Informovali o tom dnes rumunské médiá s odvolaním sa na popredného predstaviteľa verejnej správy v Brašove Aristotela Cancesca, avšak bez uvedenia konkrétnej identity nového vlastníka.
Podľa rovnakého zdroja ponúkli Habsburgovci stredovekú pevnosť, ktorú vybudovali v 14. storočí na predhorí Karpát, najskôr mestu Brašov. Trojročnú opciu na kúpu objektu si už vo vlani uzavretej dohode s pôvodnými majiteľmi vyhradil rumunský štát, ktorý práve spomínaný hrad vrátil medzi prvými vlastníkom na základe problematického zákona o reštitúciách.
Habsburgovci prišli o pevnosť po druhej svetovej vojne, keď ju komunistický režim v krajine vyvlastnil.
Kým rumunskému štátu ponúkali dediči pôvodných majiteľov objekt za 60 miliónov eur, teraz ho predali za podstatne vyššiu sumu, pravdepodobne viac ako 100 miliónov eur, informoval A. Cancescu, ktorý zo zodpovednosti za túto skutočnosť obvinil ministra kultúry Adriana Iorgulesca. Ten ponuku Habsburgovcov neakceptoval a označil ju za "nekorektne vysokú".
Hrad Bran je turistickou atrakciou, aj keď v skutočnosti nemá nič spoločného so slávnym románom Drakula Brama Stokera. Podľa povesti bol jedným z jeho majiteľov aj krvilačný Vlad Tepeš, ktorého život bol inšpiráciou pre knihu, aj keď na hrade zrejme býval len krátko.
6 20 le juh