Wellington 22. februára (TASR) - Novozélandskí rybári ulovili pravdepodobne najväčšieho hlavonožca na svete, vážiaceho približne 450 kilogramov. Oči má veľké ako taniere a na chápadlách háčiky ostré ako žiletky. Keby z neho v reštaurácii pripravili gurmánsku pochúťku, jeho prstence by mali veľkosť pneumatík pre traktor.
Dospelého kalmára Hamiltonovho (Mesonychoteuthis hamiltoni) chytili rybári v hlbokých vodách Antarktického oceánu, oznámil dnes novozélandský minister rybárstva Jim Anderton. Kalmár bol nažive, keď ho chytili, a pri vyťahovaní na hladinu sa ešte kŕmil rybou upevnenou na háčiku.
"Kalmár bol takmer mŕtvy, keď ho dostali na loď. Posádka musela starostlivo zvažovať každý pohyb, aby vytiahla morského živočícha na palubu v dobrom stave," dodal Anderton. "Rybári ho ťahali navijakom nad hladinu celé dve hodiny, potom ho vmanévrovali do siete a hore na loď," dodal.
Kalmára uložili do mraziarenského boxu na plavidle a previezli ho na Nový Zéland do múzea Te Papa vo Wellingtone na vedecké skúmanie.
"Ide pravdepodobne o prvého dospelého samca kalmára Hamiltonovho, ktorého úspešne a v neporušenom stave dopravili na pevninu," oznámil minister Anderton.
Gigantický kalmár Hamiltonov patrí k najzáhadnejším tvorom žijúcim v hlbočinách oceánov a narastá do dĺžky 12-14 metrov. Živočícha budú vedci fotografovať, merať, skúmať vzorky jeho tkaniva, potom spíšu oficiálny záznam a nakoniec ho uchovajú v neporušenom stave.
"Skúmanie tohto obra pomôže rozlúštiť niekoľko záhad z hĺbok oceánov. Doposiaľ nie sú ešte známe ani také fakty, ako napríklad to, do akej veľkosti dorastá a ako dlho žije," vyhlásil minister.
Miestne médiá informovali, že podľa prvých odhadov meria kalmár desať metrov a váži 450 kilogramov - je teda o 150 kíl ťažší než doposiaľ najmohutnejší známy hlavonožec.
Prvého kalmára Hamiltonovho, 150-kilogramovú dospievajúcu samičku, vylovili v apríli 2004 v Rossovom mori pri pobreží Antarktídy.
Kalmár Hamiltonov dokáže plávať až v hĺbke 2000 metrov, je to mimoriadne aktívny živočích a agresívny zabijak.
Anderton oznámil, že kalmára našli vo vodách Antarktického oceánu a rozhodne nejde o krakaticu obrovskú (Architeuthis dux), akú už v minulosti pri pobreží Nového Zélandu objavili. Kalmár Hamiltonov takisto dorastá do dĺžky 12 metrov, ale nemá takú veľkú hmotnosť.
1 jam dem