TRENČÍN 4. februára (SITA) – Mesto Trenčín v minulom roku navštívilo vyše sto tisíc ľudí, z toho približne štvrtina zo zahraničia. Najväčší záujem je o Trenčiansky hrad a centrum mesta. Ako však upozorňuje vedúca útvaru marketingu MsÚ v Trenčíne Renáta Kaščáková, štatistika návštevnosti nie je presná, útvar k nej dospel získaním viacerých údajov.
Najpodstatnejší je počet ľudí, ktorí prenocovali v ubytovacích zariadeniach. V Trenčíne minulý rok prespalo približne 75 000 návštevníkov, z toho okolo 32 000 zahraničných. Potenciál využitia lôžok dosiahol 33 percent. „Ďalším porovnávacím zdrojom je pre nás štatistika návštevníkov Trenčianskeho hradu a tiež štatistika návštevníkov nášho informačného centra. Dá sa ešte čiastočne vychádzať aj z návštevnosti najbližších kúpeľov - Trenčianske Teplice a Piešťany. Aj keď turisti nie sú ubytovaní priamo v Trenčíne, faktom je, že pomerne veľké percento z nich Trenčín navštívi, hoci opäť môžeme iba odhadovať,“ uviedla Kaščáková. Hrad vlani navštívilo 71 tisíc ľudí, Piešťanské kúpele 47 000 návštevníkov, z toho 26 000 zahraničných a kúpele Trenčianske Teplice zaznamenali 4 tisíc návštevníkov. „Niečo napovie aj štatistika návštevnosti a počtu vystavovateľov na veľtrhoch výstaviska TMM, za rok 2006 to bolo okolo 60 000 ľudí,“ uviedla Kaščáková. Propagácii Trenčína a zvyšovaniu návštevnosti v neposlednom rade dopomáha aj festival Pohoda, na ktorý mesto prispieva miliónom korún. Návštevnosť presahuje 20 000. „Z kombinácie týchto údajov možno odhadom usudzovať, že Trenčín v minulom roku navštívilo viac ako 100 000 ľudí,“ konštatuje Kaščáková.
Na rozvoj cestovného ruchu (CR) a propagácie mesta trenčianska samospráva tento rok vyčlenila približne 4,2 milióna korún. Suma je rozdelená na čiastky v rozmedzí 50 až 500 tisíc korún. Peniaze slúžia na účasť na veľtrhoch CR, rozširovanie webových služieb, zavedenie jednotného vizuálneho štýlu na propagačných tabuliach, banneroch a reklamných materiáloch, doplnenie turistického značenia a orientačného systému v meste, inzerciu v oblasti cestovného ruchu, podporu tvorby produktov cestovného ruchu, rozšírenie ponuky propagačných materiálov o meste, a podobne. „O tom, či je to veľa alebo málo sa dá povedať, že je to veľmi relatívne. Je naozaj veľmi ťažké zmerať, ako zvýšená propagácia prispieva či neprispieva k zvýšeniu návštevnosti mesta,“ domnieva sa Kaščáková. Všeobecne vraj platí, že propagácie nie je nikdy dosť. „No nejde len o spoločnú propagáciu, ale najmä o stimuláciu podnikateľského prostredia k celkovému zlepšovaniu služieb či rozširovaniu ponuky pre návštevníkov mesta, o spoločnú motiváciu k sústavnému zlepšovaniu kvality. To je veľmi dlhá cesta. Samospráva by tu mala zohrať úlohu iniciátora procesu, aby spoločných investícií do cestovného ruchu postupne pribúdalo a aby čo najrýchlejšie začali pribúdať aj ich multiplikačné efekty," dodáva Kaščáková.
Súkromný sektor sa podľa Kaščákovej zatiaľ do cestovného ruchu aktívne moc nezapája, mesto sa preto rozhodlo tvoriť produkty, ktoré by mali mať na starosti cestovné kancelárie. „Už v minulom roku sme pre návštevníkov piešťanských kúpeľov vytvorili produkt - poldennú a celodennú prehliadku Trenčína so sprievodcom, ktorú propagujeme nielen v Piešťanoch, ale aj v rámci informačného centra a na web stránke. Niečo podobné by sme chceli pripraviť aj pre iné cieľové skupiny - seniorov, prípadne aktívnych návštevníkov - peších turistov či cykloturistov a pod. Keď zavítajú do mestského informačného centra, alebo na internetovú stránku, musia dostať ponuku aspoň dvoch-troch konkrétnych itinerárov, ktoré by ich v meste a jeho okolí zamestnali nie na jeden, ale povedzme na dva až tri dni."
Trenčín v rámci vzájomnej propagácie už vytvoril spoluprácu s Bratislavou a Piešťanmi, ktorá má dopomôcť k tomu, aby turista prichádzajúci na Slovensko svoj výlet neukončil prehliadkou hlavného mesta, ale aby „vyrazil ďalej na sever“ so zárukou, že ho tam budú čakať ďalšie atrakcie. „Rozbieha sa spolupráca aj s kúpeľmi v Trenčianskych Tepliciach,“ povedala Kaščáková.