktorých na návštevníka dýcha genius loci, tak Krakov rozhodne patrí medzi ne. Možno o ňom smelo vyhlásiť, že snáď niet mesta, ktoré by bolo charizmatickejšie. Krakov na návštevníka zapôsobí ako atraktívny nápadník, úplne vás očarí a zostane láskou na celý život.

Promenáda mestom

Krakov sa môže pochváliť námestím, ktoré je v merítku všetkých stredovekých európskych miest najrozsiahlejšie a v rámci celej Európy sa zaraďuje medzi tri najväčšie.

Rynek Główny nezmenil svoj vzhľad už od roku 1257. Orientáciu v prípade tohto odvekého krakovského strediska všetkých udalostí uľahčuje rozdelenie na štyri línie. Okrem sochy spisovateľa Adama Mickiewicza, pri ktorej si Krakovčania i turisti dávajú schôdzky (pod Adasiem je bezpochyby jednou z najobľúbenejších "čakární" pod pekným krakovským nebom), ho zdobí aj originálna Prométeova hlava umiestnená tak trochu atypicky - horizontálne.

Rynek Główny sa dokonca ocitol na zozname šesťdesiatich najväčších miest sveta, a to v spoločnosti takých atrakcií, akými sú pražský Karlov most, londýnska Covent Garden, moskovské metro či dublinská O'Connel Street.

Posedieť si len tak na lavičke alebo popíjať kávu v priľahlých kaviarničkách je nezabudnuteľným a príjemným zážitkom.

Na Rynku Głównom sa nachádza aj Mariackia Bazylika - kostol sv. Panny Márie. Pôvodný kostol prestavali na veľkolepú gotickú baziliku s dvomi vežami. Z tej najvyššej sa každú hodinu ozýva hejna˝ mariacki, čiže akási znelka, ktorej melódiu tvorí začiatok poľskej hymny. Miestny trubač ju však nikdy neodohrá celú, v určitom mieste jednoducho prestane - podľa legendy zostrelili Turci v 15. storočí vtedajšieho trubača práve počas hrania. Po smrti pápeža Jána Pavla II. sa repertoár hejna˝u ešte rozšíril o obľúbenú pápežovu pieseň, ktorá zaznieva v deň výročia jeho úmrtia a pohrebu.

Útroby baziliky ukrývajú jedno z najväčších stredovekých súsoší z 15. storočia od Wita Stwocza.

O tom, že Poliaci majú bravúrneho obchodného ducha sa Slováci zvyknutí na víkendovú turistiku do Nowého Targu nemusia extra presviedčať. Na krakovskom námestí však získava podnikavosť úplne iné dimenzie. Tunajšie Sukiennice sa považujú za jedno z najstarších nákupných stredísk na svete. Už v 13. storočí tu boli mnohé obchodíky. Dnes obchodovanie s textilom a látkami nahradili prevažne stánky s poľskými suvenírmi. Sukiennice si však aj napriek zjavnej modernizácii á la tvrdý kapitalizmus zachovávajú svoje čaro a historický ráz.

Kráľovský zámok

Prechádzkou pozdĺž ulice Grodzka, kde sú aj dva krásne kostoly - sv. Andreja a sv. Petra a Pavla - sa dostanete až pod kopec Wawel, na ktorom sa týči zámok. Už na pohľad vyzerá toto kráľovské renesančné sídlo veľkolepo. Korunovali tam poľských monarchov a obývali ho až tri dynastie poľských kráľov. Posledný z rodu Piastovcov, Kazimír III. Veľký, z neho spravil najväčší zámok v celom Poľsku. V dvadsiatom storočí zažil aj krušné časy, keď sa tam na čas usídlil jeden z nemeckých nacistických generálov.

V súčasnosti sa z Wawelu stalo zámocké múzeum s viacerými expozíciami. Okrem Wawelskej katedrály s hrobkami poľských kráľov i niektorých národných hrdinov (svoj sarkofág tam má aj maršal Józef Pi˝sudski), možno na Waweli obdivovať i korunovačné klenoty či zvon Zygmund. Tento tretí najväčší zvon na svete bol odliaty z diel ukoristených vo vojne s Ruskom a je o celých 350 rokov starší ako jeho londýnsky kolega - Big Ben.

Najmilšou, miestami až infantilnou atrakciou celého kopca Wawel je legendami opradená Dračia jaskyňa. Dráčik vo všetkých možných prevedeniach, od plyšových hračiek až po "živých" drakov rozosmievajúcich turistov, sa stal symbolom Krakova.

Podľa legendy sídlil v jednej z wawelských jaskýň drak, ktorý doslova terorizoval úbohé krakovské obyvateľstvo a pravidelne si žiadal svoje obete. Definitívne s ním skoncoval až chrabrý obuvnícky učeň, ktorý ho otrávil ovcou naplnenou sírou.

Jagellonská univerzita

Uniwersytet Jagiellonski v Krakove patrí medzi najprestížnejšie inštitúcie univerzitného vzdelania v celej Európe, ak nie na celom svete. Stačí sa len zapozerať na historické reprezentačné univerzitné budovy roztrúsené po celom Krakove a uvedomíte si, že tie naše, schátralé a často vysunuté na perifériu miest, si snáď označenie univerzita ani nezaslúžia. Medzi najstaršie univerzitné budovy na svete patrí Collegium

Maius, ktorú kúpili v roku 1364 za klenoty kráľovnej Hedvigy. Dala ich ako dar mestu. Collegium Maius dnes slúži už len ako múzeum. Viaceré múzeá nájdete aj v dodnes fungujúcich fakultách Jagellonskej univerzity. Takým je i Farmaceutické múzeum pri Collegium Medicum.

So študentmi Univerzity získava Krakov kozmopolitný charakter. Pre mladých intelektuálov z celého sveta (aj slovenských polonistov) je študijný pobyt na Jagellonskej univerzite, kde študoval aj Ján Pavol II., vecou obrovskej prestíže.

Smutné okamihy minulosti

V Krakove nemožno obísť ani pietne miesta tragickej poľskej minulosti. Preto by každý návštevník nemal zostať len pri obdivovaní Da Vinciho Dámy s hranostajom v Múzeu Czartoryski (patrí medzi celosvetovú sedmičku múzeí vlastniacich Da Vinciho originál), ale zájsť aj do židovskej štvrte Kazimierz.

V zvláštnom tichu tam stoja obchodíky vyvraždených krakovských židov. Na počesť vyvezených remeselníkov a živnostníkov sú priestory niekdajších dielní zariadené v pôvodnom štýle. Dnes sa z nich síce stali kaviarničky, ale výklady zostali nedotknuté. So zaprášenými krajčírskymi ihlami, šijacími strojmi či pavučinou zapadnutými obuvníckymi nástrojmi. Aby memento ľudského pochybenia bolo stále živé.

V židovskej štvrti Kazimierz, ktorá tvorí spolu s mestskými časťami Staré Mesto, Kleparz, Stradom a Nová Huta veľké mesto v meste, je verejnosti sprístupnený i unikátny židovský cintorín.

Krakov má jedinečnú atmosféru tvorenú zmesou jeho historickosti, európskosti, ale i zjavnej svetáckosti. Veď neustála prítomnosť množstva cudzincov prepletených so študentmi dodáva niekdajšiemu hlavnému mestu Poľska mondénny charakter. Krakov je pre mnohých zreálnením predstáv o vysnívanom veľkomeste so všetkým, čo k tomu patrí. Jana Považanová

Mickiewicz a tí ostatní

Krakov sa stal hlavným mestom Poľska v roku 1138 a dodnes ťaží z tohto významného postavenia. Svedčia o tom svetské i cirkevné architektonické skvosty, ale aj popredné významné osobnosti, ktoré si Krakov vybrali za svoje pôsobisko. Jedným z nich bol aj spisovateľ Adam Mickiewicz.

Aj poľská poetka a nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (1996) Wis˝awa Szymborska žije celý život v Krakove. Dožil tu aj ďalší Nobelovou cenou za literatúru (rok 1980) ocenený poľský intelektuál a držiteľ izraelského ocenenia Yad Vashem (Spravodlivý medzi národmi) Czeslaw Mi˝osz.

Na svoje mesto nedá dopustiť ani známy a uznávaný poľský režisér Andrzej Wajda, ktorého možno stretnúť, ako sa prechádza uličkami a čerpá inšpiráciu. Pre všetkých týchto dôležitých a v celom Poľsku uznávaných géniov predstavuje Krakov tvorivé útočisko, ktoré ich uchvátilo svojou až magnetickou príťažlivosťou. (jp)

Čo treba vedieť

Poľsko sa stalo členom Európskej únie v rovnakom roku ako my - 2004.

okrem leteckej a autobusovej dopravy ponúkajú pomerne lacný spôsob prepravy do Krakova aj železnice. Napríklad zo severu Slovenska, ktorý je najbližšie k poľským hraniciam, premáva na trase Žilina - Krakov denne zrýchlený priamy spoj.

Kde sa dobre najete

Po celom Krakove funguje sieť reštaurácií U Babci Maliny, kde si príde na svoje každý gurmán. Cenovo prístupné menu sa skladá z dobrôt staropoľskej kuchyne. Interiér týchto reštaurácií je zariadený v ľudovom štýle a v sprievodnej hudobnej produkcii nechýbajú ani slovenské pesničky ako napríklad Pec nám spadla.

Treba ochutnať

šurek z jajkiem i kie˝basŕ - lahodnú kyslú polievku,

grochowŕ zup´ z grzankami - hrachovú polievku s hriankami,

pomidorowŕ zup´ z makaronem - paradajkovú polievku s cestovinou,

v štvrti Kazimierz dostanete tú najlepšiu zapekanku na svete. Tamojšia zapiekanka z pieca sa s tými predávanými v našich pouličných stánkoch nemôže ani zďaleka porovnávať. Krakovská zapekanka si až vyžaduje, aby sa jej hovorilo "ony".

n nielen na vianočných trhoch nájdete skvelé varené víno - grzaniec galicyjski. (jp)

Rynek Główny.

Židovský cintorín.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 2. Toto jedlo si v čínskej reštaurácii objednávajú iba tí, ktorí sa vyznajú
 3. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 4. Veľký úspech slovenskej kávy v medzinárodnej súťaži Great Taste
 5. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 7. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 8. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 9. Týchto 5 nehôd v domácnosti vás presvedčí - poistenie sa oplatí
 10. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 1. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 2. Otázky zo zubárskeho kresla: Zubné implantáty
 3. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 4. Únava, Stres ? Nízke libido ? Riešenie je jednoduché!
 5. Veľký úspech slovenskej kávy v medzinárodnej súťaži Great Taste
 6. Obľúbená značka YES! sa rozrastá o nové proteínové tyčinky
 7. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 8. Štyri znaky nesprávneho zateplenia a ako sa im vyhnúť
 9. Kreatívne učenie
 10. Teraz je čas hýbať sa s VENU® SQ
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 29 851
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 19 754
 3. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 14 052
 4. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 12 055
 5. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 10 696
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 10 070
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 943
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 348
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 175
 10. Zatepľujete? Stavte na kvalitný materiál od expertného výrobcu 8 173
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu