SME
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Krakovské impresie

Krakov je mestom umelcov a ich múz. Nie je okázalo hriešne, ale príjemne bohémske. So spleťou najkrajších historických uličiek, najútulnejších kaviarničiek či najuvravenejších knajp - krčmičiek. Krakov je aj jednou z prvých dvanástich lokalít zaradených

Bazilika sv. Panny Márie.Bazilika sv. Panny Márie.

už v roku 1978 na zoznam svetového dedičstva UNESCO.Ak existujú miesta, z ktorých na návštevníka dýcha genius loci, tak Krakov rozhodne patrí medzi ne. Možno o ňom smelo vyhlásiť, že snáď niet mesta, ktoré by bolo charizmatickejšie. Krakov na návštevníka zapôsobí ako atraktívny nápadník, úplne vás očarí a zostane láskou na celý život.

Promenáda mestom

Krakov sa môže pochváliť námestím, ktoré je v merítku všetkých stredovekých európskych miest najrozsiahlejšie a v rámci celej Európy sa zaraďuje medzi tri najväčšie.

Rynek Główny nezmenil svoj vzhľad už od roku 1257. Orientáciu v prípade tohto odvekého krakovského strediska všetkých udalostí uľahčuje rozdelenie na štyri línie. Okrem sochy spisovateľa Adama Mickiewicza, pri ktorej si Krakovčania i turisti dávajú schôdzky (pod Adasiem je bezpochyby jednou z najobľúbenejších "čakární" pod pekným krakovským nebom), ho zdobí aj originálna Prométeova hlava umiestnená tak trochu atypicky - horizontálne.

Rynek Główny sa dokonca ocitol na zozname šesťdesiatich najväčších miest sveta, a to v spoločnosti takých atrakcií, akými sú pražský Karlov most, londýnska Covent Garden, moskovské metro či dublinská O'Connel Street.

Posedieť si len tak na lavičke alebo popíjať kávu v priľahlých kaviarničkách je nezabudnuteľným a príjemným zážitkom.

Na Rynku Głównom sa nachádza aj Mariackia Bazylika - kostol sv. Panny Márie. Pôvodný kostol prestavali na veľkolepú gotickú baziliku s dvomi vežami. Z tej najvyššej sa každú hodinu ozýva hejna˝ mariacki, čiže akási znelka, ktorej melódiu tvorí začiatok poľskej hymny. Miestny trubač ju však nikdy neodohrá celú, v určitom mieste jednoducho prestane - podľa legendy zostrelili Turci v 15. storočí vtedajšieho trubača práve počas hrania. Po smrti pápeža Jána Pavla II. sa repertoár hejna˝u ešte rozšíril o obľúbenú pápežovu pieseň, ktorá zaznieva v deň výročia jeho úmrtia a pohrebu.

Útroby baziliky ukrývajú jedno z najväčších stredovekých súsoší z 15. storočia od Wita Stwocza.

O tom, že Poliaci majú bravúrneho obchodného ducha sa Slováci zvyknutí na víkendovú turistiku do Nowého Targu nemusia extra presviedčať. Na krakovskom námestí však získava podnikavosť úplne iné dimenzie. Tunajšie Sukiennice sa považujú za jedno z najstarších nákupných stredísk na svete. Už v 13. storočí tu boli mnohé obchodíky. Dnes obchodovanie s textilom a látkami nahradili prevažne stánky s poľskými suvenírmi. Sukiennice si však aj napriek zjavnej modernizácii á la tvrdý kapitalizmus zachovávajú svoje čaro a historický ráz.

Kráľovský zámok

Prechádzkou pozdĺž ulice Grodzka, kde sú aj dva krásne kostoly - sv. Andreja a sv. Petra a Pavla - sa dostanete až pod kopec Wawel, na ktorom sa týči zámok. Už na pohľad vyzerá toto kráľovské renesančné sídlo veľkolepo. Korunovali tam poľských monarchov a obývali ho až tri dynastie poľských kráľov. Posledný z rodu Piastovcov, Kazimír III. Veľký, z neho spravil najväčší zámok v celom Poľsku. V dvadsiatom storočí zažil aj krušné časy, keď sa tam na čas usídlil jeden z nemeckých nacistických generálov.

V súčasnosti sa z Wawelu stalo zámocké múzeum s viacerými expozíciami. Okrem Wawelskej katedrály s hrobkami poľských kráľov i niektorých národných hrdinov (svoj sarkofág tam má aj maršal Józef Pi˝sudski), možno na Waweli obdivovať i korunovačné klenoty či zvon Zygmund. Tento tretí najväčší zvon na svete bol odliaty z diel ukoristených vo vojne s Ruskom a je o celých 350 rokov starší ako jeho londýnsky kolega - Big Ben.

Najmilšou, miestami až infantilnou atrakciou celého kopca Wawel je legendami opradená Dračia jaskyňa. Dráčik vo všetkých možných prevedeniach, od plyšových hračiek až po "živých" drakov rozosmievajúcich turistov, sa stal symbolom Krakova.

Podľa legendy sídlil v jednej z wawelských jaskýň drak, ktorý doslova terorizoval úbohé krakovské obyvateľstvo a pravidelne si žiadal svoje obete. Definitívne s ním skoncoval až chrabrý obuvnícky učeň, ktorý ho otrávil ovcou naplnenou sírou.

Jagellonská univerzita

Uniwersytet Jagiellonski v Krakove patrí medzi najprestížnejšie inštitúcie univerzitného vzdelania v celej Európe, ak nie na celom svete. Stačí sa len zapozerať na historické reprezentačné univerzitné budovy roztrúsené po celom Krakove a uvedomíte si, že tie naše, schátralé a často vysunuté na perifériu miest, si snáď označenie univerzita ani nezaslúžia. Medzi najstaršie univerzitné budovy na svete patrí Collegium

Maius, ktorú kúpili v roku 1364 za klenoty kráľovnej Hedvigy. Dala ich ako dar mestu. Collegium Maius dnes slúži už len ako múzeum. Viaceré múzeá nájdete aj v dodnes fungujúcich fakultách Jagellonskej univerzity. Takým je i Farmaceutické múzeum pri Collegium Medicum.

So študentmi Univerzity získava Krakov kozmopolitný charakter. Pre mladých intelektuálov z celého sveta (aj slovenských polonistov) je študijný pobyt na Jagellonskej univerzite, kde študoval aj Ján Pavol II., vecou obrovskej prestíže.

Smutné okamihy minulosti

V Krakove nemožno obísť ani pietne miesta tragickej poľskej minulosti. Preto by každý návštevník nemal zostať len pri obdivovaní Da Vinciho Dámy s hranostajom v Múzeu Czartoryski (patrí medzi celosvetovú sedmičku múzeí vlastniacich Da Vinciho originál), ale zájsť aj do židovskej štvrte Kazimierz.

V zvláštnom tichu tam stoja obchodíky vyvraždených krakovských židov. Na počesť vyvezených remeselníkov a živnostníkov sú priestory niekdajších dielní zariadené v pôvodnom štýle. Dnes sa z nich síce stali kaviarničky, ale výklady zostali nedotknuté. So zaprášenými krajčírskymi ihlami, šijacími strojmi či pavučinou zapadnutými obuvníckymi nástrojmi. Aby memento ľudského pochybenia bolo stále živé.

V židovskej štvrti Kazimierz, ktorá tvorí spolu s mestskými časťami Staré Mesto, Kleparz, Stradom a Nová Huta veľké mesto v meste, je verejnosti sprístupnený i unikátny židovský cintorín.

Krakov má jedinečnú atmosféru tvorenú zmesou jeho historickosti, európskosti, ale i zjavnej svetáckosti. Veď neustála prítomnosť množstva cudzincov prepletených so študentmi dodáva niekdajšiemu hlavnému mestu Poľska mondénny charakter. Krakov je pre mnohých zreálnením predstáv o vysnívanom veľkomeste so všetkým, čo k tomu patrí. Jana Považanová

Mickiewicz a tí ostatní

Krakov sa stal hlavným mestom Poľska v roku 1138 a dodnes ťaží z tohto významného postavenia. Svedčia o tom svetské i cirkevné architektonické skvosty, ale aj popredné významné osobnosti, ktoré si Krakov vybrali za svoje pôsobisko. Jedným z nich bol aj spisovateľ Adam Mickiewicz.

Aj poľská poetka a nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (1996) Wis˝awa Szymborska žije celý život v Krakove. Dožil tu aj ďalší Nobelovou cenou za literatúru (rok 1980) ocenený poľský intelektuál a držiteľ izraelského ocenenia Yad Vashem (Spravodlivý medzi národmi) Czeslaw Mi˝osz.

Na svoje mesto nedá dopustiť ani známy a uznávaný poľský režisér Andrzej Wajda, ktorého možno stretnúť, ako sa prechádza uličkami a čerpá inšpiráciu. Pre všetkých týchto dôležitých a v celom Poľsku uznávaných géniov predstavuje Krakov tvorivé útočisko, ktoré ich uchvátilo svojou až magnetickou príťažlivosťou. (jp)

Čo treba vedieť

Poľsko sa stalo členom Európskej únie v rovnakom roku ako my - 2004.

okrem leteckej a autobusovej dopravy ponúkajú pomerne lacný spôsob prepravy do Krakova aj železnice. Napríklad zo severu Slovenska, ktorý je najbližšie k poľským hraniciam, premáva na trase Žilina - Krakov denne zrýchlený priamy spoj.

Kde sa dobre najete

Po celom Krakove funguje sieť reštaurácií U Babci Maliny, kde si príde na svoje každý gurmán. Cenovo prístupné menu sa skladá z dobrôt staropoľskej kuchyne. Interiér týchto reštaurácií je zariadený v ľudovom štýle a v sprievodnej hudobnej produkcii nechýbajú ani slovenské pesničky ako napríklad Pec nám spadla.

Treba ochutnať

šurek z jajkiem i kie˝basŕ - lahodnú kyslú polievku,

grochowŕ zup´ z grzankami - hrachovú polievku s hriankami,

pomidorowŕ zup´ z makaronem - paradajkovú polievku s cestovinou,

v štvrti Kazimierz dostanete tú najlepšiu zapekanku na svete. Tamojšia zapiekanka z pieca sa s tými predávanými v našich pouličných stánkoch nemôže ani zďaleka porovnávať. Krakovská zapekanka si až vyžaduje, aby sa jej hovorilo "ony".

n nielen na vianočných trhoch nájdete skvelé varené víno - grzaniec galicyjski. (jp)

Rynek Główny.

Židovský cintorín.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 1. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 5. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 6. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 26 149
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 035
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 614
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 820
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 7 325
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 595
 7. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 595
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 707
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
 2. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
 3. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 4. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
 5. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
 6. Monika Kusendová: Karibsko-mexické dobrodružstvá: na lodi, ostrovoch i pevnine
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liesek (I)
 8. Irena Šimuneková: Starohutský ľadopád /vodopád/
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 30 125
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 27 008
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 940
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 429
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 755
 6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 706
 7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 099
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 983
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťZatvoriť reklamu