Podľa slovenského klimatológa Pavla Faška je už dnes zrejmé, že väčšina Európy má za sebou rekordne najteplejšiu jeseň v období historických meraní a možno aj dlhšie.
„Všetkých desať najteplejších rokov sme zaznamenali za posledných 12 rokov,“ uvádzajú britskí meteorológovia. Rekordný je rok 1998, keď bola teplota o 0,55 stupňa Celsia vyššia než priemerných 14 stupňov z rokov 1961 až 1990.
Teplú jeseň a začínajúcu zimu s nezvyčajne vysokými teplotami Faško pripisuje globálnemu otepľovaniu. To spôsobuje ľudská činnosť, predovšetkým energeticky nákladný život.
„Najmä krajiny tretieho sveta, ktoré sú veľmi ľudnaté, si v posledných desaťročiach robia prirodzený nárok na lepší život, ktorý je, samozrejme, spojený s využívaním energií,“ hovorí Faško. Ľudia na celom svete vyrábajú čoraz viac odpadu, najmä tým, že čoraz viac ľudí používa autá a spaľovaním palív. Tým sa otepľuje atmosféra a povrch oceánov, čo podľa Faška spôsobuje topenie ľadov v Arktíde a v menšej miere aj v Antarktíde. A čím je menej ľadu a naopak viac vody, tým menej slnečného žiarenia sa odrazí. Voda žiarenie vstrebáva a je teplejšia. Výsledok? Každoročné teplotné rekordy.
Klimatické zmeny ohrozujú aj populárne zimné strediská v Európe, ktoré doteraz problémy so snehom nemávali.
Správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) uvádza, že otepľovanie môže oslabiť ekonomiku regiónov, ktoré z turistiky počas zimného obdobia žijú.
Vo väčšine alpských stredísk tento rok odložili začiatok lyžiarskej sezóny. Aj alpská oblasť má za sebou najteplejšiu jeseň a sneh sa drží len vo výškach, kde sa udrží celoročne. Do lyžiarskych stredísk v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku a Francúzsku prichádza ročne 60 až 80 miliónov návštevníkov. Či bude alebo nebude snežiť, má na miestnu ekonomiku veľký vplyv.
Podľa štúdie OECD je otepľovanie v Alpách trikrát väčšie ako svetový priemer a výhľad do budúcnosti nie je v tomto smere veľmi optimistický.
Aký teplý bol tento rok na Slovensku, sa ukáže až po vyhodnotení celoročných meraní začiatkom januára.
Výrazné otepľovanie sa prejavuje aj rôznymi extrémami počasia. Na Slovensku sú to najmä silnejšie letné búrky, ktoré môžu spôsobiť značné materiálne škody. Vo svete sú to tropické cyklóny a hurikány, ktoré sú intenzívnejšie ako v minulosti, čo je spôsobené vyšším energetickým potenciálom procesov, ktoré ich spúšťajú.
Autor: jah, čtk