Na rozdiel od organického materiálu sa smeti tohto druhu nemôžu rozložiť, preto ich oceán zanáša tisíce kilometrov do oblasti medzi Havajom a západným pobrežím Ameriky. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na štúdiu organizácie na ochranu životného prostredia Greenpeace.
Odpad sa sústredil vo vírivom prúde, ktorý môže narásť až do veľkosti Texasu. Prúd sa už pohybuje neďaleko severozápadnej časti Havajských ostrovov. Túto oblasť prezident USA George W. Bush v júni vyhlásil za národnú pamiatku.
Štúdia "Plastový odpad vo svetových oceánoch" upozorňuje na riziká pre morské živočíchy, ktoré takéto smeti ohrozujú kolíziami a hrozí, že sa dostanú do ich tráviaceho traktu.
Až 80 percent odpadu pochádza z pevniny. Hlavnými zdrojmi sú turistika, vyústenia kanalizácie, rybolov i smeti z lodí a člnov. Štúdia Greenpeace sa objavuje len niekoľko dní po uverejnení informácií v časopise Science, podľa ktorých život v oceánoch skolabuje do roku 2048, ak sa nezastaví rybolov a znečisťovanie.
Znečistenie plastom je problémom všetkých oceánov, posádku lode Greenpeace Esperanza však mimoriadne prekvapil pohľad na odpad, približujúci sa k Havajským ostrovom. Kusy roztrhaných smetí, ničených vetrom a morskou soľou, boli z paluby lode viditeľné asi na 15 metrov.
"Boli sme nešťastní, keď sme pri plavbe narazili na toľko smetí, nebol to veľmi pekný obraz," povedal Steve Smith z lode Esperanza a dodal, že videli snímky albatrosov, požierajúcich plastikový odpad. Hoci mali plný žalúdok, nakoniec zomreli od hladu.
Greenpeace sa zasadzuje za vytvorenie globálnej siete morských rezervácií, ktoré by pokryli 40 percent svetových oceánov. Vyzýva tiež na väčšiu zodpovednosť pobrežných krajín, aby znížili nadbytočnú spotrebu a zvýšili recyklovanie pribúdajúceho odpadu.