BANSKÁ ŠTIAVNICA. Baroková kalvária v Banskej Štiavnici sa možno dostane do zoznamu sto najohrozenejších pamiatok na svete. Takýto návrh vypracovalo občianske združenie Spolok Banskej Štiavnice 91, ktoré sa venuje revitalizácii kultúrneho dedičstva. Spolok má podporu pamiatkového úradu a tiež rímskokatolíckej cirkvi, ktorej kalvária patrí.
Podľa členky spolku a pracovníčky Fakulty architektúry STU Kataríny Voškovej by sa o tom malo rozhodnúť v júni tohto roka v New Yorku.
Sto najohrozenejších pamiatok sveta zostavuje každé dva roky nadácia World Monument Found. „Nadácia pripravuje program sledovania stavu pamiatok, v rámci ktorého sa spracováva aj World Monument Watch, čo je v podstate stovka najohrozenejších pamiatok sveta,“ hovorí Vošková.
Podľa nej ide o prestížnu záležitosť. „Tí, čo sa na zoznam dostanú, majú nádej na podporu projektu zo strany silných donorov,“ vysvetľuje aktivistka.
Suma potrebná na komplexnú obnovu štiavnickej kalvárie vrátane jej zabezpečenia pred krádežami a vandalizmom sa odhaduje až do výšky 100 miliónov korún.
Čiastkové rekonštrukčné práce sa doteraz financovali z grantov ministerstva kultúry. Na komplexnú opravu však vzácna pamiatka stále čaká.
Zaradenie na zoznam by mohlo kalvárii výrazne pomôcť. Podľa Voškovej je to však iba prvý krok. Neznamená to totiž, že sa peniaze na projekt automaticky nájdu. „Ak uspejeme, rovnako dôležité bude tento úspech aj zužitkovať,“ hovorí.
Už v minulosti bol na zozname najohrozenejších pamiatok sveta štiavnický Hellov dom. Majitelia objektu však nedokázali túto prednosť využiť.
Kalváriu postavili z iniciatívy jezuitov v rokoch 1744 - 1751. Na jej výstavbu sa poskladali mešťania, ale aj jednoduchí ľudia. Na kaplnku s reliéfom Snímania z kríža prispel dokonca aj cisár František Lotrinský.
Kalvária stojí na kopci pri meste a je zložená z 23 objektov. Okrem kaplniek k nej patria aj dva kostoly – nemecký a slovenský, čo zodpovedalo vtedajšiemu národnostnému zloženiu mesta.