Svätí muži, niektorí nahí, zamazaní od hlavy k päte popolom, iní oblečení v pestrých žltých šatách, kráčali za úsvitu na čele procesií smerujúcich k brehu Gangy. Státisíce mužov, žien a detí vstúpili za spevu náboženských piesní do vody k očistnému kúpeľu.
„Najprv som cítil trochu chlad. Ale keď som sa raz ponoril, zima bola preč,“ rozprával o svojom zážitku bývalý vládny úradník R. V. Upadhaja, ktorý rovnako ako ostatní čelil ľadovému vetru, hmle a teplote šesť stupňov. Mnoho ľudí si posvätnú, ale silne znečistenú vodu po kúpeli naberá do plechoviek, fliaš a kanistrov pre príbuzných a priateľov, ktorí ku Gange nemohli prísť.
Hinduisti veria, že kúpeľom v Gange zo seba zmyjú hriechy a urýchlia tak svoju cestu k dosiahnutiu nirvány. Kumbh mélá pôvod odvodzuje z mytologického boja medzi bohmi a démonmi o pohár s nektárom nesmrteľnosti (kumbh znamená hindsky pohár, mélá slávnosť, trh), pri ktorom sa niekoľko kvapiek nektáru vylialo na Zem.
Organizátor P. R. Mišra odhadol, že za prvých šesť hodín osláv podstúpili kúpeľ viac než tri milióny ľudí. „Najdôležitejšie je pre nás ustrážiť tento obrovský dav. Len dnes tu očakávame až desať miliónov veriacich,“ povedal Mišra.
Indické úrady vybudovali na brehu Gangy rozsiahle stanové mesto, ktoré je údajne pripravené poskytnúť ubytovanie dvom miliónom návštevníkov. K dispozícii majú 25 tisíc mobilných toaliet.
V obavách z ušliapania v oblasti hliadkuje 50-tisíc policajtov. „Naši policajti v civile sa budú pohybovať medzi veriacimi. Niektorí policajti oblečení ako sádhuovia (svätí muži) zaujmú pozície na strategických bodoch,“ vyhlásil minister vnútra štátu Uttarpradéš R. M. Šrívastava. V nasledujúcich 42 dňoch by do Iláhábádu malo doraziť okolo 70 miliónov hinduistov.
Ráma Dévíová z Iláhábádu nechcela kúpeľ zmeškať, hoci už pre starobu nemôže chodiť. Ženu, ktorá si nepamätá svoj vek a zúčastnila sa vraj všetkých slávností Kumbh mélá za svojho života, niesol desať kilometrov od domu k rieke na chrbte jej tridsaťpäťročný syn, vojak indickej armády.