Ministerstvo dopravy včera oznámilo, že sa vzdalo navrhovaného nariadenia, ktoré by cudzincom umožnilo uplatňovať rozhodovanie a kontrolu ohľadom trás, rozpisov a mnohých ďalších aspektov prevádzkovania leteckých spoločností. Stalo sa tak po tom, čo kongresmani, odbory a ďalší podrobili plánovanú zmenu zdrvujúcej kritike.
Tento krok poukazuje na rastúce protekcionárske nálady v Kongrese a v celých Spojených štátoch. Bude to mať dosah aj na rokovania o dlhoočakávanej dohode, ktorá by umožnila aerolíniám USA a Európy lietať bez obmedzení cez Atlantik.
Dohoda o „Otvorenej oblohe“ by tiež umožnila lepší prístup amerických dopravcov k obľúbenému londýnskemu letisku Heathrow. Európania vyhlásili, že nemôžu dotiahnuť dohodu do konca, ak Spojené štáty neliberalizujú pravidlá o zahraničných investíciách na činnosť amerických aeroliniek.
Obe strany sa plánujú vrátiť k rokovaciemu stolu v januári, aby preskúmali, ako možno dohodu zachrániť. Európania, ktorým ide o rozsiahlejší prístup na americký trh, by sa mohli snažiť o alternatívne ústupky zo strany Spojených štátov, hoci je nejasné, čo by mohli obsahovať. Európania musia počítať s ďalším tlakom na uzavretie rozhovorov. Európsky najvyšší súd totiž rozhodol, že bilaterálne dohody o letectve, ktoré majú všetky európske krajiny so Spojenými štátmi sú ilegálne a musia byť nahradené širším európskym režimom. Keby sa tieto dohody anulovali, mohlo by to narušiť aviačné služby, ako napríklad aliancie medzi americkými a európskymi dopravcami.
Európski ministri dopravy by sa mali stretnúť na budúci týždeň v Bruseli, kde podľa očakávania mali schváliť dohodu o otvorenej oblohe. Samozrejme, keby bola zmena v americkom zákone zavŕšená. Silná opozícia však donútila Biely dom odvolať ju. Opozícia v Kongrese pod vedením republikánov je výrazná. Je pravdepodobné, že iba zosilnie, len čo demokrati prevezmú moc na budúci rok. Americký zákon celé roky obmedzoval vlastníctvo akcií zo strany cudzincov v aerolíniách USA a bránil zahraničným záujemcom vykonávať „skutočnú moc a riadenie“ operácií. Administratíva prezidenta Busha argumentovala, že uvoľnenie pravidiel o riadení by pritiahlo viac zahraničných investícií do dopravcov v Spojených štátoch, a tiež by pomohlo pri európskych rokovaniach. Bushov plán by bol umožnil cudzincom získať kontrolu pri väčšine operácií, okrem bezpečnostných záležitostí, ochrany a využitia lietadiel armádou Spojených štátov.
Autor: LAURA MECKLER Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.