Washington 11. januára (TASR) - Medzinárodné trendy smerujú k životu v mestách; svedčí o tom aj skutočnosť, že v roku 2005 žilo v mestách až 49 percent svetovej populácie. Ako uvádza "Správa o stave sveta 2007" washingtonského inštitútu Worldwatch Institute, čoskoro sa hranica preklopí a po prvý raz v dejinách ľudstva bude v mestách žiť viac ľudí než na vidieku.
Pokiaľ ide o boj proti globálnemu otepľovaniu, práve z miest a miestnych samospráv vychádza najväčšia iniciatíva a najinovatívnejšie nápady. Sú to často starostovia, miestne komunity alebo spoločnosti, ktoré sa snažia nájsť spôsob, ako nepriaznivý dopad klimatických zmien zmierniť. Inovácia sa deje najmä na lokálnej úrovni, hovorí riaditeľka projektu Molly O'Meara Sheehanová.
Medzi inovatívne projekty patrí napríklad zavedenie mestského poľnohospodárstva vo Freetowne, metropole Sierry Leone, napájanie dopravnej signalizácie a pouličného osvetlenia slnečnými kolektormi v kolumbijskej Bogote či zavedenie ohrevu na slnečný pohon vo väčšine domácností v čínskom Ži-čao.
Iniciatíva vo vzácnych prípadoch vychádza aj z úsilia národných vlád, ktoré sa spoločne snažia obmedzovať emisie skleníkových plynov, najúhlavnejších vinníkov globálneho otepľovania. Nie všetky rozvinuté krajiny však tieto snahy podporujú na vládnej úrovni, čím nechávajú voľné pole práve aktivite lokálnych skupín. A v rozvojovom svete má lokálne úsilie rýchlejší dopad než celonárodné plány, ktoré majú málo podpory.
Pokiaľ ide o otázku energie, aj vláda USA prenecháva v tomto smere iniciatívu na miestne samosprávy, potvrdila Sheehanová. Jedným z dôvodov môže podľa nej byť tradičný národný vplyv záujmov vidieka. Podľa Christophera Flavina, prezidenta inštitútu Worldwatch, zasa môže dôvod spočívať v tom, že veľké korporácie, ktoré majú zväčša rozhodujúci vplyv na národnej úrovni, nemajú veľkú moc ani politický vplyv na lokálnej úrovni.
Ešte pred storočím väčšina svetovej populácie žila na vidieku, no do budúceho roku bude viac než polovica sveta žiť v mestských aglomeráciách. V mestách, najmä v lacných oblastiach rozvojových krajín, každoročne pribúda vyše 60 miliónov ľudí - čo je zhruba populácia celého Francúzska, uvádza sa v správe inštitútu.
Spomedzi troch miliárd ľudí, ktoré dnes žijú v mestách, asi jedna miliarda žije v slumoch. Tieto chudobné predmestia veľkomiest správa definuje ako oblasti bez základných životných potrieb ako je čistá voda, toalety či trvácne obydlia.