pre príjazd k cieľu. Dozviete sa napríklad, že o 100 metrov je potrebné zabočiť vľavo a podobne.
Ak má navigačný prístroj dostatok inteligencie, dokáže reagovať i na situáciu ak ho neuposlúchnete. Ak vám káže odbočiť vpravo a vy napriek tomu zabočíte doľava, automaticky prepočíta trasu, aby vás naviedol na cieľ.
Keďže z výletov sa človek vracia späť a niekedy cestuje i do neznáma kadiaľ ho smerové tabule a krásy okolia vedú, navigátor dokáže zaznamenávať trasu, aby vám vedel ukázať cestu späť. Zaznamenané trasy je možné stiahnuť do počítača, aby boli zapísané do knihy jázd, alebo v prípade turistiky, aby ste ich dokázali neskôr vyhodnocovať.
Pri jazde automobilom je však potrebné dbať i na bezpečnosť. Preto by bolo bez spolujazdca nepohodlné čítať z displeja inštrukcie pri každom pípnutí, keď sa na displeji objaví nová informačná správa. Hlasová navigácia je preto neodmysliteľnou súčasťou prístrojov, ktorá zaistí pohodlie pri šoférovaní. Správy typu "o dvesto metrov na kruhovom objazde na druhom výjazde vpravo" vám pomôžu prekonať i komplikovanejšie trasy. Tie si však vytýčite klávesnicou ešte pred jazdou, pretože hlasovým povelom prístroje zatiaľ nerozumejú.
Keďže je dobrým zvykom, aby navigátor sledoval i dodržiavanie rýchlostných limitov, môžete počítať s tým, že vás pípaním bude upozorňovať na ich prekročenie. Upozornenia sa dajú vypínať, bezpečnosť jazdy by však mala byť prvoradá.
Dôležité je i to, akým spôsobom sa zobrazuje mapa. Program denného a nočného vizuálu je dnes samozrejmosťou - pre noc sa zvolí inverzné zobrazenie s čiernym pozadím aby displej neprekážal. Otázne je však zobrazovanie. Na starších a menej prepracovaných prístrojoch sú mapy zobrazované z vtáčej perspektívy čo nemusí byť pre pochopenie vždy najjednoduchšie. V súčasnosti je trendom 3D zobrazenie mapy a vizuálne znázornenie prejazdov. Všetko sa zobrazuje z perspektívy vodiča, takže je možné bez pochybností zvládnuť i komplikované mimoúrovňové križovatky.
Ak nie ste špeditérom, ktorý roznáša zásielky do najrôznejších kútov svojho rajónu, pravdepodobne budete využívať predvoľby trás a adresár. Čím viac položiek je k dispozícii, tým lepšie. To je obzvlášť zaujímavé pre firemné vozidlá, ktoré slúžia pre dopravu za zákazníkmi. Z adresára vodič zvolí klienta a o zvyšok sa postará navigačný modul.
Na dovolenke alebo v neznámom prostredí je efektívne používať funkciu POI. Ide o databázu mapových objektov, ktorá obsahuje nielen ich umiestnenie, ale i telefónne kontakty či otváracie hodiny. Typickým povelom je nájdi reštauráciu v okruhu jedného kilometra alebo nájdi najbližšiu otvorenú čerpaciu stanicu.
Milan Gigel