BANSKÁ BYSTRICA 2. novembra (SITA) - Podporiť rozvoj cestovného ruchu v Banskej Bystrici a okolí rozvojom turistickej infraštruktúry je cieľom projektu, ktorý rozbehol banskobystrický magistrát. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol primátor Ján Králik, za 13,679 milióna korún, z čoho zo štátneho rozpočtu a eurofondov získalo mesto 10 miliónov ako nenávratný príspevok, by sa do septembra budúceho roka malo opraviť alebo vybudovať viacero turistických atrakcií a súvisiaca infraštruktúra, a to hlavne v lesoch v okolí mesta.
Manažér projektu Ján Jenčík z banskobystrického magistrátu spresnil, že projekt zahŕňa opravu technickej pamiatky Vodný žľab pri Harmanci, opravu a údržbu Tunela v rovnomennom sedle v Kremnických vrchoch, vybudovanie kovových chodníkov na skalnú vyhliadku Trávny ždiar, dobudovanie turistických chodníkov, cyklotrás a lyžiarskych bežeckých tratí v okolí mesta a vybudovanie kultúrnej trasy Srdce Banskej Bystrice v historickom jadre mesta.
Schátraná technická pamiatka Vodný žľab na spúšťanie dreva v doline Rakytovo pri Harmanci je podľa Jenčíka poslednou funkčnou rizňou v strednej Európe. Žľab je dlhý 2 450 metrov a celý je postavený z dreva bez kovových spojovacích materiálov. V rámci projektu vymenia jeho poškodené časti a vybudujú pri ňom náučný chodník.
Tunel, ktorý od stredoveku a naposledy ešte počas SNP slúžil na prepravu drahých kovov medzi Banskou Bystricou a Kremnicou, bol od roku 1955 zavalený. Pred 10 rokmi jeho torzo obnovil Klub slovenských turistov. „V našom projekte je zahrnutá kompletná výmena výdrevy vnútri tunela, výmena oceľovej oblúkovej nosnej konštrukcie, izolácia proti vlhkosti a vybudovanie portálov na oboch koncoch tunela kvôli zabráneniu padania skál a zosuvu zeminy,“ uviedol Jenčík. Drevené rebríky, ktoré klub turistov vybudoval na skalnatú vyhliadku Trávny ždiar už nevyhovujú bezpečnostným požiadavkám, mesto ich preto nahradí kovovými.
Projekt by mal priniesť aj výrazné zvýšenie kvality turistických chodníkov, cyklotrás a bežkárskych trás v okolí mesta, najmä v Kremnických vrchoch. Stredisko údržby tratí na Králikoch zmodernizujú, mesto kúpi na úpravu tratí nový ratrak a dva skútre. Na trasách pribudne deväť turistických prístreškov, 27 informačných tabúľ, 24 turistických smerovníkov a 133 smeroviek, obnoví sa ďalších 23 starších smerovníkov a 21 smeroviek.
Pripravovaná kultúrna trasa Srdce Banskej Bystrice znamená označenie 13 chránených pamiatkových objektov v centre mesta tabuľami s popisom ich histórie v slovenčine a angličtine. Zároveň mesto vytlačí 10-tisíc kusov brožúr so znázornením trasy a popisom každého objektu. Brožúry budú slovensko-anglicko-nemecké a návštevníkom mesta budú k dispozícii zadarmo.
Pri uskutočňovaní projektu mesto úzko spolupracuje s Klubom slovenských turistov, Slovenským cykloklubom, pamiatkovým úradom, Mestskými lesmi a inými odbornými inštitúciami. Prevádzku vybudovaných zariadení bude zabezpečovať buď priamo mesto Banská Bystrica, alebo mestské správcovské organizácie.