BRATISLAVA - Je príliš teplo, nedostatok snehu, preteky musia byť zrušené! To sú slová, ktoré už od začiatku sezóny počúvajú športovci od organizátorov Svetových pohárov v zimných športoch z celej Európy. Môže za to jeden z najteplejších koncov roka za posledných päťdesiat rokov.
Problémová sezóna
Problémová sezóna sa začala už koncom októbra. V Söldene na ľadovci Rettenbach sa mal konať Svetový pohár v obrovskom slalome mužov a žien. Ešte deň pred pretekmi bolo všetko pripravené, vytrvalý nočný dážď a teplota nad bodom mrazu aj vo výške 4000 metrov nad morom nakoniec zmarili všetko úsilie organizátorov. A tak si zjazdoví lyžiari po prvý raz zasúťažili až 11. a 12. novembra vo fínskom Levi. Asi 170 kilometrov za polárnym kruhom.
Po tradičnom zámorskom bloku pretekov sa zjazdársky kolotoč mal vrátiť na európske svahy. Lenže problémy postupne hlásil švajčiarsky St. Moritz, francúzske strediská Mégeve či Val d'Isere a medzinárodná lyžiarska federácia pláta situáciu, ako sa len dá. Niektoré preteky sa jej zrejme podarí nahradiť na inom mieste a v inom termíne, ostatné bude musieť zrušiť bez náhrady.
Pre nedostatok snehu sa federácia dokonca dostala do sporu s niektorými tímami. Američania hrozili, že stiahnu svojich najlepších pretekárov z európskej časti Svetových pohárov, ak nedostanú záruku, že budú mať kde súťažiť.
Na počasie doplatilo aj Osrblie
Areál v Osrblí mal od 13. do 17. decembra hostiť najlepších biatlonistov sveta. Lenže teploty nad bodom mrazu nedovolili organizátorom spustiť ani snehové delá a tak sa museli preteky 3. kola Svetového pohára po tretí raz v osrblianskej histórii presunúť na iné miesto. V roku 2000 zaskočila talianska Anterselva, rok predtým slovinská Pokljuka.
Tento rok cestovali pretekári namiesto na Horehronie do rakúskeho Hochfilzenu, aj keď ani tam nebola spočiatku situácia najlepšia. Aby sa vôbec mohlo súťažiť, musel sa sneh zvážať spod neďalekého najvyššieho vrchu Rakúska - Grossglocknera.
Skokani uvažovali nad umelou hmotou
Problémy majú všetci. Bežci na lyžiach, snoubordisti, akrobatickí lyžiari. Aj skokani na lyžiach. Pretože meteorológovia predpovedajú zimnejšie počasie až na prelome rokov, dostali tí, čo pripravujú známe Turné štyroch mostíkov, nápad, ako predísť problému s nedostatkom snehu.
Požiadali lyžiarsku federáciu o možnosť organizovať podujatie na mostíkoch s umelou stopu. V prípade, že počasie bude stále skôr jarné ako zimné. Lenže neuspeli. Federácia argumentovala Medzinárodným súťažným poriadkom, ktorý povoľuje použiť umelú stopu vo vysokohorských podmienkach len v termíne od 15. júna do 15. októbra.