Oznámila to dnes čínska oficiálna tlačová agentúra Sinchua.
V porovnaní s minulým rokom ide o 20-percentný nárast, čo možno pripísať narastajúcemu počtu turistov prúdiacich do Tibetu. Miliónty pasažier odletel z Lhasy na palube lietadla spoločnosti Air China do juhozápadného mesta Čcheng-tu.
Frekventovanosť lhaského letiska Gonggar sa zvyšuje i napriek konkurencii železnice spájajúcej Tibet a Čching-chaj, ktorú otvorili v lete. Konkurencia železnice spôsobila pokles cien leteniek, čo podnietilo k ceste do tohto himalájskeho regiónu ešte viac ľudí, uvádza Sinchua.
Lhaské letisko Gonggar sa nachádza vo výške 3650 metrov nad morom. Druhé najvyššie položené letisko sveta je tiež na území Tibetu - vo východnom meste Kamdo. Tretie civilné letisko v Tibete otvorila Čína v júni a štvrté má v úmysle vybudovať v meste Ngari v západnej časti Tibetu.
Letiská i nová železnica podľa Pekingu pomôžu rozvoju chudobného Tibetu. Aktivisti za Tibet však varujú, že tento dopravný rozmach len urýchli migráciu Číňanov do tejto oblasti a prispeje k rýchlejšiemu zániku tibetskej budhistickej kultúry.
Duchovný a politický vodca Tibetu, XIV. dalajláma, opustil Lhasu v roku 1959, deväť rokov po vpáde čínskej komunistickej armády do Tibetu a v roku krvavého potlačenia povstania Tibeťanov proti čínskej nadvláde. Odvtedy žije v indickom exile. Tibet má v rámci Číny štatút autonómnej oblasti.