LONDÝN 19. januára (SITA/AFP) - Orkán, ktorý vo štvrtok zasiahol veľkú časť európskeho kontinentu, si už vyžiadal najmenej 29 obetí. Najmenej dvanásť ľudí prišlo o život vo Veľkej Británii, ďalších sedem v Nemecku, päť v Holandsku. Tri obete hlási Česká republika, dve Francúzsko. Orkán spôsobuje chaos v doprave, najmä železničnej a leteckej, vyvracia stromy, odnáša strechy budov a spôsobuje rozsiahle výpadky elektrického prúdu. Väčšinu obetí si orkán vyžiadal medzi motoristami, na ktorých vozidlá popadali stromy či stĺpy, niekoľko ľudí prišlo o život po zásahu lietajúcimi či padajúcimi ťažkými predmetmi. Úrady v zasiahnutých krajinách vyzývajú občanov, aby sa zdržiavali radšej vo svojich domovoch, a aby používali autá len v krajnom prípade.
Vo Veľkej Británii, kde sú vpády silného vetra predsa len obvyklejšie ako v európskom vnútrozemí, nezaznamenali podľa meteorológov taký silný vietor od januára 1990. Orkán sa na niektorých miestach starého kontinentu vo štvrtok v noci blížil k rýchlosti 200 kilometrov za hodinu. Rýchlosť 191 km/h hlásia nemeckí meteorológovia, poryvy nad 190 km/h namerali aj na českej Sněžke.
V Mníchove prišlo o život poldruharočné dieťa, ktoré zasiahli balkónové dvere vytrhnuté z pántov. Na bavorskom vidieku prišiel o život aj 73-ročný dôchodca po zásahu dverí od stodoly. V meste Riel na juhu Holandska zahynul jedenásťročný chlapec po náraze do auta. Vodič tvrdí, že to nie on zrazil chlapca, ale naopak: Chlapec unášaný vetrom narazil do auta.
V Lamanšskom prielive francúzske a britské vrtuľníky previezli do bezpečia 26 ľudí, ktorí neďaleko anglického pobrežia na záchrannom člne opustili potápajúcu sa nákladnú loď. V lodi, ktorá podľa francúzskych predstaviteľov preváža "nebezpečný materiál" vrátane výbušnín a vysoko nebezpečných chemikálií, sa v časti tesne nad morskou hladinou objavila jeden a pol metra široká puklina.
V Paríži zatvorili všetky parky, záhrady aj cintoríny. Na čas boli zastavené aj vlaky Eurostar premávajúce medzi Parížom, Bruselom a Londýnom. Ich premávka bola neskôr obnovená. Holandsko a Nemecko zastavilo premávku na železnici úplne. Holandský Červený kríž zriadil na rôznych miestach krajiny stany pre zhruba 5000 cestujúcich, ktorí boli v tom čase vo vlakoch mimo miest. Britské aerolínie zrušili 130 a švajčiarske 100 vnútrozemských letov. Letisko Praha-Ruzyně večer z bezpečnostných dôvodov uzatvorilo nástupné tunely a cestujúcich vozí k lietadlám a od nich autobusmi.
V noci na piatok museli po zrútení jedného z oceľových nosníkov evakuovať berlínske hlavné železničné nádražie, ktoré je najväčším železničným nádražím na starom kontinente. Po tom, čo vietor porozbíjal sklenenú výplň na streche, uzatvorili aj amsterdamské nádražie.