Nové informačné tabule v Bobroveckej a Jaloveckej doline
BRATISLAVA 19. novembra (SITA) - Od tohto týždňa budú návštevníkov Bobroveckej a Jaloveckej doliny v Západných Tatrách vítať nové informačné tabule, ktoré nainštalovali tento týždeň pracovníci Správy ...
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA 19. novembra (SITA) - Od tohto týždňa budú návštevníkov Bobroveckej a Jaloveckej doliny v Západných Tatrách vítať nové informačné tabule, ktoré nainštalovali tento týždeň pracovníci Správy Tatranského národného parku (TANAP) pri vstupoch do týchto dolín v rámci projektu obnovy turistických chodníkov. Médiá o tom dnes informoval Juraj Švajda, vedúci odboru strážnej služby, envirovýchovy a propagácie TANAPu.
Návštevníci sa tak dozvedia, že kráčajú po chodníku, ktorý po veternej smršti v novembri 2004 obnovili s podporou Fondu Tatry pri Nadácii Ekopolis. Členovia Pozemkových spoločenstiev Bobrovec, Jalovec, Trstené, Bobrovček a Pavlova Ves odstránili v rokoch 2005-2006 popadané stromy na celkovo 30 kilometroch turistických trás v Bobroveckej a Jaloveckej doline. Postavili tiež osemnásť drevených mostíkov cez potoky a sedem nových prístreškov a lavičiek pre príjemný oddych návštevníkov. Obnova bola financovaná zo zbierky občanov Českej a Slovenskej republiky, ktorú zorganizovali Nadace Partnerství a Nadácia Ekopolis, a z príspevkov Ford Foundation a Správy TANAPu, informoval Švajda.
Fond Tatry pri Nadácii Ekopolis vznikol dva dni po víchrici. Na rozdiel od iných zbierok na pomoc Tatrám, uprednostňuje podľa Švajdu projekty, ktoré obnovujú Vysoké a Nízke Tatry citlivým, prírode blízkym spôsobom. Nadácia Ekopolis podporuje rozvoj demokracie a ochranu prírody na Slovensku už od roku 1991. Milan Ballo, strážca Správy TANAPu v oblasti Jaloveckej doliny pripomína, že "chodníky sú vzácne tým, že sprístupňujú dve najzachovalejšie doliny v Západných Tatrách - Bobroveckú a Jaloveckú. Ako jedny z mála v Tatrách nie sú tieto doliny sprístupnené žiadnou cestou, po ktorej by prešli autá. Môžete sa tu stretnúť so zástupcami fauny a flóry celých Tatier. Medveď, vlk či rys, sa ľudskej spoločnosti vyhýbajú, keď však budete kráčať potichu, možno nad hranicou lesa zahliadnete svišťov alebo kamzíka". Územie je súčasťou TANAPu a je zaradené do siete Natura 2000, lokalít chránených v rámci Európskej únie. "Projekt obnovy turistických chodníkov je pekným príkladom a dôkazom, že pri vzájomnej ochote je spolupráca správy národného parku a neštátnych vlastníkov možná," dodáva Švajda.