BRATISLAVA. Na Slovensku sa bude čoskoro svietiť po celý rok. Je to prvý opozičný zákon, ktorý prešiel. Poslancovi za SDKÚ Martinovi Padovi sa hlavne s pomocou väčšiny HZDS a časti SNS podarilo presadiť, aby dopravné vozidlá povinne svietili po celý rok. Na diaľnicu nebudú môcť ísť autá s konštrukčnou rýchlosťou pod 70 kilometrov za hodinu.
Poslancov asi presvedčil argument, že novela nie je politická a môže zachrániť ľudské životy.
Podľa exministra vnútra Pada by mohlo celodenné svietenie zachrániť najmenej 5 životov ročne. Návrh podporilo skoro celé HZDS a veľká časť SNS. Cesta z Bratislavy do Košíc stáť o 14 korún viac.
Svietiť asi neprestaneme
Celoročné svietenie vstúpi do platnosti potom, ako vyjde v Zbierke zákonov. Predtým ho však ešte musí podpísať prezident, ktorý má 15-dňovú lehotu od doručenia. Teoreticky by to teda mohlo byť ešte pred polovicou marca, dokedy platí doterajšie „zimné svietenie“.
„Poslanci si, zdá sa, uvedomili, že to nebol politický zákon, ale zákon o živote občanov,“ povedal spokojný Pado.
Pado sa snažil byť apolitický
V rozprave sa exminister vnútra snažil, aby predstavil návrh čo najviac apoliticky. Zastali sa ho viacerí kolegovia z opozície. „Ste ochotní obetovať vyše 20 ľudských životov ročne,“ vysvetľoval poslancom Smeru Štefan Kužma z SDKÚ. Podľa Pada pôjde minimálne o 5 životov.
Pado argumentoval predpokladmi Európskej únie, podľa ktorých celoročné svietenie v krajinách únie môže ušetriť 1200 až 2000 ľudských životov za rok. Zvýšenie spotreby paliva je pritom iba jeden liter na 1000 kilometrov, čo je podľa Pada „dobrá investícia“. Hovoril aj o skúsenostiach z Maďarska, kde povinné svietenie po celý rok znížilo počet čelných zrážok o 13 percent.
Smer:nie je to systémové
Svietenie v princípe podporovali poslanci zo všetkých strán, ľudia zo Smeru však tvrdili, že ide o nesystémovú novelu. Predloha z ministerstva vnútra totiž ráta s oveľa rozsiahlejšími zmenami vrátane svietenia.
Do novely sa nakoniec dostali dve zmeny: svietenie sa bude týkať aj električiek a minimálna konštrukčná rýchlosť pre vozidlá s povoleným vjazdom na diaľnice sa zdvihla z 50 na 70 kilometrov za hodinu.
Pri hlasovaní nakoniec novelu podporilo 67 zo 124 prítomných poslancov. Okrem poslancov opozície za ňu hlasovalo 12 ľudí z HZDS, 5 zo SNS a dvaja poslanci Smeru, čo vystupoval najviac proti novele.
„Ja som tento návrh podporila, lebo som ho pokladala za rozumný. Čakať na novú novelu od ministerstva je pomerne dlhé obdobie. Aj tu sa ukázalo, že sa vieme dohodnúť, keď ide o ľudí,“ povedala poslankyňa za HZDS Zdenka Kramplová.
Prečo svietiť
Skoršia rozoznateľnosť pri striedaní svetla a tieňa (napr. „tunelový efekt“ v lesoch a alejach).
Lepšia viditeľnosť v jednotvárnej krajine zvýšením kontrastu.
Presnejší odhad vzdialenosti a rýchlosti blížiacich sa vozidiel.
Jasné rozpoznanie pohybu dopravných prostriedkov, tzn. rozlíšenie idúcich a stojacich vozidiel.
Kde sa svieti
Doteraz museli mať vodiči zapnuté svetlá od polovice októbra do polovice marca.
Celý rok musia vodiči svietiť napríklad v severských krajinách, v Česku, Poľsku či v Maďarsku.