Liptovský Mikuláš 24. novembra (TASR) - Približne 500 priestupkov zaznamenali dobrovoľní strážcovia prírody počas tohtoročnej letnej sezóny na území Tatranského národného parku (TANAP). Z nich asi 30 percent riešili blokovou pokutou, prípadne na priestupok upozornili správny orgán alebo inšpekciu životného prostredia. Zvyšok priestupkov vybavili pohovormi. Návštevníci hôr najčastejšie porušujú návštevný poriadok TANAP-u napríklad stanovaním na nedovolených miestach, pohybom mimo turistických trás, odznelo na dnešnom pracovnom stretnutí členov stráže prírody v Liptovskom Mikuláši.
"Poslaním členov stráže prírody nie je za každú cenu pokutovať návštevníkov TANAP-u za ich nedovolené správanie. Snažíme sa ich vychovávať, upozorňovať na ich konanie, aby priestupkov bolo čo najmenej," povedal koordinátor činnosti strážcov prírody zo Správy TANAP-u Miroslav Bella. Podľa jeho slov činnosť strážcov prírody riadi Správa TANAP-u na základe poverenia Krajských úradov životného prostredia v Prešove a v Žiline. K povinnostiam stráže prírody patrí okrem iného aj oznamovať nedostatky a udalostí, ktoré zistia pri obhliadke a kontrole územia. Ochranári majú právo uložiť blokové pokuty do výšky 2 000 Sk. "Dobrovoľní členovia stráže prírody sú verejnými činiteľmi s rovnakými oprávneniami a povinnosťami ako profesionálni strážcovia a majú nezastupiteľnú úlohu pri plnení dozornej a kontrolnej činnosti na území národného parku," povedal Bella.
Na území TANAP-u pôsobí približne 90 dobrovoľných členov stráže prírody. Z nich je 60 zo Žilinského kraja, ktorí kontrolujú dodržiavania návštevníckych poriadkov v južnej a severnej časti Západných Tatier. Zvyšní ochrancovia prírody sú z Prešovského kraja a venujú pozornosť oblasti Vysokých Tatier.