SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Kam ešte vyraziť na lyžovačku do Rakúska

DOLNÉ RAKÚSKO

Lackenhof

Od Bratislavy je 250 km a majú ho v ponuke aj cestovné kancelárie ako obľúbenú destináciu pre jednodňové lyžovačky. Horská, pôvodne drevorubačská dedinka Lackenhof, ležiaca v nadmorskej výške 810 metrov, je zo všetkých strán dokonale ukrytá v kopcoch. Vedie k nej jediná horská cesta.

Zjazdovky v Lackenhofe sú ako krídla na dve strany. Jedna časť leží pod vrchom Malý Ötscher (1560 m n. m.), lyžiarov až tesne pod vrchol vyvezie nová štvorsedačka. Odtiaľ sa dá zviezť do druhej časti, odkiaľ sa vyveziete pod najvyšší vrch - Veľký Ötscher (1893 m n. m.).

SkryťVypnúť reklamu

Kompletná dĺžka zjazdoviek je 19 kilometrov, najdlhšia - Riffelabfahrt - meria 2,8 km. Dve čierne, najťažšie zjazdovky v stredisku, sú výzvou aj pre dobrého lyžiara, bokom od všetkých majú snoubordisti park s U-rampou, prekážkami a skokmi.

Á Ceny skipasov: celodenný - pre dospelého 27 eur, pre dieťa 13,5 eura, na 6 dní - pre dospelého 119 eur, pre dieťa 59,5 eura.

Á www.lackenhof.at

Á Ďalšie strediská Dolného Rakúska: Semmering - Hirschenkogel (www.hirschenkogel.at), Spital am Semmering - Stuhleck (www.spitalamsemmering.com), Göstling - Hochkar (www.goestling-hochkar.at), Reichenau an der Rax (www.reichenau.at), Unterberg (www.schigebiet-unterberg.at)

HORNÉ RAKÚSKO

Pyhrn-Priel

Najväčšia hornorakúska oblasť, stále akoby neobjavená pre masovú turistiku. Strediská sa môžu pochváliť veľkou prepravnou kapacitou lanoviek a vlekov. Je tam jedna pozemná lanovka, 5 kabínkových a 4 sedačkové lanovky a 13 vlekov. Oblasť leží vo výške od 600 do 1870 m n. m. V celej oblasti sú prijateľné ceny, preto tam má zelenú rodinná turistika. Z troch spojených areálov je najväčší Hutterer Höss nad strediskom Hinterstoder. Okolité lesy sú popretkávané hustou sieťou dobre pripravených bežeckých tratí (260 km).

SkryťVypnúť reklamu

Á Ceny skipasov: celodenný - pre dospelého 33 eur, pre dieťa 18,5 eura, na 6 dní - pre dospelého 144,5 eura, pre dieťa 82 eur.

Á www.pyhrn-priel.net

Á Ďalšie strediská Horného Rakúska: lyžiarsky región Dachstein West - so strediskami Gosau, Russbach, Zwieselalm, Annaberg-Lungoetz (www.dachstein.net)

KORUTÁNSKO

Nassfeld Hermagor - Skiarena Kärnten

Najväčší lyžiarsky areál Korutánska sa nachádza priamo na hranici s Talianskom, na lyžiach sa dá zísť aj bez pasu na taliansku stranu a naspäť. Je tu najdlhšia kabínková lanovka v Alpách - Millenium Express (6,6 km). Z údolnej stanice spájajúcej dedinku Tröpolach s vrcholom Madritsch to do centra lyžiarskeho strediska trvá rovných sedemnásť minút. Výstavbou zjazdovky údolím do Tröpolachu vznikla atraktívna, mimoriadne dlhá zjazdovka Carnia (7,6 km), tretina je osvetlená (2,2 km). Stredisko tak má najdlhšie nočné lyžovanie v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou strediska sú aj Gailtal, Gitschtal, Lesechtal a jazero Weissensee, ktoré pri zamrznutí slúži ako prírodná korčuliarska dráha. Na talianskej strane je stredisko Pontebba s najvyšším kopcom Monte Cavalloo.

Á Ceny skipasov: celodenný - pre dospelého 36 eur, pre dieťa 18 eur, na 6 dní - pre dospelého 175 eur, pre dieťa 88 eur.

Á www.nassfeld.at

Á Ďalšie strediská Korutánska: Bad Kleinkirchheim (www.badkleinkirchheim.at), Flattach (www.flattach.at), Glockner Dolomiten (www.osttirol-tourismus.at), Heiligenblut (www.heiligenblut.at), Mölltaler Gletscher (www.gletscher.co.at)

SOĽNOHRADSKO

Saalbach Hinterglemm

Oblasť sa nazýva aj Skicirkus a ide o dve spojené horské mestečká Saalbach a Hinterglemm. Lyžuje sa na neuveriteľných 200 km tratí, ktoré sú vzájomne poprepájané lanovkami. Celé údolie s desiatimi jednotlivými vrcholmi sa dá zlyžovať len tak, že na tú istú zjazdovku počas týždňa vstúpite len raz. Snoubordisti ocenia štyri moderné areály, bežci na lyžiach upravenú stopu merajúcu 120 km.

SkryťVypnúť reklamu

Najdlhšia zjazdovka Schattenberg-Ost je dlhá okolo 7 km, ale je vhodná i pre slabších lyžiarov. Naopak, výzvou je náročná zjazdovka Schattenberg-Nord, ktorá je dlhá síce len 4 km, ale s prevýšením 1020 metrov. Podobá sa jej Zwölferkogel-Nord, dlhá 3 km s prevýšením 880 m. Práve na týchto tratiach sa uskutočnili v roku 1991 preteky v zjazde žien a mužov v rámci majstrovstiev sveta v alpských disciplínach. Tie boli podnetom na modernizáciu a dobudovanie celej oblasti.

Á Ceny skipasov: celodenný - pre dospelého 37,5 eura, pre dieťa 18,5 eura, na 6 dní - pre dospelého 181 eur, pre dieťa 90,5 eura.

Á www.saalbach.com

Á Ďalšie strediská Soľnohradska: lyžiarsky región Sportwelt Amadé so strediskami Kleinarl, Altenmarkt/Zauchensee, Flachau, Wagrain, St. Johann/Alpendorf, Eben, Filzmos (www.sportwelt-amade.com), Kaprun/Zell am See (www.europasportregion.info), Bad Gastein (www.gastein.com), Mühlbach am Hochkönig (www.hochkoenig.at).

SkryťVypnúť reklamu

ŠTAJERSKO

Sportregion Schladming/Ramsau/Dachstein

Hlavným strediskom je Schladming, ktorý je dušou a súčasťou veľkej a vzorovo spolupracujúcej oblasti Sportregion Schladming/Ramsau/Dachstein. Oblasť tvorí viacero samostatných stredísk - Galsterbergalm-Prugern, Hauser Kaibling, Planai-Hochwurzen, Reiteralm a Fageralm, Ramsau a Dachsteinský ľadovec. Niektoré z nich sú komplexne poprepájané.

Á Ceny skipasov: celodenný - pre dospelého 37 eur, pre dieťa 19 eur, na 6 dní - pre dospelého 176 eur, pre dieťa 91,5 eura.

Á www.dachstein-tauern.org

Á Ďalšie strediská Štajerska: oblasť Murau so strediskami Kreischberg, Frauenalpe, Turracher Höhe, Lachtal, Grebenzen, Präbichl a Hohentauern (www.murtal.at).

TIROLSKO

Kitzbühel

Nikde inde v Rakúsku nenájdete toľko stredísk ako v Tirolsku, kde je aj päť ľadovcov. Medzi najznámejšie patrí Kitzbühel, ktorý je necelých 80 km od Innsbrucku. Región má tvar mušle a okolité horské chrbty smerujú na severozápad. Keďže kopce sú do výšky 2000 metrov pokryté trávou, stačí trocha snehu a už sa lyžuje. Pri príležitosti oslavy storočnice lyžovania v oblasti otvorili v roku 1993 Múzeum lanoviek v stanici vedúcej na Hahnenkamm. Tam sa od roku 1931 organizujú slávne preteky v zjazdovom lyžovaní, ktoré majú v seriáli Svetového pohára prestížne postavenie. Patria totiž k najťažším.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi novinky strediska patrí štyri kilometre dlhá zjazdovka, ktorá spája areál Kitzbühel-Kirchberg s areálom Westendorfer Skigebiet. Nová je aj osemsedačková lanovka medzi Kitzbühelom a areálom Oberpinzgau.

Á Ceny skipasov: celodenný - pre dospelého 37,5 eura, pre dieťa 30 eur, na 6 dní - pre dospelého 175 eur, pre dieťa 140 eur.

Á www.kitzbuehel.com

Á Ďalšie strediská Tirolska: Ischgl (www.ischgl.com), Alpbachtal (www.tirol-pur.com), Obertilliacher Bergbahnen (www.obertilliacher-bergbahnen.com), Seefeld (www.skigebiet-seefeld.at), St Anton am Arlberg (www.skiarlberg.at).

VORARLBERSKO

Lech a Zürs

Najzápadnejšia rakúska spolková republika je od ostatného územia štátu oddelená masívom Arlberg. O oblasti Arlberg, a najmä o strediskách Lech a Zürs sa hovorí, že ich vyhľadávajú najmä bohatí prominenti a žije sa tam čulým spoločenským životom. Obe strediská sú od seba vzdialené necelých 5 km. Zürs je modernejší, Lech si zachováva dedinskú atmosféru, v roku 2004 sa stal najkrajšou dedinou Európy. Sneh v oblasti je až do polovice mája.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší lyžiarsky región Vorarlberska - Montafon patrí k najvyhľadávanejším oblastiam v celom Rakúsku. Cesta tam otvára prístup ku štyrom väčším a k dvom menším lyžiarskym areálom.

Á Ceny skipasov: celodenný - pre dospelého 40,5 eura, pre dieťa 24,5 eura, na 6 dní - pre dospelého 194 eur, pre dieťa 116 eur.

Á www.lech-zuers.at

Á Ďalšie strediská Vorarlberska: Kleinwalsertal (www.kleinwalsertal.com), Klostertal/Arlberg (www.alpenregion.at), Bregenzerwald (www.bregenzerwald.at), Grosses Walsertal (www.walsertal.at).

Použité zdroje - www.ski.sk, www.zimni-alpy.cz

Mexický bar so Slovákmi

Keď ste dolyžovali môžete zájsť do niektorých z miestnych malých krčmičiek. Často sú plné paradoxov. Pod názvom Mexiko bar by ste očakávali všetko iné, len nie premietanie lyžiarskych a snoubordových videí a množstvo miestnych s domácim pivkom. V lyžiarskom "mexickom" bare vás možno príjemne prekvapí slovenský čašník, ktorý vám na nerozoznanie plynulou nemčinou ponúka pohárik borovičky. Korona, či miestne schladmingské pivo je samozrejmosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Cez víkend do Hallstattu

Pokiaľ vás omrzelo lyžovanie a kúpať sa vám nechce, môžete navštíviť Hallstatt, dedinku nacapenú na kopec z druhej strany Dachsteinu. Hallstatt sa preslávil po celej Európe ešte v 19. storočí. Objavili tu nesmierne bohaté pohrebisko a nakoniec podľa dedinky pomenovali celú staršiu dobu železnú. Obec vtedy profitovala z ťažby soli v okolitých baniach. Soľ taktiež zakonzervovala archeologické nálezy, ktoré môžete v pôvodnej podobe vidieť v múzeu, medzi nimi tritisíc rokov staré ruxaky, čiapky, či kožené topánky. Rozhodne ho treba navštíviť. Okrem virtuálnych prezentácií, sa pod vami v niektorých temných miestnostiach pohybuje zem navodzujúc dojem zemetrasenia.

Stráviť tu aj viacej dní sa oplatí. Nad dedinou sa vypína stredisko Hallstatt West a Krippenstein. Zjazdovka Hintertall sa zapáči mnohým lyžiarom. Rýchlosť netreba obmedzovať. V minulom roku tu postavili novú 8-miestnu lanovku, ktorá nahradila dve staršie dvojsedačky. Pre lyžiarov neboli kvôli zime vôbec pohodlné.

SkryťVypnúť reklamu

Peší, alebo skialpinistický výlet si spravíte na Simonyhütte. Vedľajší ľadovec nad dedinkou Gosau je zase doménou freeriderov. Panenské svahy nenarúšajú žiadne vleky. Tí skalnejší môžu prenocovať na zimnej útulni Adammekhütte. Z chaty sa dá ísť peši aj na Dachstein. Úžasný zjazd do doliny umocňuje stopercentná príroda a hlavne žiadni lyžiari pletúci sa do cesty. V prašane sa dosýta vybláznite na veľmi strmom ľavinóznom svahu, ktorým končí ľadovec. IGOR PLÁVKA

InfoPočet lanoviek: 91, z toho 46 vlekov, 21 sedačiek, 9 lanoviek, 15 detských vlekov

Počet zjazdoviek: 175 km, 50 km modrých, 103 km červených, 22 km čiernych

472 km bežeckých tratí

Najdlhšia trať: Hochwurzen FIS 7,7 km

99 % zjazdoviek disponuje umelým zasnežovaním

Prepravná kapacita: 103 500 osôb/hod.

SkryťVypnúť reklamu

Tip

Ladies week - pre ženy zadarmo

Podobne ako ostatné strediská združené do Ski amadé je v marcových týždňoch Dachstein otvorený hlavne ženám. Medzi 17. a 24. marcom sú tu všetky dámy vítané. V prípade, že si s kamarátkami objednajú sedem nocľahov, získajú zadarmo týždenný skipas a celodenné testovanie lyží. Zdarma môžu využiť tiež služby lyžiarskeho inštruktora. Po večeroch sa budú usporadúvať v lyžiarskych centrách módne prehliadky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 1. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 4. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 8. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 607
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 147
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 4 095
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 736
 5. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 685
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 022
 8. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 2. Ladislav Kucharik: India 3 dôležitý hrob a pevnosť
 3. Soňa Kallová: Pri pobreží Indického oceánu, Keňa
 4. Lubo Repka: Helikoptérou na El Mirador v Guatemale
 5. Miroslav Galovič: Zimný Londýn. Part 02 - Uličné pojazdné veterány (s bonusom od Harryho Pottera) a dva moderné kúsky.
 6. Lubo Repka: Tikal - najslávnejšie mesto Mayov v Guatemale
 7. Martin Majzlan: NP Serengeti – Nekonečné pláne, divoká zver a drkotajúce zuby
 8. Peter Chovanec: Hory a jurty Kirgizska
 1. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 660
 2. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 742
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 4 294
 4. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 891
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 690
 6. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 3 578
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 968
 8. Simona Kyselicová: Ako sa najhorší rok v mojom živote stal najlepším učiteľom. 2022, dámy a páni! 2 424
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
SkryťZatvoriť reklamu