Dlhoročná členka folklórneho súboru Danka Žuffová dodáva, že na Luciu sa zvykne v niektorých rodinách stále liať olovo. „V iných regiónoch Slovenska sa tento zvyk udomácnil na Ondreja, no vo väčšine oravských dedín je príznačný pre sviatok Lucie,“ dodáva. Dievčatá olovo najprv roztopili a potom ho tekuté preliali cez kľúčovú dierku do studenej vody. Tvar, ktorý vznikol, mal napovedať, aké povolanie bude mať budúci manžel.
Takmer všetky oravské zvyky sú spojené s mágiou a v jednotlivých dedinách sa odlišujú. V niektorých obciach si dievčatá napísali na papieriky mená chlapcov a potom ich zakrútili do haluškového cesta. Ktorá haluška vyplávala pri varení na povrch ako prvá, tá vraj niesla aj meno ženícha. Predtým však museli ukradnúť z domov pekných mládencov všetko, čo bolo na varenie halušiek potrebné. Drevo, vodu a dokonca aj múku a vajcia. Meno vyvoleného prezradiť nesmeli. Museli počkať do polnoci a potom vybehnúť na ulicu a pobozkať prvého okoloidúceho. Ak sa jeho meno zhodovalo s menom na lístku, do roka mala byť svadba.
Najviac smiechu vraj bývalo, keď išla okolo ako prvá žena a dievča sa jej chcelo silou-mocou vyhnúť. V niektorých obciach Oravy sa mená nápadníkov nevkladali do halušiek, ale jednoducho sa napísali na lístky a každý deň až do Vianoc sa jeden z lístkov odhodil.
Bežné bolo aj napríklad vyháňanie zlých duchov z kútov domu husacím krídlom, pričom počas tohto aktu museli byť dievčatá úplne ticho.
Autor: eta