i prijímač TMC správ
vysielaných v FM pásme, dokážete sa vyhnúť i zápcham a nepriechodným komunikáciám. Je iba na vás, či si kúpite zariadenie do vrecka, ruky alebo pre montáž do automobilu.
Navigačný satelitný systém pôvodne slúžil pre armádne účely a jeho budovanie začalo v 70. rokoch. I keď dodnes ponúka pre armádne a strategické účely omnoho vyššiu presnosť ako pre civilné použitie, prístup k satelitnému signálu je bezplatný. V súčasnosti obieha okolo zeme 27 satelitov, z nich sú tri záložné. Satelity sú rovnomerne rozmiestnené tak, aby pokryli signálom celý zemský povrch.
Navigačný GPS prístroj je vybavený prijímačom, ktorý dokáže spracovávať signál z viacerých satelitov súčasne. Ten obsahuje informáciu o identifikácii, polohe, stave a aktuálnom čase, z ktorých je možné určiť vzdialenosť medzi GPS prístrojom a družicou.
Ak sa spoja informácie z troch ľubovoľných satelitov, už je možné určiť polohu vo forme zemepisnej dĺžky a šírky. Navyše, ak sú dostupné informácie z viacerých družíc, pribudne aj informácia o nadmorskej výške. Čím viac družíc má prijímač v dohľade, tým je presnosť vyššia. Navigátory s 12 kanálovým prijímačom vybavené technológiami WAAS/EGNOS dokážu určiť polohu s odchýlkou niekoľkých metrov.
Družice vám nepovedia ani ako sa volá miesto kde sa nachádzate, ani to, kam máte ísť. Určia iba bod na glóbuse, kde sa nachádzate a prezradia vám koľko je hodín.
Doplnkové senzory pomáhajú
I keď je možné z informácií o polohe určiť nadmorskú výšku, rýchlosť pohybu a jeho smer, situácia sa mení, ak pohyb ustane alebo je príliš pomalý.
Preto bývajú lepšie prístroje vybavené i ďalšími senzormi, ktoré zjednodušujú navigáciu. Elektromagnetický kompas vám pomôže určiť svetové strany, barometrický výškomer vyhodnotí pri pochode prekonané prevýšenia. O tom či sa budú informácie zbierať z GPS signálu alebo senzorov rozhodne navigačný prístroj - vždy sa stará o to, aby bola presnosť jeho práce čo najvyššia.
TMC - informácie prichádzajúce zo Zeme
I tá najlepšie vytýčená trasa zlyhá, ak sa pred vami objaví dopravná zápcha, alebo kvôli autonehode či rekonštrukcii vozovky zostane cesta nepriechodná. Aby bolo možné navigačný prístroj vystríhať pred takýmito situáciami, v FM pásme sa v niektorých krajinách vysiela tzv. TMC signál, ktorý obsahuje všetky kľúčové informácie. Navigačný prístroj ich vyhodnotí a navrhne vašu trasu tak, aby vás nečakalo nemilé prekvapenie.
Digitálna mapa - kľúčový prvok navigácie
Bez mapy niet navigácie. Práve tá je kľúčovým prvkom, no nie je zadarmo. Jej cena sa líši v závislosti od toho akú veľkú oblasť pokrýva, ako kvalitne a podrobne je spracovaná a či slúži pre konkrétne GPS prístroje alebo obsahuje i softvér pre jej použitie v PDA či na počítači. Mapy nie sú univerzálne. Kým softvér iGO pracuje so všetkými PDA vybavenými GPS modulom, mapy pre značkové navigačné prístroje - napr. Garmin - pracujú len v prístroji od konkrétneho výrobcu. Neraz je kvalita mapy omnoho dôležitejšia ako výbava GPS prístroja. Kupovať mačku vo vreci sa zaručene nevyplatí.
Na trhu sú mapy s cestnou a uličnou sieťou, zakúpiť je možné i mapy námorné alebo topografické pre turistiku. Zvlášť si zakúpite Slovensko, samostatne balík pre východnú Európu, oplatí sa kupovať cenovo zvýhodnené balíky, ktoré obsahujú mapu a navigačný prístroj v jednom balení.
Mapa však nie je iba obrázkom ako v atlase. Obsahuje množstvo objektov a užitočných informácií, ktoré pomôžu vám i navigačnému prístroju. Pri cestných komunikáciách môže byť informácia o maximálnej povolenej rýchlosti, pri podchodoch a prejazdoch nosnosť a svetlá výška, bohatá databáza obsahuje polohu čerpacích staníc, bankomatov, reštaurácií, ubytovania a objektov ktoré môžete vyhľadávať. Na otázku kde je najbližší bankomat alebo hotel odpoveď vždy nájdete. Čím viac takýchto objektov mapa ponúka, tým širšie je jej využitie.
Tri druhy prístrojov pre rôzne použitia
GPS prístroje sú na trh dodávané v troch rôznych vyhotoveniach podľa toho, aký účel majú plniť. Automobilové navigácie sú zväčša navrhnuté tak, aby boli ovládateľné počas jazdy a hlasovým modulom navigovali vodiča. Majú dotykový displej a montujú sa na palubovku pomocou montážnej sady.
Ručné GPS prístroje sú určené pre turistiku alebo cyklistiku a ovládajú sa tlačidlami. Ich batérie vydržia desiatky hodín a neuškodí im ani dážď ani mráz. Najjednoduchšie pre jogging alebo cyklistiku nemusia byť vôbec vybavené mapami, turistické majú doplnkové funkcie pre poľovníkov, rybárov či voľný čas.
Vreckové počítače s GPS modulom sú určené prevažne do auta a pri napájaní batériami nevydržia zvyčajne dlhšie ako dve hodiny. Kombinujú všestrannosť vreckového počítača s navigačným prístrojom, neraz sú však menej dokonalé ako drahšie automobilové.
Nie všetky navigačné prístroje patria do auta
Pri ručných navigačných prístrojoch sa počíta s tým, že ich bude používať človek, ktorý trávi mnoho času v prírode. Preto je súčasťou zabudovaného softvéru množstvo modulov, ktoré vám poskytnú zaujímavé informácie.
Dozviete sa kedy je optimálny čas pre rybačku alebo poľovačku, získate presné informácie o východe a západe Slnka a Mesiaca, nechýba informácia o fázach či ďalšie zaujímavosti.
Pri prejdenej trase vám pomôže graf zobrazujúci prevýšenia, takže počas návratu máte presnú informáciu o tom aké náročné výstupy či zostupy vás ešte čakajú.
Všetko je navrhnuté tak, aby ste si pobyt v prírode užili bez vyčerpania síl.
Geocaching a iné hry
GPS však neslúži iba na prácu. V ručných prístrojoch nájdete rôzne pohybové hry, ktoré sa neovládajú tlačidlami, ale vašim pohybom. Môžete prechádzať virtuálnymi bludiskami, alebo hrať pexeso či riešiť hlavolamy. Pohybujúcim sa kurzorom ste práve vy.
Samostatnou kategóriou je Geocaching. Ide o spojenie turistiky s pátraním po pokladoch. Úlohou je odhaliť pomocou GPS ukrytý "poklad", z ktorého si vždy môžete jeden predmet zobrať, avšak iný musíte na oplátku dnu vložiť. Ide o atraktívny spôsob ako si spríjemniť víkend v prírode - či už s dobrou partiou alebo s deťmi.