RUŽOMBEROK/PRIBYLINA 14. novembra (SITA) – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline od začiatku roka do konca októbra navštívilo o 12-tisíc návštevníkov viac ako vlani. Kým v minulom roku to bolo 54 966 osôb, tento rok už navštívilo múzeum 61 936 návštevníkov. Riaditeľka Liptovského múzea Iveta Zuskinová sa nazdáva, že do konca roka prekročí jeho brány okolo 65-tisíc turistov. Návštevníkov pribylinského skanzenu, ktorý si tento rok pripomenul 15. výročie svojho založenia, lákali najmä ukážky ľudových remesiel a výrobných postupov, účinkovanie folklórnych skupín, súborov a ľudových hudieb, ale aj ukážky historických bojových umení a ochutnávky gastronomických špecialít. O múzeum prejavovali záujem nielen turisti, ale aj rozličné firmy, ktoré počas roka pripravovali pre svojich zamestnancov dni plné programu, súťažných aktivít a inovatívne tréningy. „Zaznamenali sme výrazný nárast záujmu o programy na objednávku,“ povedala Zuskinová.
Múzeum liptovskej dediny dlhodobo patrí na Slovensku medzi najnavštevovanejšie múzeá v prírode. „Je jedinečné svojou objektovou skladbou - okrem objektov drevenej ľudovej architektúry, sú tu aj vzácne stredoveké kamenné stavby,“ uviedla Zuskinová. Návštevníci v múzeu nájdu aj zástavbu, ktorá pripomína stredoveké mestečko, akými boli v minulosti viaceré liptovské obce.
V tomto roku vybudovali v areáli múzea polyfunkčný objekt – kópiu historického objektu Vozáreň z Malužinej, ktorá slúži ako Turistické informačné centrum. Jeho výstavba trvala päť mesiacov, projekt stál približne 14 mil. korún. Finančné prostriedky získalo múzeum v rámci projektu CBC Phare z Európskej únie. Tento objekt podľa Zuskinovej v sebe spája viacero funkcií. Okrem prezentačného a informačného priestoru sa v ňom nachádzajú aj sociálne zariadenia pre návštevníkov, šatne pre účinkujúcich a pri nepriaznivom počasí slúži na podujatia s programom. "Vybudovali sme aj mobilné pódium a v podstreší hľadisko pre divákov," dodala Zuskinová.
Múzeum liptovskej dediny je jednou zo zložiek Liptovského múzea. Zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Je najmladším múzeom v prírode na Slovensku. Počas celej tohtoročnej sezóny pripravili jeho pracovníci množstvo podujatí. Novinkou bola Kuchyňa starých materí, ktorá bola spojená s ochutnávkou ľudových jedál a program S parou na kolesách, kde sa prezentovala historická parná lokomotíva. V prírodnom skanzene pripravujú na záver roka niekoľko prekvapení. Na začiatku posledného mesiaca v roku, 3. decembra oslávia všetky deti príchod Mikuláša a 29. decembra to bude Vianočný program.
Múzeum sprístupnili v roku 1991. Vybudovali ho v súvislosti s výstavbou vodného diela Liptovská Mara. Jeho návštevníci si môžu pozrieť príbytky chudobných i vyšších sociálnych vrstiev, jednoduché drevenice, hospodárske stavby, goticko – renesančný kaštieľ z Parížoviec, ranogotický kostol Panny Márie zo zatopenej obce Liptovská Mara, dedinskú školu a ďalšie pamiatky.