V prípade lízingu totiž automobil počas celej doby splácania vlastní lízingová spoločnosť. A klient si ho iba prenajíma.
Pri splátkovom predaji alebo pri financovaní cez bankový úver je klient vlastníkom vozidla od jeho prevzatia v predajni. Preto má aj iné postavenie v prípade poistného plnenia z havarijného poistenia.
Výhodnejší úver
V prípade bankového úveru má klient relatívnu výhodu, aj keď pri krádeži je ťažké hovoriť
o akýchkoľvek svetlých stránkach. Vlastník totiž získa z havarijného poistenia, ktoré kryje aj riziko krádeže, vyššie poistné plnenie ako keby bol v pozícii klienta lízingovej spoločnosti. Pretože banka si uplatní nároky len do výšky nesplatenej pohľadávky. Lízingová spoločnosť si na druhej strane odpočíta aj nespotrebovanú časť dane z pridanej hodnota a ďalšie náklady.
Od čoho závisí kompenzácia
Výška finančnej kompenzácie, ktorú klient od lízingovej spoločnosti pri odcudzení prenajatého automobilu získa, sa nedá dopredu odhadnúť. Závisí priamo od poistného krytia, výšky zaplatenej akontácie a splátok. Často však predstavuje iba zlomok skutočnej sumy, ktorú zákazník za vozidlo už zaplatil.
Aj keď klient pri odcudzení vozidla ťahá za kratší koniec, nemal by zanedbať svoje povinnosti, ktoré mu vyplývajú z lízingovej
a poistnej zmluvy. Mohlo by sa totiž stať, že situácia by sa ešte viac skomplikovala napríklad tým, že by poisťovňa za istých okolností odmietla poistné plnenie. Ako teda správne postupovať?
Po nahlásení krádeže
Po nahlásení krádeže na príslušnom obvodnom oddelení policajného zboru klient dostane potvrdenie o oznámení trestného činu. Kópiu tohto dokumentu musí odoslať lízingovej spoločnosti a poisťovni. Následne sa musí riadiť pokynmi oboch týchto inštitúcií.
Prerušenie lízingu
Lízingová spoločnosť v závislosti od zmluvných podmienok lízingu buď preruší lízing okamžite, alebo počká na skončenie policajného vyšetrovania trestného činu. Ak sa lízing nepreruší hneď, nájomca je povinný naďalej riadne platiť splátky, až kým policajný zbor prípad neuzavrie.
Cesta do poisťovne
Poškodený musí okrem doručenia oznámenia o poistnej udalosti navštíviť poisťovňu aj osobne. A to v lehote určenej v zmluvných podmienkach poistenia. Tam vyplní tlačivá o poistnej udalosti.
Skončenie šetrenia
Policajný zbor má od prijatia oznámenia o trestnom čine 60 dní na vyšetrenie krádeže. V prípade, že auto v uvedenej lehote nájde, vráti sa klientovi a zmluva môže pokračovať ďalej. Ak policajti vozidlo nevypátrajú, vydajú poškodenému uznesenie o skončení vyšetrovania.
Vyradenie auta z evidencie
Doklad musí zákazník predložiť lízingovej spoločnosti, ktorá mu vydá veľký technický preukaz. Ten odnesie na príslušný dopravný inšpektorát, kde požiada o vyradenie ukradnutého automobilu z evidencie.
Potvrdenie o vyradení vozidla z evidencie spolu s uznesením
o odložení pátrania musí klient ďalej predložiť poisťovni. Následne poisťovňa klienta vyzve, aby odovzdal všetky kľúče od vozidla, od zabezpečovacieho zariadenia a ostatné doklady, potrebné na likvidáciu poistnej udalosti.
Likvidácia poistky
Likvidátor poistky rozhodne
o poistnom plnení, ktoré pošle lízingovej spoločnosti. Tá následne klientovi vystaví protokol
o finančnom vyrovnaní. Zmluvný vzťah sa končí vyplatením finančnej kompenzácie.
Ako si namodelovať správnu výšku splátky Výška splátky v prvom rade závisí od ceny automobilu. Čím je vyššia, tým klient aj viac platí. Preto najjednoduchším a najlacnejším spôsobom ako znížiť preplatenie a výšku mesačnej splátky je kúpa lacnejšieho automobilu.
No obstarávacia cena predmetu lízingu ovplyvňuje nielen pravidelné splátky, aj ale poplatok za vyhotovenie zmluvy, resp. poskytnutie úveru a cenu havarijného poistenia. Všetky spomínané sumy sa totiž počítajú ako percentuálny podiel z hodnoty vozidla.
Auto nie je investícia
Kúpna cena by teda mala byť kompromisom medzi značkou či výbavou automobilu a finančnými možnosťami jeho budúceho majiteľa. Aj preto, že automobil nemožno chápať ako investíciu. Ide totiž o spotrebný tovar, ktorý sa prevádzkou opotrebúva a svoju hodnotu stráca. Pokles ceny pri novom aute je najmarkantnejší v prvom roku, kedy môže prísť až o pätinu svojej hodnoty. Najviac klesá cena vozidiel, ktoré človek kúpi za viac ako milión korún. Hodnota vozidla sa väčšinou ustáli približne po troch rokoch prevádzky.
Rozhoduje dĺžka splácania
Výškou pravidelnej úhrady sa dá hýbať aj pripôsobením si dĺžky splácania lízingu či úveru. Lízingové spoločnosti štandardne ponúkajú možnosť splácania automobilu aj 60 mesiacov. Podobne aj banky, v ktorých už však nie je výnimkou ani možnosť 72-mesačného splácania. Voľba dlhšieho splácania môže mesačnú splátku znížiť aj o niekoľko tisíc korún. No na druhej strane znamená aj vyššiu preplatenosť pôžičky.
Vlastná hotovosť
V prípade lízingu ide o akontáciu, pri úvere vlastné prostriedky, ktoré klient zaplatí pri prevzatí vozidla. Ide o ďalší zo spôsobov ako si znížiť mesačné platby aj celkové preplatenie. Čím viac vlastných financií človek za vozidlo zaplatí, tým menej si musí od lízingovej spoločnosti a banky požičať. Splácanie sa v tomto prípade bude počítať z nižšej sumy, a teda bude cenovo výhodnejšie.
Aktuálne akcie
Malý prieskum trhu nikdy nezaškodí. Porovnaním viacerých kalkulácií od rôznych lízingových spoločností a bánk môže človek ušetriť aj niekoľko desiatok tisíc korún. O to viac, ak natrafí na niektorú z akcií, ktoré lízingové spoločnosti, ale aj banky veľmi často ponúkajú.
Pri porovnávaní je dôležité, aby klient vedel, na čo sa má zamerať. Aby ponuky porovnal správne, musí poznať výšku akontácie, mesačných splátok, poplatku za uzatvorenie zmluvy, výšku kúpnej ceny vozidla po skončení lízingu a dĺžku splácania. Pri kalkuláciách je potrebné dať si pozor aj na daň z pridanej hodnoty a havarijné poistenie, ktoré je priamo povinnou súčasťou lízingových splátok.
Zaváži aj značka
Niekedy zaváži aj výber značky automobilu. Ale iba v prípade lízingových spoločností, ktoré vďaka užšej spolupráci s niektorými importérmi dokážu ponúknuť pri niektorých koncernoch zvýhodnené podmienky financovania.
Aj VÚB banka bude vlastniť lízingovú spoločnosť Všeobecná úverová banka ohlásila záujem kúpiť šiestu najväčšiu lízingovú spoločnosť B.O.F. V druhej polovici septembra potvrdila svoje rozhodnutie, o ktorom sa už dlhší čas špekulovalo. V čase uzávierky prílohy - druhý novembrový týždeň, ale VÚB banka ani B.O.F. neposkytla k operácií žiadne nové informácie.
Získaním lízingovej spoločnosti VÚB doplní svoje portfólio o obchody, ktoré jej doteraz chýbali. VÚB je zatiaľ jednou z mála bánk na Slovensku, ktoré na trhu nemajú svoju lízingovú dcéru, sestru alebo inak majetkovo previazanú spoločnosť.
B.O.F. je najstaršou lízingovou spoločnosťou na slovenskom trhu. Vznikla v roku 1991. Jej vlastníkom je Prvá slovenská investičná spoločnosť. Nezískava úvery od materskej, sesterskej alebo inak spriaznenej banky. V porovnaní s ostatnými lízingovými spoločnosťami má najväčší podiel majetku financovaného obligáciami. (pa)
Autor: PETER VILÁGI www.mfc.sk