Zmeškali smrtiaci vlak, uviazli v byrokratickom labyrinte
BRATISLAVA 19. februára (SITA/AP) - Keď pakistanská žena v domácnosti Syeda Hasina nestihla spolu so svojou rodinou vlak, myslela si, že sa stal zázrak. Vyčerpaní po celodennej ceste zo západnej Indie, ...
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA 19. februára (SITA/AP) - Keď pakistanská žena v domácnosti Syeda Hasina nestihla spolu so svojou rodinou vlak, myslela si, že sa stal zázrak. Vyčerpaní po celodennej ceste zo západnej Indie, Hasina, jej manžel, tri malé deti a tony batožiny dorazili v nedeľu na stanicu v Dillí, aby videli, ako ich vlak domov práve odchádza. Niekoľko hodín potom však dve smrtiace explózie v tom istom vlaku zabili najmenej 66 pasažierov. Ako Hasina uviedla, prvotné pocity eufórie z toho, že prežili sa už čoskoro zmenili na absolútnu beznádej. Rodina totiž uviazla v byrokratickom labyrinte vízových zákonov regulujúcich cestovanie medzi odvekými rivalmi - Indiou a Pakistanom.
"Každý nám hovorí, aké šťastie sme mali, keď sme zmeškali ten vlak. Nikto nám však nepovie, čo máme robiť teraz," uviedla drobná, 32-ročná Hasina s čiernou šatkou na hlave. Dilema rodiny odráža spletité, desiatky rokov staré zákony pre ľudí presúvajúcich sa cez jednu z najvyzbrojenejších hraníc na svete. Hasina bola so svojím manželom, Syedom Mohammedom Siddiqueom v indickom meste Jamnagar na svadbe bratranca a návšteve príbuzných. Keď chceli získať víza, museli sa z domu v Karáčí vybrať na 1600-kilometrov vzdialenú indickú ambasádu v Islamabade. Keď sa im víza napokon podarilo získať, platili iba pre mesto Jamnagar. Teraz, uviaznutí v čakárni na železničnej stanici v Dillí, Siddiqueova ustaraná tvár prezrádza frustráciu z prísnych vládnych nariadení. Ich víza im neumožňujú stanicu opustiť, no ani im nepovoľujú ostať v nej viac ako 24 hodín. Keď usadil svoju ženu a deti v špinavej čakárni, vybral sa von, aby našiel hotel, kde by mohli ostať. V každom ho odbili. "Povedali mi, že sa musím nahlásiť na polícii a prejsť colnou kontrolou. Podľa zákona však víza pre Dillí nemám, takže ak opustím stanicu, môžu ma zatknúť. Každú jednu hodinu sem pritom chodia predstavitelia železnice, aby kontrolovali, koľko času sme tu strávili. Povedali nám, že budeme musieť odísť. Ale kam?" pýta sa zúfalý Siddique pozerajúc na svojho syna a dve dcéry ako spia na podlahe. "Vďaka Alahovi sme ten vlak nestihli. Určite nás vytiahne aj z tohto," optimisticky doplnila svojho manžela Hasina.