ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Či dostanete za dopravný priestupok pokutu, alebo nie, záleží na rozhodnutí konkrétneho policajta. Podľa slov Viktora Plézela z Prezídia Policajného zboru, závisí od policajta, ako posúdi porušenie predpisov.
"Nezastavenie na križovatke, pri ktorej je značka Stop, je dosť závažný priestupok. Lenže závisí aj od okolností, či vodič niekoho neohrozil, neobmedzil v jazde, či nedošlo ku kolíznej situácii," hovorí. Policajti môžu riešiť priestupok pohovorom, ale aj dvojtisícovou pokutou.
Klasická situácia je pri prechádzaní cez križovatku na oranžovú alebo pri nezastavení na značke Stop. Často sa stáva, že vodič je presvedčený, že križovatku prešiel na oranžovú, ale policajt tvrdí, že prešiel na červenú. Policajti trvajú na svojom, vodič dostane pokutu.
Ak sa vám zdá postup dopravných policajtov v teréne nesprávny, mali by ste sa hneď obrátiť na odbor kontroly na krajských riaditeľstvách polície alebo na prezídium. "Tam sťažnosť preveria," hovorí Plézel.
Keď je vodič na ceste presvedčený o nevine, dostáva sa do dilemy. Ak pokutu zaplatí, prizná svoj priestupok. Keď zaplatiť odmietne, háda sa s policajtmi, že nič neurobil, policajti môžu prípad posunúť na správne konanie. Je to "správny orgán", na ktorom policajt sediaci za stolom preveruje, čo sa stalo. Vodiči, ktorí sa pri správnom konaní priznajú hneď, zvyčajne dostanú rovnakú pokutu, akú by zaplatili na ceste. Pokuta sa však môže v správnom konaní podľa závažnosti priestupku zvýšiť až do 15-tisíc korún a môže byť uložený aj zákaz vedenia vozidla na rok.
Existujú však aj opačné prípady. Vodič nezastaví na križovatke pri značke Stop, čo patrí medzi závažné priestupky. Chytia ho policajti, ale po dvoch minútach a ústnom dohovore vodiča pustia bez pokuty. Policajti často prihliadajú aj na to, ako sa prichytený vodič správa. O pár sekúnd môžu prichytiť ďalšieho, tomu už pokutu za rovnaký priestupok neodpustia.
Keď vodič nemá pri sebe peniaze na zaplatenie pokuty, musí ju uhradiť do 15 dní. V prípade jej nezaplatenia je rozhodnutie o pokute automaticky právoplatné a polícia môže vymáhať pokutu aj prostredníctvom exekútora. Pokuty však aj tak nie sú príjmom polície, ale štátneho rozpočtu.
Právomoci dopravných policajtov
riešia všetky priestupky v doprave vrátane kontrol platnosti technických preukazov, emisných kontrol a podobne Mestskí policajti môžu pokutovať priestupky okrem týchto výnimiek
nesmú pokutovať vodičov za nezapnuté pásy, nesmú pokutovať za telefonovanie, nesmú pokutovať za nezapnuté svetlá, nesmú pozerať na stav vozidla, povinnú výbavu, žiadať vodičské preukazy, zisťovať alkohol, okrem Prievidze a Trenčína nepokutujú mestskí policajti ani za rýchlosť. Pokuty mestských policajtov
všetky sú do dvetisíc korún, existujú ešte pokuty, ktorých výška je určená všeobecno-záväzným nariadením mesta, napríklad parkovanie na trávniku a podobne (zvyčajne do tisíc korún).