Káhira 19. februára (TASR) - Archeológovia objavili v egyptskej Sakkáre hrobku starú viac než 4000 rokov, v ktorej je pochovaný pisár z čias faraónov so svojou manželkou. Oznámila to dnes generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky v Káhire Záhí Hawwás.
Hrobku zvanú mastaba, vyrobenú z hlinených tehál, objavili archeológovia z egyptsko-rakúskej misie neďaleko slávnej stupňovitej pyramídy kráľa Džosera, ktorá sa považuje za najstaršiu pyramídu v Egypte.
Hrobka patrila pisárovi menom Ka-Haj a jeho manželke. Vo výklenku v prednej časti hrobky sa našiel unikátny, dobre zachovaný dvojitý drevený sarkofág, ktorý zobrazuje manželský pár v sediacej polohe. Okrem toho v hrobke archeológovia objavili ďalšie štyri sochy pisára a jeho manželky, ako aj falošné drevené ornamentálne dvere a dva obetné stoly.
Nekropola kráľa Tetiho, kde sa hrobka našla, je rozsiahlym pohrebiskom s množstvom svätýň, pohrebných komôr a falošných dvier, ktorými podľa starých Egypťanov vychádzali duše mŕtvych z hrobiek.
Nekropola bola postavená pred viac než 4300 rokmi pri pyramíde kráľa Tetiho, prvého kráľa šiestej dynastie, ktorý vládol Egyptu 32 rokov.
Hrobka pisára Ka-Haja podľa Hawwása pochádza z obdobia Starej ríše, z konca piatej až začiatku šiestej dynastie, čo je približne rok 2350 pred naším letopočtom.
Sakkára leží asi 20 kilometrov južne od Káhiry a je jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií Egypta. Na pôde tohto rozsiahleho komplexu sa okrem najstaršej egyptskej pyramídy nachádza množstvo svätýň, hrobiek a pohrebísk.
V ostaných týždňoch tu archeológovia objavili hrobku so zaujímavými nástennými maľbami z čias faraóna Achnatona. Našlo sa tu aj zopár podzemných hrobiek z čias Strednej a Novej ríše.