FOTO - TASR
BRATISLAVA - Do konca roka zostávajú ani nie dva mesiace a mnohým aj vyčerpať dovolenku. Dokedy by to mal zamestnanec urobiť?
Zo Zákonníka práce vyplýva, že v zásade do konca kalendárneho roku, za ktorý mu patrí. Takže tú tohtoročnú by mal do konca tohto roka, a tak ďalej.
"Preniesť si" dovolenku alebo jej časť do ďalšieho roka totiž môže iba v určitých prípadoch, napríklad preto, že zamestnávateľ neurčí čerpanie dovolenky.
Peter Ondruška z Konfederácie odborových zväzov mieni, že "teoreticky by zamestnanec mohol aj celú dovolenku vyčerpať v nasledujúcom roku", ale platia zásady vyplývajúce zo zákonníka.
Už raz prenesené sa nedá preniesť - zamestnávateľ dovolenku musí poskytnúť tak, aby sa skončila najneskôr do konca roka, do ktorého sa preniesla. Inak nevyčerpaná dovolenka prepadá.
Čo vtedy robiť? Podľa niektorých právnikov by do úvahy prichádzala náhrada škody zamestnancovi. Zamestnávateľ by totiž tým, že mu čerpanie dovolenky neurčil, porušil svoju povinnosť. Poškodený "môže zamestnávateľa zažalovať a dožadovať sa náhrady škody súdnou cestou", pred časom informovalo ministerstvo práce.
V mnohých prípadoch sa však dovolenka nedá vyčerpať v jednom roku, a to obzvlášť u starších zamestnancov, čiže takých, ktorí majú nárok na dlhšiu dovolenku. Tomu, kto do konca roka bude mať odpracovaných aspoň 15 rokov, patrí najmenej päť týždňov dovolenky, inak najmenej štyri týždne.
Nečerpať dovolenku tak, aby z nej nič nezvýšilo, a spoliehať sa na to, že zvyšok zamestnávateľ "preplatí", neprichádza do úvahy. Urobiť to totiž môže len v jednom prípade - keď ju zamestnanec nestihol minúť preto, že sa jeho pracovný pomer skončil. Dôvodom je to, aby sa dovolenka nemíňala účinku - regenerácii pracovnej sily.
No aj tak neraz dovolenka plní aj iný účel. Je všeobecne známe, že ľudia ju čerpajú aj vtedy, keď sú práceneschopní. Za dovolenku im totiž v zásade patrí vyššia náhrada príjmu ako za čas práceneschopnosti.
Musí si zamestnanec vyčerpať dovolenku?
V zásade áno. Len vtedy, ak v jednom kalendárnom roku dovolenku nemôže vyčerpať:
z naliehavých prevádzkových dôvodov, preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, pre prekážky v práci - napríklad preto, že maróduje, mu ju alebo jej časť zamestnávateľ musí poskytnúť "tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roku". Ak ani tak dovolenku niekto nemôže vyčerpať preto, že je na rodičovskej dovolenke, nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ poskytne po skončení rodičovskej dovolenky. Zamestnávateľ musí určiť čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak zamestnanec má na ne nárok a ak tomu nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
Môže dovolenku zamestnávateľ prikázať?
Čerpanie dovolenky zamestnávateľ určuje po prerokovaní so zamestnancom podľa dovolenkového plánu odsúhlaseného zástupcami zamestnancov, a to tak, aby si dovolenku zamestnanec mohol vyčerpať "spravidla vcelku a do konca kalendárneho roku". "Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca," dodáva Zákonník práce.
Čerpanie dovolenky zamestnávateľ nesmie určiť na čas, po ktorý zamestnanec:
je uznaný za práceneschopného, je na materskej alebo na rodičovskej dovolenke. Takže uznaním zamestnanca za práceneschopného či odchodom na materskú sa mu dovolenka preruší. K tomu dôjde aj vtedy, ak počas dovolenky začne ošetrovať chorého člena rodiny, ibaže by zamestnávateľa požiadal, aby mu na ten čas určil čerpanie dovolenky.
Aj počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca mu čerpanie dovolenky zamestnávateľ môže určiť len na jeho žiadosť.
Hromadné čerpanie dovolenky zamestnávateľ môže určiť vtedy, ak to je "nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov", no nie svojvoľne, iba po dohode so zástupcami zamestnancov. V zásade hromadné čerpanie dovolenky nesmie predstavovať viac ako dva týždne (napríklad v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne).
Ak sa dovolenka "drobí", aspoň jedna jej časť musí byť najmenej 2 týždne, no zamestnanec sa so zamestnávateľom môže dohodnúť inak.
Zamestnávateľ môže zamestnancovi zmeniť čerpanie dovolenky, alebo ho z nej odvolať. Náklady, ktoré pre to zamestnancovi bez jeho zavinenia vznikli, mu musí nahradiť.
Kedy dovolenku zamestnávateľ (ne)preplatí
Za vyčerpanú dovolenku zamestnancovi patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
Nahradiť mzdu za nevyčerpanú dovolenku zamestnancovi možno len vtedy, ak dovolenku nemohol vyčerpať "z dôvodu skončenia pracovného pomeru". Za dovolenku alebo jej časť, ktorú nemohol vyčerpať, mu patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. (joč)