Holíč 4. februára (TASR) - Obnoviť chátrajúci Holíčsky zámok a v priebehu nasledujúcich ôsmich rokov z neho urobiť turistickú atrakciu regiónu si dalo za úlohu vedenie mesta. Primátor Holíča Zdenko Čambal vidí v rekonštrukcii a následnom využití objektu nielen zviditeľnenie regiónu, ale aj pracovné príležitosti pre obyvateľov mesta a podnikateľské subjekty.
"Slovensko v poslednom období zažíva rozmach priemyselných parkov, no netreba zabúdať ani na skutočnosť, že jedno z dôležitých hospodárskych odvetví u nás je cestovný ruch. Holíč má jedinečnú príležitosť alternovať priemyselný park rekonštrukciou zámku. Realizácia tohto zámeru by priniesla nezanedbateľné príjmy pre mesto," povedal.
Prvým krokom na znovuoživenie zámku by malo byť podľa neho vyriešenie vlastníckych vzťahov. Zámok nie je majetkom samosprávy, v posledných rokoch menil veľmi často svojho majiteľa, čo bolo príčinou, že sa do opravy objektu neinvestovalo. Po tomto by sa Holíč mohol uchádzať o zdroje z grantov Európskej únie.
Atraktivitu holíčskeho zámku by pre návštevníkov mohla podčiarknuť aj existencia blízkeho tereziánskeho žrebčínu v Kopčanoch či iné pamätihodnosti v okolí.
Zámok v Holíči sa v roku 1736 stal majetkom cisárskej rodiny Habsburgovcov, jeho história však siaha v podobe obranného hradu do 13. storočia. V 18. storočí sa začalo postupné prebudovávanie blokovej renesančnej pevnosti na trojkrídlový barokový kaštieľ s novou funkčnou náplňou. Prestavbu vykonali pod vedením najvýznamnejších rakúskych architektov a umelcov F. A. Hildebrandta, J. N. Jadota, J. B. Chamanta. Baroková prestavba Holíčskeho kaštieľa ho zaraďuje medzi vrcholné barokové diela na území Slovenska. Monumentalita objektu, jeho veľkorysá architektonická koncepcia a historické reálie boli dôvodom na jeho vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970.