u zámku. Mal by tak vzniknúť ojedinelý projekt, aký nebude mať v Európe obdobu.
K existujúcim vzácnym drevinám v parku pribudnú ďalšie, niektoré z nich budú ozvučené. Návštevníkom majú predstaviť panovníka, ktorého pre ne vybrali.
Medzi prvými sa hľadala historická postava, ktorá by najviac zodpovedala majestátnemu ginku dvojlaločnému.
„Ginko je najkrajšie na jeseň. Jeho lístie však zvykne opadnúť naraz za jedinú noc,“ hovorí riaditeľ. Aj preto bude tento neobyčajný strom nosiť pečať Jána Zápoľského, ktorý dlhé roky bojoval o uzavretie mieru a korunu. Sláva a úspech k nemu prišli na sklonku života, keď dosiahol takmer všetko. Odišiel však na vrchole síl. Podobne ako listy ginka. Ambrovník, ktorý je nazývaný stromom lásky, zasa má sprítomniť vzťah Jána Korvína a Blanky Sforzovej.
Najznámejší bojnický strom - lipa kráľa Mateja, svojho patróna z pochopiteľných dôvodov meniť nebude. Naďalej ním ostane Matej Korvín, s ktorým je dodnes historicky zviazaná. Hoci ju podľa legendy v 14. storočí zasadil Matúš Čák, strom bol srdcovou záležitosťou Mateja Korvína. Milovníkovi umenia, ale aj samotárskemu čudákovi Jánovi Pálffymu bude patriť rovnako záhadná volémia. „Tento strom sa našiel v austrálskej rokline pred desiatimi rokmi, hoci ho považovali za dávno vyhynutú drevinu. Dodnes sa miesto jeho nálezu tají a turistov sem púšťajú zriedkavo,“ hovorí Ján Papco.
Voľba na volémiu padla preto, lebo je rovnako excentrická ako bol gróf Pálffy. Objavenie volémie vyvolalo veľký rozruch, niektorí vedci nález označili ako pozdrav od dinosaurov.
Volémiu našiel v roku 1994 v austrálskom národnom parku Blue Mountains výskumník David Noble. Vtedy ešte netušil, že narazil na skupinu druhohorných ihličnanov, ktoré už zakrátko označili niektorí vedci za najstaršiu rastlinu na svete.
Podobné stromy rástli na planéte približne pred 200 miliónmi rokov, ich vyhynutie spôsobili klimatické zmeny. Našťastie sa ukázalo, že pokusy dopestovať volémiu v rôznych zemepisných šírkach sú nádejné. V Bojniciach veria, že sa mu bude páčiť aj u nich.
„Musíme najprv otestovať, či sa strom uchytí priamo v parku, alebo ho budeme musieť skladovať v prenosnom kontajneri,“ dodal Papco.