BRATISLAVA 13. novembra (SITA/Reuters) - V meste Timbuktu v africkom štáte Mali sa našli tisícky rukopisov, ktoré svedčia o písanej histórii čierneho kontinentu. Výskumníci tvrdia, že siaha približne do obdobia európskej renesancie. Súkromné i verejné knižnice zhromaždili 150 tisíc rukopisov, niektoré z nich až z 13. storočia. Miestni historici sú presvedčení, že ešte viac ich je pochovaných pod vrstvou piesku. Vzácne texty ukrývali po generácie vážené malijské rodiny pod obydliami z blata a v púštnych jaskyniach, pretože sa báli, že sa ich zmocnia Marockí útočníci, európski cestovatelia, či francúzski kolonialisti. Napísané sú ozdobnou kaligrafiou a slúžili na výučbu astrológie alebo matematiky. Ďalšie z nich opisujú, ako vyzeral spoločenský a obchodný život v Timbuktu počas jeho zlatej doby v 16. storočí, kedy bolo kolískou vzdelanosti. "Tieto rukopisy pokrývajú všetky segmenty ľudskej kultúry, ako napríklad právo, vedu a medicínu," hovorí Galla Dicko, vedúci Inštitútu Ahmeda Babu, knižnice, v ktorej sa nachádza približne 25 tisíc textov. Jeden z nich je politickým traktátom, ktorý vyzýva vzdelancov, aby sa nenechali podplatiť mocnými vládcami. V knižnici Inštitútu sa nachádzajú aj učebnice matematiky, zamilované príbehy a korešpondencia medzi obchodníkmi, ktorí putovali v karavánach cez púšť Sahara.
Vážené rody v Timbuktu sa rozhodli venovať tieto vzácne písomné pamiatky, ktoré zdedili od svojich predkov len nedávno. Miestne úrady sa ich snažia presvedčiť, že by sa tieto texty mali stať vzájomne zdieľanou súčasťou kultúrou dedičstva. "Prostredníctvom týchto písomných diel môžme spoznať naše miesto v histórii," tvrdí Abdramane Ben Essayouti, imám v najstaršej mešite v Timbuktu, ktorú z dreva a blata postavili v roku 1325. Odborníci sa domnievajú, že doteraz nájdené texty sú len časťou rozsiahleho písomného materiálu, ktorý pod vrstvou prachu leží za drevenými vrátami z tehál a blata postavených domov v legendárnom meste Timbuktu. "Máme len 10 percent. Myslíme si, že je tu ešte viac ako milión textov," tvrdí Ali Ould Sidi, úradník vlády. Niektorí vzdelanci vyjadrili presvedčenie, že nové objavy donútia západné krajiny akceptovať fakt, že aj Afrika má rovnako starú intelektuálnu históriu. Istá časť z nich dokonca porovnáva nález s objavom zvitkov v Mŕtvom mori. Publicita si však môže vyžiadať svoju daň v podobe predaja týchto vzácnych písomností turistom za premrštenú sumu. Hrozí aj ilegálny prevoz do iných krajín.
Juhoafrická republika iniciuje projekt s názvom Operácia Timbuktu v záujme zachrániť texty a sponzoruje knižnicu Inštitútu Ahmeda Babu. Knižnica dostala názov po európskom súčasníkovi zlatého obdobia Timbuktu Williamovi Shakespearovi. Spolu s Juhoafrickou republikou sa k zachovaniu rukopisov pripojili aj Spojené štáty americké a Nórsko.