Londýn 15. novembra (TASR) - Odpad z umelej hmoty, povaľujúci sa na pláži a znečisťujúci morské dno - takéto spestrenie dovolenky si určite neželá žiadny turista. Miestna vláda ostrova Zanzibar pri východnom pobreží Afriky sa preto rozhodla rázne konať: Keďže turistika je hlavným zdrojom miestnych príjmov, prijala zákon, ktorý používanie umelohmotných vreciek zakazuje.
Tresty za porušenie zákazu sú prísne. Príslušné orgány môžu poslať vinníka na šesť mesiacov do väzenia alebo mu uložiť pokutu 2000 dolárov (56.300 Sk). Možné je dokonca aj zlúčenie oboch trestov, informovala stanica BBC na svojej internetovej stránke.
Turisti sa už dlhší čas sťažujú, že ulice metropoly Stonetown "krášlia" hory odpadu. Len tretinu z neho dokážu úrady účinne zlikvidovať.
Nebezpečnosť umelohmotných odpadov je všeobecne známa. Napríklad korytnačky považujú vrecká plávajúce v mori za medúzy a po ich prehltnutí umierajú v bolestiach. Vrecká ničia aj koralové útesy. Umelá hmota sa používa aj pri výrobe cigariet, pričom cigaretové ohorky patria spolu s plastami k najbežnejšiemu odpadu v moriach.
V súčasnosti sa na Zanzibar dovezie každý mesiac približne 200 ton umelohmotných vreciek. Podľa BBC zakázala používanie takýchto obalov aj Rwanda a od začiatku roka sú tabu aj na tichomorskom ostrovnom štáte Palau.