VYSOKÉ TATRY, BRATISLAVA - Dva roky po veternej kalamite vo Vysokých Tatrách, pri ktorej lietali strechy, padali stromy a národný park prišiel o veľkú časť stromov, navštívilo Tatry nad očakávanie veľa turistov. Letná sezóna sa veľmi vydarila aj vďaka ..
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
VYSOKÉ TATRY, BRATISLAVA - Dva roky po veternej kalamite vo Vysokých Tatrách, pri ktorej lietali strechy, padali stromy a národný park prišiel o veľkú časť stromov, navštívilo Tatry nad očakávanie veľa turistov. Letná sezóna sa veľmi vydarila aj vďaka dobrému počasiu v júni a júli. Od 1. novembra platí v Tatrách sezónna uzávera turistických chodníkov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Po kalamite sa hotelieri báli o budúcnosť. Stromy popadali v turisticky najfrekventovanejšom území okolo osád, pohľad na kalamitu vyrážal dych, ľudia nevedeli nájsť slovné prirovnania pre tatranskú smršť. Peter Chudý zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry hovorí, že tento rok už mali následky kalamity malý vplyv na prílev turistov. "V ubytovaní sme sa v lete dostali na úroveň roka 2002," hovorí. Rok 2002 bol pre turistický ruch v Tatrách najlepší od roku 1989.
Štátne lesy TANAP, ktoré robia sčítavania turistov, odhadujú o 10 percent vyšší počet návštevníkov vo vysokohorskom pásme ako vlani. "Bolo viac slnečných dní, priechodnosť chodníkov sa blížila k sto percentám," hovorí Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAP. Dostupnosť pre turistov bola ešte obmedzená medzi Štrbským Plesom a Troma Studničkami, ale "pracovali sme už aj na vážnejších rekonštrukciách, napríklad na chodníku z Hrebienka k Rainerovej chate", povedal Šturcel.
Po kalamite v novembri 2004 sa ľudia báli. "Cestovný ruch aj klimatická liečba vyzerali byť odpísané," spomína Chudý zo združenia cestovného ruchu. V zimnej sezóne 2005 pracovali robotníci na odstraňovaní kalamity aspoň na cestách a v okolí osád, ale leto už bolo dobré, tento rok ešte lepšie. Oproti vlaňajšku narástol počet jednodňových turistov o zhruba 20 percent, o pätinu viac vybrali na parkovnom, hovorí Chudý.
Lesných požiarov bolo toto leto o polovicu menej ako vlani, všetky uhasili v zárodku. Vďaka vlhkej jari narástla na miestach, kde spadli stromy, vysoká tráva, objavili sa v nej typické tatranské kvety. Turisti mali úplne iný pohľad na kalamitné plochy ako vlani, poznamenal Peter Chudý. "Estetická ujma spôsobená zničením štvrtiny stromov nezanechala skoro žiadnu stopu na návštevnosti," uzatvára.
Lepšie hotely boli cez letné prázdniny obsadené, nájsť ubytovanie bol problém aj v penziónoch. Prudko narástla návštevnosť Tatranskej Kotliny. V okolí klimatických miest ako Smokovec, Tatranská Polianka a Nová Polianka popadali stromy a trocha sa zmenila mikroklíma, preto niektorí pacienti vyhľadávajú Tatranskú Kotlinu.