VYSOKÉ TATRY 20. novembra (SITA) - Ani dva roky po kalamite z 19. novembra 2004 nemá Tatranský národný park a Vysoké Tatry prijatú zonáciu, nie je vyriešená náhrada ujmy za obmedzenie hospodárenia a nie je schválený Územný plán mesta Vysoké Tatry. Práve tieto tri činitele považujú členovia Poradného koordinačného výboru pre trvalo udržateľný rozvoj Vysokých Tatier za rozhodujúce pre ďalšie smerovanie Vysokých Tatier a národného parku. Výbor na dnešnom rokovaní rozhodol o zmene priorít. Doteraz Cestovná mapa Vysoké Tatry mala ako prvý bod schválenie zonácie a od nej sa odvíjalo riešenie náhrad ujmy za obmedzenie hospodárenia v lesoch a nový územný plán mesta. „Museli sme zmeniť taktiku, pretože doterajší proces neviedol nikam,“ uviedol na tlačovej besede v Tatranskej Lomnici generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Ján Mizerák. Proces schvaľovania zonácie stagnuje, čo podľa neho súvisí aj s predčasnými voľbami a výmenou vlády. Dnes schválená Cestovná mapa Vysoké Tatry 2007+ dáva ako prioritu schválenie Územného plánu mesta Vysoké Tatry. Nasledovať by malo vyriešenie vzťahov so súkromnými vlastníkmi lesov a schválenie zonácie TANAP-u.
Z celého procesu je rozčarovaný primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Mesto Vysoké Tatry ako jedno z posledných miest nemá schválený územný plán, čo môže spôsobiť v budúcnosti problémy celému regiónu. „Som už pesimistický v súvislosti so spracovaním územného plánu, pretože už boli porušené a nedodržané všetky termíny, ktoré mali byť splnené,“ uviedol J. Mokoš. Primátor sa obáva, že schválenie územného plánu bez prijatej zonácie nie je možné. „Spracovať najskôr územný plán súčasná legislatíva nedovoľuje, preto je nutné politické rozhodnutie, aby tento proces bol legitímny a vôbec schodný,“ doplnil primátor. Tatry sú podľa primátora kritizované za nekvalitu služieb, ale dnes je realita taká, že lyžiarske strediská sú v najvyššom stupni ochrany, kde sa môže robiť len na základe výnimky. Podľa primátora musí povedať vláda a parlament ako ďalej s Vysokými Tatrami.
Na druhej strane je podľa Mokoša možné urobiť z Vysokých Tatier skanzen, Tatry sa odsťahujú do podhoria a "budeme sa chodiť pozerať na túto krásu cez ďalekohľady, ale opäť by sme boli svetová výnimka, pretože všade vo svete slúžia národné parky ľuďom,“ konštatoval primátor.
SITA vydá k správe zvukovú správu.