Kedysi fajčil šesťdesiat denne, teraz sa z neho stala Johanka z Arku protifajčiarskej barikády, a rád by, aby celá únia zahasila svoju poslednú cigaretu.
Eurokomisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Markos Kyprianu. Práve včera predstavil svoju dlho očakávanú víziu „priestoru bez dymu“ a jej cieľom nie je nič menšie než dosiahnuť zákaz fajčenia na spoločných priestoroch vo všetkých krajinách únie.
Koniec fajčiarov v Európe
Pokiaľ pre svoj plán získa podporu verejnosti a vlád členských štátov, už za rok by mohol prísť návrh zákona s pracovným názvom koniec fajčiarov v Európe.
Teraz je však Kyprianu na začiatku: včera vyhlásil polročnú verejnú debatu, z ktorej by malo byť isté, ako tvrdo sa má proti milovníkom nikotínu zakročiť a tiež, či to má urobiť Brusel.
Až na základe jej výsledku príde návrh ďalšieho postupu. Sám komisár sa pritom netají tým, že za najúčinnejší boj proti rozšírenému zlozvyku považuje zákaz bez výnimiek všade okrem súkromia domova - teda v kanceláriách, verejných budovách, zastávkach hromadnej dopravy, reštauráciách, kaviarňach i baroch.
Opiera sa pri tom o niekoľko analýz. Jednak údaj, že len pasívne fajčenie zabíja ročne 79–tisíc ľudí v Európe a náklady na liečbu chorôb spojených s nikotínovým návykom presahuje každý rok sto miliárd eur. A potom, že rozširovanie nefajčiarskych zón získava popularitu na verejnosti.
Fajčiarov ubúda
Podľa aktuálnych údajov Bruselu fajčiarov v Európe ubúda, a to najviac v štátoch, ktoré už rôzne obmedzenia zaviedli. Najďalej išli Íri, ktorí ako prví už v roku 2004 predstavili plošný zákaz fajčenia všade na verejnosti vrátane barov a pivníc. Počet milovníkov bieleho dymu tam odvtedy klesol o pätinu. Menej fajčiarov, alebo aspoň zníženie počtu dennej dávky cigariet, hlásia i ostatné krajiny so zavedenou protifajčiarskou politikou - Malta, Švédsko, Taliansko či Grécko.
Čerstvé údaje hovoria, že nefajčí sedem z desiatich obyvateľov únie a väčšina fajčiarov by rada prestala.
Zákaz poťahovania z cigariet na pracovisku a vo verejných budovách podporuje 80 percent ľudí, v baroch a pivniciach 60 percent. Česi patria v tejto veci k tolerantným národom: úplný zákaz fajčenia vrátane barov si želá zhruba šestina z nich.
Aktuálne chystajú rozšíriť priestor bez dymu Francúzi: zajtra vstúpi do platnosti zákon o zákaze fajčenia vo verejných priestoroch a reštauráciách. Belgicko sa potom o pár týždňov stane prvou krajinou v únii, ktorá začne predávať cigarety v odstrašujúcom balení - s obrázkami pokazených zubov či rakovinových pľúc na škatuľke.
Autor: Brusel